Sparta Praga  Fosta adversară a FCSB a câștigat după  7.589  de zile în UEFA Champions League
Sparta Praga- Salzburg/Foto: Imago

Sparta Praga Fosta adversară a FCSB a câștigat după 7.589 de zile în UEFA Champions League

• Sparta Praga s-a impus, miercuri seara, pe teren propriu, scor 3-0, în fața lui Sazburg, în primul meci al fazei principale din UEFA Champions League.
  • Pentru cehi a fost prima victorie după 7.589 de zile, mai precis 21 de ani, în această competiție.
Champions League  13 goluri în a doua seară de Ligă.  FCSB, menționată  de statisticieni + Mesaj special: „Eu sunt alesul, tu cine ești?”
Champions League 13 goluri în a doua seară de Ligă. FCSB, menționată de statisticieni + Mesaj special: „Eu sunt alesul, tu cine ești?”
Champions League  13 goluri în a doua seară de Ligă. FCSB, menționată de statisticieni + Mesaj special: „Eu sunt alesul, tu cine ești?”

Fosta adversară a FCSB, în preliminarii, a început meciul ca din tun și a deschis scorul în minutul 2, după ce șutul respins a lui Haraslin a ajuns la Kairinen, care a preluat balonul și a marcat.

Cu 3 minute înainte de pauză, atacantul nigerian, Victor Olatunji, a dublat avantajul gazdelor înscriind din voleu, după un assist al lui Panak.

Scorul final a fost stabilit de Laci, în minutul 58, după o acțiune a aceluiași Victor Olatunji.

Sparta Praga, victorie după 21 de ani în UEFA Champions League

Ajunși în faza principală a UEFA Champions League, pentru prima dată din 2006 încoace, cehii au spart gheața și au câștigat primul meci după 21 de ani, adică 7.589 de zile, scrie marca.com.

Ultima victorie a campioanei Cehiei în cea mai tare competiție europeană data din 9 decembrie 2003, atunci când o învingea pe Lazio, pe teren propriu, scor 1-0, după un gol marcat de Marek Kincl, în minutul 90+3.

Marek Kincl în duel cu Claude Makelele/Foto:Imago Marek Kincl în duel cu Claude Makelele/Foto:Imago
Marek Kincl în duel cu Claude Makelele/Foto:Imago

În acel sezon, cehii reușeau să meargă în optimi, de pe locul 2, după o grupă cu Chelsea, Beșiktaș și Lazio.

Acolo aveau să o înfrunte pe AC Milan, care era deținătoarea trofeului la acel moment. După 0-0, acasă, Sparta Praga a fost învinsă pe San Siro, scor 4-1 pentru AC Milan, încheindu-și parcursul european.

După victoria cu Salzburg, pentru fosta adversară a FCSB urmează duelul cu Stuttgart, din deplasare.

Manchester City, Atletico Madrid, Inter și Bayer Leverkusen sunt cei mai tari adversari de care vor da cehii.

Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența  grupei ideale  dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Campionatul Mondial
19.09
Grupa care ne duce la Mondial Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
„Săgețile” lui Dioszegi   Despre  Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
19.09
„Săgețile” lui Dioszegi Despre Ștefănescu: „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
„Săgețile” lui Dioszegi  Despre Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu  Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa Romaniei
19.09
Cupa României A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj, Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
U21 în Superliga  Cine le dă încredere  jucătorilor tineri : FCSB, CFR și Rapid nu prind TOP 5