Cristina Negrilă

Cristina Negrilă Răstigniți pe linia porții

• Regulile jocului se tot schimbă, tehnologia avansează, sunt detectate ofsaiduri milimetrice, avem goal line si reluări de pe lună.
  • Zece camere monitorizează câte 29 de puncte de pe corpul fiecărui fotbalist.

Sunt propuneri pentru alte modificări, dar niciuna care să ne scutească de circul pe care îl fac executanții de penalty-uri.

Pun mingea la punctul cu var, unii își iau elan de parcă se pregătesc să execute săritura în lungime și, în timp ce portarul e țintuit pe linia porții, jucătorii de câmp pot face o pirueta, o bicicletă și tot felul de scheme care, uneori, te fac să-ți dorești să rateze.

Să luam exemplul Lewandowski, marți  seara, în meciul Franța - Polonia 1-1. Un atacant cândva fantastic, tot mai greoi și mai nesigur după transferul la Barcelona.

Departe de anii de glorie de la Bayern, Lewa se pregătește să bată un penalty. Își așază mingea, se dă câțiva pași în spate, vine spre balon, o fentă, două, o pauză, două, șut și prinde Maignan.

alt-text alt-text
Mike Maignan a parat șutul lui Lewandowski, dar penalty-ul s-a repetat și polonezul a înscris din a doua încercare (foto: Imago)

Polonezul e cu mâinile pe sus, protestează vehement, semnalând că goalkeeperul francez nu a rămas pe linia porții, arată că a văzut clar asta. Nici nu e de mirare, doar a avut suficient timp. Cere ca lovitura de pedeapsă să se repete. Și se repetă pentru că regulamentul îi dă dreptate, însă regula asta e, probabil, cea mai nedreaptă. Poarta aia are peste 7 metri, e deja un dezavantaj în lupta unu la unu.

În timp ce executantul se rupe în figuri, portarul trebuie să se concentreze să apere și să nu carecumva să facă vreun pas în față până nu e lovită mingea.

Goalkeeperilor le e interzis să aibă un comportament provocator, iar asta e bine pentru a evita episoade jenante ca cele cu Emiliano Martinez în prim-plan.

IFAB a stabilit că portarul va trebui să dea dovadă de respect pentru adversari, că trebuie să rămână pe linia porții până când mingea este lovită și nu trebuie să distragă în vreun fel atenția executantului. Nu are voie să întârzie executarea loviturii de pedeapsă, nu are voie să atingă stâlpii, bara transversală sau plasa porții.

Sesizați câte lucruri li se interzic portarilor?

În urmă cu un an, chiar Mike Maignan reacționa la noile reguli, cu un mesaj ironic postat pe rețeaua X.

Noile reguli IFAB pentru penalty-uri în 2026: portarii trebuie să stea cu spatele la executant. În caz că parează, se va da lovitură liberă indirectă. Mike Maignan, în martie 2023

Doar ironiile le mai rămân portarilor. Iar executanților, circul.

Program Superliga 2024 - 2025  Când se joacă derby-urile , cum arată țintarul complet al Ligii 1
14:04
Program Superliga 2024 - 2025Când se joacă derby-urile, cum arată țintarul complet al Ligii 1
Program Superliga 2024 - 2025 Când se joacă derby-urile , cum arată țintarul complet al Ligii 1
SCHIMBARE  FCSB a prezentat  noile echipamente  de joc pentru sezonul 2024-2025
15:24
SCHIMBARE FCSB a prezentat noile echipamente de joc pentru sezonul 2024-2025
SCHIMBARE  FCSB a prezentat noile echipamente de joc pentru sezonul 2024-2025
„Nu Spalletti e de vină!”  Mircea Lucescu , dur după eșecul Italiei la EURO: „Barella lider? Cu tot respectul...”
EURO 2024
18:21
„Nu Spalletti e de vină!”Mircea Lucescu, dur după eșecul Italiei la EURO: „Barella lider? Cu tot respectul...”
„Nu Spalletti e de vină!” Mircea Lucescu , dur după eșecul Italiei la EURO: „Barella lider? Cu tot respectul...”
MergE pe România Încă o legendă îi vede pe „tricolori” în  sferturi  la Euro: „Cea mai mare surpriză”
30.06
MergE pe RomâniaÎncă o legendă îi vede pe „tricolori” în sferturi la Euro: „Cea mai mare surpriză”
MergE pe România Încă o legendă îi vede pe „tricolori” în sferturi la Euro: „Cea mai mare surpriză”