​Serie A Napoli - AC Milan 1-2/ Rossoneri, in fata rivalilor de la Inter

AC Milan a urcat pana pe locul al doilea in clasamentul din Serie A, depasind pe rivala Inter, dupa ce a invins, luni seara, pe Napoli cu 2-1. Rossoneri sunt la doua puncte de liderul Lazio gratie golurilor lui Robinho si Ibrahimovich, insa marea surpriza a meciului a fost Massimo Oddo, care a pasat decisiv la ambele goluri.

Ibra si Robinho aduc victoria MilanuluiFoto: Reuters

Fara Thiago Silva, Zambrotta, Jankulovski, Abate si Ronaldinho, AC Milan a reusit sa obtina a patra victorie consecutiva in Serie A, ajutata fiind de Massimo Oddo, jucator marginalizat in ultimele doua sezoane. Oddo a prins echipa doar pentru ca titularul postului, Antonini, a fost indisponibil, insa si-a facut treaba perfect pasand decisiv pentru golurile Milanului.

Un un-doi intre Oddo si Robinho a dus la deschiderea scorului in minutul 22, brazilianul marcand al doilea sau gol din actualul sezon. Ocaziile nu au lipsit la poarta milanezilor in prima repriza, insa Napoli a fost "cumintita" cand a ramas cu un om mai putin pe teren: mijlocasul Michele Pazienza a comis pentru a doua oara un hent si a primit al doilea cartonas galben (45+1).

Oddo a centrat perfect in minutul 73, iar suedezul Ibrahimovic a impins balonul cu capul in poarta. Ezequiel Lavezzi a marcat pentru Napoli in minutul 78, iar Milan a castigat pentru prima data in ultimii 13 ani pe Sao Paolo.

"Am profitat de superioritatea noastra numerica pana la 2-0, apoi am pierdut controlul jocului. Cred ca am jucat bine din punct de vedere tactic, punand presiune pe adversar. Napoli s-a descurcat si ea bine pe cateva contra-atacuri", a declarat la finalul meciului antrenorul Allegri.

Lazio conduce in clasamentul din Serie A cu 19 puncte, urmata fiind de Milan cu 17 puncte si Inter, cu 15.

Alibec, certat „Nu ai cum să spui asta!”
11:22
FCSB - Gloria Buzău „Vor fi vreo 7 modificări” + Un jucător, pus la zid: „Jucăm cu Divizia C?”
09:49
Hagi, furios! 4 penalty-uri cerute de Farul cu Dinamo!
00:05
„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria,  jigniri xenofobe  la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
Alte sporturi
04.10
„Urâm România!” Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
04.10
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
04.10
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
„Câinii” se contrazicPolitic, nemulțumit de egalul cu Farul: vs. Golubovic: „1-1 e mai bine decât nimic”