Shanghai Masters: Andy Murray, eliminat în turul doi de Fabio Fognini - Britanicul a servit de două ori pentru victorie (Rezultatele zilei)

Andy Murray (289 ATP) și Fabio Fognini (12 ATP) au oferit un meci superb în turul doi la Masters-ul de la Shanghai. După ce a pierdut primul set la tie-break, fostul lider mondial a împins partida în decisiv, unde a servit de două ori pentru victorie. În cele din urmă, Murray a trebuit să se recunoască învins, scor 6-7(4), 6-2, 6-7(2), după trei ore și 11 minute de joc.

Andy MurrayFoto: atptour.com

Andy Murray a condus cu 4-2 în primul set, însă italianul a egalat situația pe tabelă (4-4) și apoi s-a mers cap la cap cu serviciul până la tie-break, unde Fognini a avut câștig de cauză (7-4). În actul secund, jocul a curs într-o singură direcție. Brtianicul a făcut două break-uri și a împins partida în decisiv.

Murray a rupt echilibrul în setul al treilea la scorul de 4-4 și apoi a servit pentru câștigarea meciului, însă Fognini a reușit break-ul la ultima strigare. A urmat încă un schimb de break-uri, după ce Murray a servit încă o dată pentru victorie, la 6-5. Câștigătorul s-a decis în cele din urmă tot la tie-break, unul dominat autoritar de italian (7-2).

În optimi, Fognini îl va înfruntă pe câștigătorul dintre Taylor Fritz (29 ATP) și Karen Khachanov (9 ATP).

S-au disputat marți:

Turul I

Lucas Pouille (FRA) - Zhe Li (CHN) 6-7 (4/7), 6-4, 6-4

John Isner (USA/N.16) - Alex De Minaur (AUS) 7-6 (7/1), 6-4

Félix Auger-Aliassime (CAN) - Alexander Bublik (KAZ) 7-6 (7/5), 4-0 (abandon)

Reilly Opelka (USA) - Dušan Lajovic (SRB) 6-3, 6-4

Matteo Berrettini (ITA/N.11) - Jan-Lennard Struff (GER) 6-2, 6-1

John Millman (AUS) - Guido Pella (ARG) 6-3, 7-5

Andrey Rublev (RUS) - Borna Coric (CRO/N.12) 6-4, 7-6 (7/4)

David Goffin (BEL/N.13) - Richard Gasquet (FRA) 6-2, 6-3

Turul II

Hubert Hurkacz (POL) - Gaël Monfils (FRA/N.9) 6-2, 7-6 (7/1)

Daniil Medvedev (RUS/N.3) - Cameron Norrie (GBR) 6-3, 6-1

Vasek Pospisil (CAN) - Joao Sousa (POR) 6-3, 7-5

Fabio Fognini (ITA/N.10) - Andy Murray (SCO) 7-6 (7/4), 2-6, 7-6 (7/2)

Nikoloz Basilashvili (GEO/N.15) - Benoît Paire (FRA) 6-4, 1-6, 6-1

Roger Federer (SUI/N.2) - Albert Ramos (ESP) 6-2, 7-6 (7/5)

"Shanghai Masters" are loc în perioada 6-13 octombrie și face parte din categoria "ATP World Tour Masters 1000". Suprafața este hard, iar premiile sunt în valoare totală de $7,473,620. În urmă cu un an de zile, câștigător al competiției a fost Novak Djokovic.

Clasamentul titlurilor Masters:

1 Rafael Nadal 35

2 Novak Djokovic 33

3 Roger Federer 28

S-ar putea să te intereseze și:

Andy Murray revine la turneele de Grand Slam - Britanicul va evolua la Australian Open în 2020

* articol publicat inițial pe Hotnews.ro

Michel Platini, propunere bizară Fostul șef al UEFA: „Să se joace în 10 oameni”
Diverse
18:21
Dinamo, la limită  Dacă  Selmani  primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Liga 1
12:56
Dinamo, la limită Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Dinamo, la limită  Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Ultimatum pentru Drăguș Antrenorul lui Trabzonspor, avertisment pentru atacantul român: „Ori muncește, ori nu va mai fi aici”