Schalke - Manchester 0-2/ Lectie de fotbal

Schalke a rezistat eroic pret de 67 de minute, portarul Manuel Neuer salvandu-si echipa in nenumarate randuri. A fost nevoie de "batranul" Giggs (37 de ani) pentru ca United sa deschida scorul, pentru ca dupa alte doua minute Rooney (69') sa inchida tabela si sa spulbere sperantele nemtilor la calificare. Dupa 2-0 la Gelsenkirchen, Manchester se poate gandi deja la marea finala de pe Wembley, acolo unde se va duela cu Real/ Barcelona.

Manchester a venit la Gelsenkirchen cu gandul clar de a se califica dupa prima mansa. Englezii au dominat copios primele 45 de minute, dar Manuel Neuer a inchis poarta cu reflexe desprinse parca de pe PlayStation.

Inevitabilul s-a produs in minutul 67, atunci cand veteranul Ryan Giggs a trimis in poarta dupa o pasa de geniu a lui Rooney. Dupa alte doua minute, Rooney a marcat, iar la serviciu s-a aflat mexicanul Hernandez. Conform realitatii din teren, Manchester s-a impus, iar acum toate gandurie lui Sir Alex Ferguson se indreapta catre marea finala de pe Wembley (28 mai).

Echipe:

Schalke: 1 Neuer - 2 Sarpei, 21 Metzelder, 32 Matip, 22 Uchida - 11 Baumjohann, 18 Jurado, 14 Papadopoulos, 17 Farfan - 9 Edu, 7 Raul. Antrenor: Ralf Rangnick.

Manchester: 1 Van der Sar - 3 Evra, 15 Vidic, 5 Rio Ferdinand, 20 Fabio - 13 Park, 11 Giggs, 16 Carrick, 25 Valencia - 10 Rooney - 14 Hernandez. Antrenor: Sir Alex Ferguson.

Arbitri: Carlos Velasco Carballo, Roberto Alonso Fernandez si Jesus Calvo Guadamuro (toti Spania).

Stadion: Arena AufSchalke (61,672 locuri).

Ieșirea lui Dorinel, analizată la TV„E inacceptabil! Educația se poate face prin multe alte metode”
09:19
Ieșirea lui Dorinel, analizată la TVE inacceptabil! Educația se poate face prin multe alte metode”
Surpriza Chiricheș FCSB nu l-a mai scos pe fundaș de pe lista de Superligă + Ce fotbalist nu va mai juca pentru campioană până în iarnă
20.09
Surpriza Chiricheș FCSB nu l-a mai scos pe fundaș de pe lista de Superligă + Ce fotbalist nu va mai juca pentru campioană până în iarnă
Munteanu, scuză uluitoareAntrenorul și-a explicat furia: „Ce sunt eu aici, antrenor de paie?”
00:27
Oțelul acuză arbitrajul Dorinel Munteanu „Am avut penalty clar! Arbitrul s-a bucurat mai mult decât galeria lui Dinamo când a dat 11 metri pentru ei”
10:17
Oțelul acuză arbitrajul Dorinel Munteanu „Am avut penalty clar! Arbitrul s-a bucurat mai mult decât galeria lui Dinamo când a dat 11 metri pentru ei”