Roland Garros: Roger Federer și Novak Djokovic, în turul trei / Surprize la Paris

Aflați pe aceeași parte de tablou, Novak Djokovic și Roger Federer s-au calificat în turul trei de la Roland Garros (cei doi se pot întâlni în sferturi). Surprizele nu au lipsit joi de la Roland Garros: Ashleigh Barty a abandonat, în timp ce Karolina Pliskova și Gael Monfils au fost eliminați.

Roland Garros 2021Foto: rolandgarros.com

Cele mai importante evenimente ale zilei de joi, 3 iunie, de la Roland Garros:

Roger Federera trecut în patru seturi de Marin Cilic, scor 6-2, 2-6, 7-6(4), 6-2, și s-a calificat în turul trei de la Roland Garros. Elvețianul a avut nevoie de două ore și 37 de minute pentru a-l învinge pe croat.

Novak Djokovic este în turul trei de la Roland Garros: 6-3, 6-2, 6-4 cu Pablo Cuevas. Meciul a durat două ore și șase minute.

Monica Niculescu și Jelena Ostapenko au obținut calificarea în turul al doilea al Grand Slam-ului de la Porte d'Auteil. Cele două au trecut, scor 6-0, 6-3, de dublul Kostyuk / Sasnovich. Meciul a durat 64 de minute.

Djokovic nu pare să aibă probleme cu Pablo Cuevas: are deja 2-0 la seturi (6-3, 6-2).

Roger Federer, pe repede înainte: A câștigat în doar jumătate de oră primul set cu Marin Cilic, scor 6-2. Publicul francez și-a mai pierdut un favorit: Gael Monfils a fost eliminat de suedezul Mikael Imer (105 ATP), scor 6-0, 2-6, 6-4, 6-3.

Karolina Pliskova, favorită 9, a părăsit Roland Garros-ul în turul al doilea. Jucătoarea din Cehia a fost învinsă, scor 7-5, 6-1, de Sloane Stephens (finalistă la Paris în 2018, atunci când era depășită de Simona Halep).

Ashleigh Barty își ia la revedere de la publicul parizian. Probleme pentru Karolina Pliskova, a noua favorită: a pierdut primul set al partidei cu Sloane Stephens (finalistă la Paris în 2018), scor 7-5.

Mihaela Buzărnescu și Patricia Țig au părăsit (după cel de simplu) și turneul de dublu de la Paris: 4-6, 2-6 cu Arruabarena / Dolehide. Meciul a durat o oră și 25 de minute.

Matteo Berrettini (favorit 9)a obținut calificarea în turul al treilea: 6-3, 6-3, 6-2 cu Federico Coria.

Condusă cu 6-2, 2-2, Ash Barty a abandonat după 48 de minute împotriva Magdei Linette, din Polonia. Australianca a acuzat unele dureri la spate și a preferat să nu forțeze.

Karolina Muchova (o jucătoare care se descurcă foarte bine pe zgură) este și ea calificată: 6-3, 6-4 cu Varvara Lepchenko.

Ce duel vom avea în turul trei de la Paris: Jessica Pegula (favorită 28) o va întâlni pe compatrioata Sofia Kenin. Pegula a trecut fără bătăi de cap, 6-3, 6-3, de Martincova.

Și Sofia Kenin (finalistă în 2020) s-a calificat în turul trei: 7-5, 6-3 cu Hailey Baptiste (203 WTA). Partida a durat o oră și 21 de minute.

Elina Svitolina este în turul trei de la Paris: 6-0, 6-4 cu Ann Li. Meciul a durat o oră și 14 minute. Ashleigh Barty a cedat surprinzător primul set al duelului cu Maga Linette. A fost 6-1 pentru poloneză!

Irina Begu și coechipiera Nadia Podoroska sunt în turul doi de la Roland Garros. Cele două au învins dublul Cascino / Ponchet, scor 6-3, 6-1.

Favorită 18 și una dintre cele mai în formă jucătoare ale momentului, Karolina Muchova este în avantaj în fața sportivei Varvara Lepchenko, 6-3.

Sofia Kenin și-a trecut în statistică primul set al duelului cu Hailey Baptiste: 7-5.

Irina Begu și Nadia Podoroska au câștigat primul set al meciului cu Cascino / Ponchet: 6-3.

Svitolina a reușit un adevărat galop de sănătate în primul set al partidei cu Ann Li: 6-0.

Pe Terenul 5, perechea Begu / Podoroska se duelează cu dublul Cascino / Ponchet în turul întâi.

Finalistă la Roland Garros la ultima ediție (cea din 2020), Sofia Kenin (favorită 4) se duelează pe Terenul 14 cu Hailey Baptiste (203 WTA).

Au început deja primele meciuri ale zilei. Favorită 5, Elina Svitolina o întâlnește pe Ann Li (75 WTA) pe Suzanne Lenglen.

Ziua de 3 iunie este una specială pentru Rafael Nadal: marele campion iberic împlinește 35 de ani. În complexul de la Porte d'Auteuil, Rafa va avea un adversar pe care-l cunoaște din copilărie: Richard Gasquet. Joi îi vom vedea pe , de asemenea, pe Roger Federer, Novak Djokovic, Iga Swiatek și Ashleigh Barty. Rămâi pe HotNews.ro pentru a fi la curent cu desfășurarea evenimentelor de joi de la Grand Slam-ul parizian.

VIDEO Rafael Nadal, sărbătoritul zilei: "Regele zgurii" împlinește 35 de ani

* articol publicat inițial pe Hotnews.ro

Michel Platini, propunere bizară Fostul șef al UEFA: „Să se joace în 10 oameni”
Diverse
18:21
Dinamo, la limită  Dacă  Selmani  primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Liga 1
12:56
Dinamo, la limită Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Dinamo, la limită  Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Ultimatum pentru Drăguș Antrenorul lui Trabzonspor, avertisment pentru atacantul român: „Ori muncește, ori nu va mai fi aici”