Roma Rafa Nadal, victorie muncita in turul al doilea/ Tecau, in sferturi la dublu

Liderul mondial Rafael Nadal a fost nevoit sa revina de la 0-1 la seturi in fata unui jucator mult mai slab cotat, italianul Paolo Lorenzi, pentru a obtine biletul pentru optimile Mastersului de la Roma. La primul sau meci dupa finala pierduta la Madrid, Nadal a avut serios de muncit in fata unui jucator determinat, care a cedat insa in trei seturi, scor 7-6(5), 4-6, 0-6, dupa un meci de doua ore si 37 minute.

Nadal, in optimi la RomaFoto: Reuters

Paolo Lorenzi, nr. 148 ATP, l-a "agresat" constant pe Nadal in primul set, cedandu-si insa serviciul in game-ul al saselea. Numeroase greseli nefortate ale liderului mondial si Lorenzi a reusit rebreak-ul transformand prima din cele trei mingi avute, egaland ulterior la 4. Primul set s-a decis la tie-break, acolo unde s-a impus italianul, dupa un smash ratat al lui Nadal.

Spaniolul a profitat de greselile adversarului sau in setul secund, facand break-ul la 4-4. Nadal a servit pentru set, insa nu fara emotii, Lorenzi avand o minge de break. Rafa si-a castigat game-ul si a egalat la seturi (6-4): 1-1. Venit din turnee Challenger si Futures, Lorenzi a ramas fara energie in setul decisiv, nereusind sa castige niciun game. Nadal a castigat setul al treilea cu 6-0, calificandu-se in optimile de la Roma, acolo unde il va intalni pe castigatorul din partida Feliciano Lopez (Spania) - Philipp Kohlschreiber (Germania).

Novak Djokovic a castigat usor in fata polonezului Lukasz Kubot, scor 6-0, 6-3, ajungand la cota de 33 de victorii consecutive in acest sezon. Sarbul il va intalni in optimi pe elvetianul Stanisla Wawrinka.

Robert Lindstedt (Suedia)/ Horia Tecau (Romania) - [5] Mariusz Fyrstenberg (Polonia)/ Marcin Matkowski (Polonia) 5-7, 7-6(7), 10-3

La dublu, Robert Lindstedt (Suedia) si Horia Tecau (Romania) i-au eliminat pe favoritii numarul 5 ai competitiei, Mariusz Fyrstenberg (Polonia)/ Marcin Matkowski (Polonia), scor 5-7, 7-6(7), 10-3. Perechea suedezo-romana si-a pierdut serviciul inca din game-ul al doilea. Tecau si Lindstedt au anulat break-avantajul polonezilor in game-ul al saptelea (4-3), insa dublul Fyrstenberg/ Matkowski a facut inca un break in game-ul al 11-lea si au castigat primul set cu 7-5.

Jucatorii polonezi au salvat trei mingi de break in debutul setului secund si cum niciuna dintre cele doua perechi nu a reusit break-ul, soarta setului secund s-a decis la tie-break. Cuplul suedezo-roman s-a impus cu 9-7, ducand meciul in decisiv. Tecau si Lindstedt au dominat in decisiv, au castigat cu 10-3 si s-au calificat in sferturi, acolo unde ii vor intalni pe castigatorii din partida Max Mirnyi (Belarus)/ Daniel Nestor (Canada) si Daniele Bracciali (Italia)/ Potito Starace (Italia) sau Simone Bolelli (Italia)/ Fabio Fognini (Italia).

Rezultate - masculin, turul al doilea:

Juan Ignacio Chela (Argentina) - Gilles Simon (Franta) 6-4, 6-2

[2] Novak Djokovic (Serbia) - [Q] Lukasz Kubot (Polonia) 6-0, 6-3

[14] Stanislas Wawrinka (Elvetia) - [WC] Filippo Volandri (Italia) 6-1, 3-6, 6-2

[9] Nicolas Almagro (Spania) - Sam Querrey (SUA) 6-3, 7-6(4)

[1] Rafael Nadal (Spania) - [Q] Paolo Lorenzi (Italia) 6-7(5), 6-4, 6-0

Florian Mayer (Germania) - [8] Jurgen Melzer (Austria) 6-4 abandon Melzer