„Ne vor domina”  Șumudică avertizează: „ Olanda  se aseamănă cu Belgia, același sistem”
Marius Șumudică (sursă foto: sportpictures)

„Ne vor domina” Șumudică avertizează: „Olanda se aseamănă cu Belgia, același sistem”

• ROMÂNIA - OLANDA. Marius Șumudică a declarat că România nu poate domina Olanda și crede că tricolorii pot da lovitura pe contraatac.
  • România - Olanda este liveTEXT și în direct la ProTv, marți, 2 iulie, de la ora 19:00.
  • În sferturi, „tricolorii” ar da peste învingătoarea dintre Austria și Turcia.

Marius Șumudică (53 ani) a dezvăluit că naționala României poate învinge Olanda doar pe contraatac. „Pe olandezi nu îi putem domina niciodată”, crede fostul antrenor de la Gaziantep.

Antidot ideal   Sorescu  ar fi cel mai potrivit fundaș stânga împotriva extremelor Olandei

ROMÂNIA - OLANDA. Șumudică: „Ne vor domina, dar au arătat rău în grupă”

Marius Șumudică e convins că România poate reuși supriza la meciul cu Olanda doar pe contraatac.

„Noi vom întâlni o echipă care, cu sistemul 3-4-3, ne va domina. Noi nu putem să dominăm Olanda niciodată. N-am dominat nicio echipă, noi tot ce am făcut a fost pe tranziție pozitivă, pe contraatac.

Olanda se aseamănă cu Belgia, același sistem de joc. Calitate mare, jucători foarte buni, care joacă la un nivel înalt. Dar au arătat rău în grupă”, a declarat Marius Șumudică pentru Fanatik.

Olanda nu mai domină ca pe vremuri

Olanda a avut un parcurs slab în grupe și s-a calificat în optimi cu o victorie, un egal și o înfrângere. Statistica UEFA arată că olandezii au dominat mai clar doar în primul meci cu Polonia, scor 2-1.

Naționala antrenată de Ronald Koeman a arătat cel mai rău chiar în derby-ul grupei cu Franța, când a avut doar 26 de atacuri.

CIFRELE OLANDEI ÎN MECIURILE DIN GRUPĂ

• Olanda-Polonia 2-1: posesie: 65%-35%, atacuri: 20-11
  • Olanda-Franța 0-0: posesie 42%-58%, atacuri: 26-58
  • Olanda-Austria 2-3: 52%-48%, atacuri: 43-33

Generația de Aur, lecție de contraatac

În 1994, Generația de Aur a oferit două momente geniale în meciul cu Argentina, când Ilie Dumitrescu și Gheorghe Hagi au marcat după contraatacuri de manual.

Secvență gol Ilie Dumitrescu după o serie de 4 pase: Dan Petrescu i-a pasat lui Hagi care a combinat cu Ionuț Lupescu, apoi i-a pasat decisiv lui Ilie Dumitrescu.

Secvență gol Gheorghe Hagi: Ilie Dumitrescu recuperează în propria jumătate, sprintează cu mingea la picior și îi pasează lui Hagi venit în sprint.

CUM MERGEM LA MONDIALE  GOLAZO.ro simulează cum ar arăta  traseul din preliminariile CM  dacă tragerea la sorți ar fi acum
EURO 2024
03.07
CUM MERGEM LA MONDIALE GOLAZO.ro simulează cum ar arăta traseul din preliminariile CM dacă tragerea la sorți ar fi acum
Audiență record  Câți români s-au uitat la  România - Olanda  + câți bani încasează Pro TV
03.07
Audiență record Câți români s-au uitat la România - Olanda + câți bani încasează Pro TV
Audiență record  Câți români s-au uitat la România - Olanda + câți bani încasează Pro TV
Ștergeți-vă lacrimile! Imagini copleșitoare cu „tricolorii” după înfrângerea cu Olanda »  „Zidul galben”  a refuzat să părăsească stadionul
EURO 2024
02.07
Ștergeți-vă lacrimile!Imagini copleșitoare cu „tricolorii” după înfrângerea cu Olanda » „Zidul galben” a refuzat să părăsească stadionul
Ștergeți-vă lacrimile! Imagini copleșitoare cu „tricolorii” după înfrângerea cu Olanda » „Zidul galben” a refuzat să părăsească stadionul
Program complet sferturi Cum arată duelurile pentru semifinale la Euro 2024: urmează  Spania - Germania !
EURO 2024
02.07
Program complet sferturiCum arată duelurile pentru semifinale la Euro 2024: urmează Spania - Germania!
Program complet sferturi Cum arată duelurile pentru semifinale la Euro 2024: urmează Spania - Germania !