Furioși pe arbitraj Lituanienii au luat foc după ce au pierdut în Ghencea: „România putea să câștige meciul  fără ajutor !” +34 foto
Edgaras Jankauskas, selecționer Lituaniei, în Ghencea, la meciul cu România din Nations League

Furioși pe arbitrajLituanienii au luat foc după ce au pierdut în Ghencea: „România putea să câștige meciul fără ajutor!”

România a învins-o pe Lituania, scor 3-1, meci în care a beneficiat de două intervenții favorabile din partea VAR:

• Min. 78: Gol anulat Lituania
    Slivka marchează golul de 2-1 pentru Lituania. Arbitrul Rade Obrenovic îl anulează după ce revede faza la marginea terenului pentru un fault asupra lui Târnovanu.
  • Min. 84: Penalty pentru România
    Ianis Hagi a fost faultat în careul advers, însă „centralul” a acordat lovitură de pedeapsă abia după ce a revăzut faza.
VAR tricolor Două  faze cruciale  judecate de arbitrajul video în favoarea României! Cum am ajuns de la eșec la victorie în numai 6 minute

ROMÂNIA - LITUANIA 3-1. Jankauskas atacă arbitrajul: „România putea să câștige meciul fără ajutor!”

„România putea să câștige meciul fără ajutorul. A fost penalty? Vouă vi s-a părut că a fost penalty?”, a răbufnit antrenorul Edgaras Jankauskas la conferința de presă.

Răspunsul pozitiv al jurnaliștilor l-a nemulțumit pe lituanian: „Dacă a fost penalty, a fost penalty, dar echipa României e suficient de puternică să-și rezolve probleme fără ajutor colateral.

Are suficiente atuuri încît să câștige fără alt sprijin. Fără noroc, teren, vreme. Sunt reguli scrise și reguli nescrise”.

România - Lituania, în Nations League (meci)

România - Lituania, în Nations League (meci) România - Lituania, în Nations League (meci) România - Lituania, în Nations League (meci) România - Lituania, în Nations League (meci) România - Lituania, în Nations League (meci)
+34 Fotografii
labels.photo-gallery

Dacă a acceptat că penalty-ul la Ianis Hagi ar fi corect, nu același lucru s-a întâmplat și când a venit vorba de golul anulat la scorul de 1-1: „Cu câteva minute mai devreme ni s-a anulat un gol. Am înscris un gol regulamentar. Sunt mândru de cum a jucat echipa”.

Terenul a fost mult sub calitatea jocului. Fără iarbă pe alocuri. Calitatea jocului a fost mult peste calitatea terenului. Edgaras Jankausas, despre gazonul din Ghencae

• 18 noiembrie 2024, 21:45: România – Cipru
Champions League  13 goluri în a doua seară de Ligă.  FCSB, menționată  de statisticieni + Mesaj special: „Eu sunt alesul, tu cine ești?”
Liga Campionilor
18.09
Champions League 13 goluri în a doua seară de Ligă. FCSB, menționată de statisticieni + Mesaj special: „Eu sunt alesul, tu cine ești?”
Champions League  13 goluri în a doua seară de Ligă. FCSB, menționată de statisticieni + Mesaj special: „Eu sunt alesul, tu cine ești?”
Ciolacu vs Boc, duel în Liga 1  Echipele din orașele celor doi politicieni, din perspectiva  banilor publici : Gloria Buzău, buget-record, peste U Cluj
18.09
Ciolacu vs Boc, duel în Liga 1 Echipele din orașele celor doi politicieni, din perspectiva banilor publici: Gloria Buzău, buget-record, peste U Cluj
Ciolacu vs Boc, duel în Liga 1  Echipele din orașele celor doi politicieni, din perspectiva banilor publici : Gloria Buzău, buget-record, peste U Cluj
Ținte noi    Dinamo  încearcă două transferuri de calibru!
18.09
Ținte noi Dinamo încearcă două transferuri de calibru!
Ținte noi  Dinamo încearcă două transferuri de calibru!
Tătărușanu în tricoul lui FCSB  Va fi prezent la meciul cu Petrolul: „Prima oară în  Ghencea ”
18.09
Tătărușanu în tricoul lui FCSB Va fi prezent la meciul cu Petrolul: „Prima oară în Ghencea
Tătărușanu în tricoul lui FCSB  Va fi prezent la meciul cu Petrolul: „Prima oară în Ghencea ”