„Cel mai mare circ!”  Debut cu scandal la Jocurile Olimpice, cu  Hațegan  în camera VAR: gol anulat după 2 ore!
Maroc - Argentina, la Jocurile Olimpice / Foto: Imago

„Cel mai mare circ!” Debut cu scandal la Jocurile Olimpice, cu Hațegan în camera VAR: gol anulat după 2 ore!

• Scandal monstruos la Jocurile Olimpice, la partida Argentina - Maroc 1-2
  • Meciul a fost întrerupt în prelungiri, iar ultimele 3 minute s-au jucat pe stadionul gol, după 2 ore
  • Ovidiu Hațegan a fost arbitru AVAR la acest meci, iar italianul Paolo Valeri arbitru VAR

20:05 Maroc câștigă, după golul anulat cu VAR al Argentinei

Golul egalizator al argentinienilor a fost anulat de VAR la reluarea partidei, s-au mai jucat 3 minute iar scorul final a fost Argentina - Maroc 1-2.

„E cel mai mare circ pe care l-am văzut”, a spus selecționerul argentinian Javier Mascherano după meci.

Ofsaidul la Amione, la faza premergătoare golului Ofsaidul la Amione, la faza premergătoare golului
Ofsaidul la Amione, la faza premergătoare golului

****

17:50 Meci tensionat la Saint-Etienne

Naționalele Marocului și Argentinei sunt la egalitate, scor 2-2, într-o partidă foarte tensionată, începută la ora României 16:00, la Saint-Etienne.

Golul egalizator al argentinienilor, semnat de Cristian Medina, a fost reușit în minutul 90+16, după ce arbitrii arătaseră 15 minute suplimentare de la margine.

Cu Ovidiu Hațegan arbitru AVAR, camera VAR a verificat golul, însă rezultatele verificării n-au mai fost comunicate din cauză că meciul a fost întrerupt. Fanii marocani au protestat vehement, aruncând cu obiecte în teren.

Anunț pe stadion: „Meciul a fost suspendat, vă rugăm să vă îndreptați spre cea mai apropiată ieșire” Anunț pe stadion: „Meciul a fost suspendat, vă rugăm să vă îndreptați spre cea mai apropiată ieșire”
Anunț pe stadion: „Meciul a fost suspendat, vă rugăm să vă îndreptați spre cea mai apropiată ieșire”

Conform BBC, partida ar trebui să se reia pentru încă 3 minute de joc, pe stadionul gol, cu fanii evacuați.

Imaginile din camera VAR arată că reușita ar trebui anulată, dar lucrurile se vor lămuri odată cu reluarea partidei:

Ce s-a întâmplat la partida Maroc - Argentina, de la Jocurile Olimpice

Maroc a condus cu 2-0 încă din minutul 51, după „dubla” lui Rahimi, iar din acel moment a început să reducă motoarele și să tragă de timp.

Din acest motiv, arbitrul suedez Glenn Nyberg a decis ca jocul să fie prelungit cu 15 minute, spre nemulțumirea jucătorilor și suporterilor marocani.

Totul s-a transformat într-un coșmar pentru africani. În minutul 90+16, mai exact 15:24, Medina avea să marcheze golul egalizator.

La faza golului egalizator, marocanii au solicitat un ofsaid, deoarece un argentinian se afla pe traiectoria balonului, la unul dintre șuturile premergătoare reușitei.

Posibil ofsaid la golul Argentinei Posibil ofsaid la golul Argentinei
Posibil ofsaid la golul Argentinei

Imediat după golul de 2-2, suporterii marocani s-au dezlănțuit: au început să se manifeste agresiv, să înjure și să arunce cu pahare spre jucătorii argentinieni, fiind nevoie de mobilizarea jandarmilor pentru a calma spiritele.

Jucătorii sud-americani au intrat cu greu în tunelul ce ducea spre vestiare, deoarece ploaia de obiecte continua asupra lor. Marocanii ar putea fi sancționați pentru comportamentul fanilor lor.

Echipele de start:

Argentina: Rulli - Garcia, Di Cesare, Otamendi, Soler - Almada, Hezze, Medina, Zenon - Beltran, Alvarez
Selecționer: Javier Mascherano.

Maroc: Munir - Hakimi, Boukamir, Targhalline, El Ouahdi - Richardson, El Azzouzi - Akhomach, El Khannoussi, Ben Seghir - Rahimi.
Selecționer:
Tarik Sektioui.

Marocanii au cerut și un cartonaș roșu

În afara minutelor suplimentare și a posibilului ofsaid, marocanii au mai reclamat faptul că brigada lui Glenn Nyberg a închis faza la o fază în care argentinianul Ezequiel Fernandez a avut o intrare dură, cu ambele picioare înainte, și ar fi trebuit eliminat.

Faza a avut loc în minutul 88, iar jucătorul celor de la Boca Juniors a primit doar cartonaș galben, în pofida protestelor marocanilor.

Marocanii au cerut cartonaș roșu pentru Ezequiel Fernandez Marocanii au cerut cartonaș roșu pentru Ezequiel Fernandez
Marocanii au cerut cartonaș roșu pentru Ezequiel Fernandez

Pe rețelele de socializare, microbiștii au catalogat partida drept „cea mai mare hoție din istoria Jocurilor Olimpice”, „scandal uriaș” și „o rușine”.

Marocanii au fluierat imnul Argentinei

Marocanii i-au taxat argentinieni, după cântecul rasist pe care l-au fredonat după câștigarea Copa America, la adresa naționalei Franței.

„Azilul foștilor naziști”  Demba Ba, mesaj dur după scandările rasiste ale  argentinienilor

În replică, marocanii au huiduit copios imnul Argentinei din startul meciului.

Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența  grupei ideale  dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Campionatul Mondial
19.09
Grupa care ne duce la Mondial Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
„Săgețile” lui Dioszegi   Despre  Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
19.09
„Săgețile” lui Dioszegi Despre Ștefănescu: „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
„Săgețile” lui Dioszegi  Despre Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu  Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa Romaniei
19.09
Cupa României A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj, Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
U21 în Superliga  Cine le dă încredere  jucătorilor tineri : FCSB, CFR și Rapid nu prind TOP 5