PERICOL  Trei „tricolori”  riscă să rateze  posibilul meci din optimile Euro 2024
Răzvan Marin (foto: Imago)

PERICOL Trei „tricolori” riscă să rateze posibilul meci din optimile Euro 2024

• România - Slovacia, ultimul meci din Grupa E, se joacă azi de la ora 19:00, liveTEXT pe GOLAZO.ro și în direct la Pro TV.
  • Răzvan Marin, Nicușor Bancu și Marius Marin, titulari obișnuiți în echipa lui Edi Iordănescu, trebuie să fie foarte prudenți în partida de la Frankfurt: dacă vor primi galben, vor rata posibilul meci din optimile EURO 2024.

Răzvan Marin a fost avertizat în victoria cu Ucraina (3-0), iar Nicușor Bancu și Marius Marin au fost penalizați în înfrângerea cu Belgia (0-2).

Potrivit regulamentului UEFA, fotbaliștii care primesc două cartonașe galbene în partide diferite sunt suspendați pentru un meci.

Situația stă la fel în cazul jucătorilor care primesc cartonașe roșii. Pedeapsa poate fi mărită de comisia UEFA, dacă abaterea a fost una gravă.

Cum se califică România

Un egal înseamnă 100% calificare. Dar chiar și cu un eșec ne calificăm dacă se îndeplinesc următoarele condiții: să pierdem la cel mult 4 goluri diferență și Belgia să o bată pe Ucraina.

• Până acum sunt sigure de calificare în următoarea fază 11 selecționate: Germania, Elveția (grupa A), Spania, Italia (grupa B), Anglia, Danemarca, Slovenia (grupa C), Austria, Franța, Olanda (grupa D), Portugalia (grupa F). Ultimele 5 se stabilesc în urma meciurilor de azi din grupa E (a României) și grupa F.

Cum ar trebui abordat meciul decisiv România - Slovacia?

Să încercăm să câștigăm meciul, dacă putem %
Să ne înțelegem cu slovacii pentru un egal amical %

Adversari horror în faza următoare

Dintre cele trei locuri calificante ale României (1, 2 și 3), doar dacă ocupăm locul 2 știm sigur adversarul, acum.

• locul 1 - putem juca împotriva Ungariei, Olandei sau a locului 3 din grupa C;
  • locul 2 - vom înfrunta Franța;
  • locul 3 - putem întâlni Spania sau locul 1 din grupa C.
CUM MERGEM LA MONDIALE  GOLAZO.ro simulează cum ar arăta  traseul din preliminariile CM  dacă tragerea la sorți ar fi acum
EURO 2024
03.07
CUM MERGEM LA MONDIALE GOLAZO.ro simulează cum ar arăta traseul din preliminariile CM dacă tragerea la sorți ar fi acum
Audiență record  Câți români s-au uitat la  România - Olanda  + câți bani încasează Pro TV
03.07
Audiență record Câți români s-au uitat la România - Olanda + câți bani încasează Pro TV
Audiență record  Câți români s-au uitat la România - Olanda + câți bani încasează Pro TV
Ștergeți-vă lacrimile! Imagini copleșitoare cu „tricolorii” după înfrângerea cu Olanda »  „Zidul galben”  a refuzat să părăsească stadionul
EURO 2024
02.07
Ștergeți-vă lacrimile!Imagini copleșitoare cu „tricolorii” după înfrângerea cu Olanda » „Zidul galben” a refuzat să părăsească stadionul
Ștergeți-vă lacrimile! Imagini copleșitoare cu „tricolorii” după înfrângerea cu Olanda » „Zidul galben” a refuzat să părăsească stadionul
Program complet sferturi Cum arată duelurile pentru semifinale la Euro 2024: urmează  Spania - Germania !
EURO 2024
02.07
Program complet sferturiCum arată duelurile pentru semifinale la Euro 2024: urmează Spania - Germania!
Program complet sferturi Cum arată duelurile pentru semifinale la Euro 2024: urmează Spania - Germania !