Trofeu în Ghencea FCSB câștigă  Supercupa României , după 3-0 cu Corvinul +22 foto
FCSB și Corvinul Hunedoara se înfruntă în Supercupa României în meciul de deschidere al noului sezon. Foto: sportpictures.eu

Trofeu în GhenceaFCSB câștigă Supercupa României, după 3-0 cu Corvinul

• FCSB a învins-o pe Corvinul Hunedoara cu 3-0 în Supercupă, partidă care a deschis oficial sezonul în România.
  • Miculescu, Ștefănescu și Luis Phelipe au marcat pentru campioana României, care câștigă Supercupa României după o pauză de 11 ani.

FCSB, show în casa rivalilor de la CSA Steaua

Cu 15.915 spectatori prezenți în Ghencea, Roger și Neacșa au ratat primele ocazii ale partidei, însă FCSB a deschis scorul după o fază construită de Antwi și la care au participat Ștefănescu, Băluță și Alhassan.

Imediat după golul lui Miculescu, oamenii lui Maxim au răspuns prin Bud, însă Vlad a salvat campioana. Până la pauză, Corvinul a mai avut două șanse mari să înscrie prin Manolache și Neacșa, apoi Radaslavescu a fost și el aproape de gol la poarta lui Lefter.

La pauză, Charalambous i-a trimis în teren pe Daniel Popa, Musi și Edjouma. În minutul 52, Marius Ștefănescu a făcut 2-0 cu un șut plasat la colțul lung, apoi a ratat dubla după ce a scăpat singur cu portarul Lefter.

Intrat în locul lui Băluță, Luis Phelipe a făcut 3-0 în minutul 80, apoi Ștefănescu a mai ratat o dată singur cu portarul. Fotbalistul adus de la Sepsi a fost desemnat MVP-ul Supercupei.

FCSB - Corvinul 3-0

Min. 90 - Final de meci! Miculescu, Ștefănescu și Luis Phelipe au marcat pentru FCSB, care câștigă Supercupa României după o pauză de 11 ani.

Min 89 - Încă o ratare pentru Marius Ștefănescu, a doua în ultimul sfert de oră.

Min. 80 - 3-0 FCSB! Luis Phelipe majorează scorul pentru campioana României după ce Lefter a respins în față șutul lui Musi

15.915 spectatori asistă la partida din Ghencea

Min. 75 - Schimbare la FCSB! Iese Chiricheș, intră Ngezana

Min. 74 - Corner FCSB, Edjouma, a trimis cu capul pe lângă poartă

Min. 72 - Ratare uriașă pentru FCSB! Ștefănescu a scăpat singur spre poarta Corvinului, însă a tras în portarul Lefter.

Min. 65 - Două schimbări și la Corvinul. Au ieșit Neacșa și Bradu, fotbalist care a fost introdus în minutul 18. Au intrat Lupu și Gîrbiță.

Min 62 - Schimbare la FCSB. A ieșit Băluță, a intrat Luis Phelipe

Min. 52 - 2-0 FCSB! Marius Ștefănescu înscrie superb pentru campioana României. Gol la debut în meci oficial pentru mijlocașul adus de la Sepsi cu 1,3 milioane euro.

Min. 46 - Manolache vede cartonașul galben după un fault la Alexandru Băluță

Min. 46 - Începe repriza a doua. FCSB, trei schimbări la pauză. Intră Daniel Popa, Musi și Edjouma. Au ieșit Miculescu, Radaslavescu și Lixandru.

PAUZĂ ÎN GHENCEA! FCSB-Corvinul 1-0, gol Miculescu. Campioana României a avut posesie mai bună, 59%, iar raportul ocaziilor este în favoarea Corvinului, 7-4.

Min. 45+2 - Mare ocazie Corvinul! Neacșa trage cu efect, însă mingea trece puțin pe lână poarta apărata de Andrei Vlad

Supercupa României: FCSB - Corvinul. Foto: sportpictures.eu

Supercupa României: FCSB - Corvinul. Foto: sportpictures.eu Supercupa României: FCSB - Corvinul. Foto: sportpictures.eu Supercupa României: FCSB - Corvinul. Foto: sportpictures.eu Supercupa României: FCSB - Corvinul. Foto: sportpictures.eu Supercupa României: FCSB - Corvinul. Foto: sportpictures.eu
+22 Fotografii
labels.photo-gallery

Min. 43 - FCSB trage al doilea șuit pe spațiul porții prin Radaslavescu, portarul Lefter respinge cu piciorul.

Min. 39 - Manolache ratează cea mai mare ocazie de gol a câștigătoarei Cupei României.

Min. 37 - Corvinul pune presiune la poarta campioanei. Iacob trage peste poartă din afara careului.

Min. 25 - Buș a încercat o foarfecă, Vlad reține mingea.

Min. 24 - Corvinul răspunde prin Buș, care trage de lângă Chiricheș, însă Vlad respinge în corner.

Min 21 - 1-0 FCSB! Miculescu deschide scorul după o fază lucrată de Antwi, Ștefănescu, Băluță și Alhassan.

Min. 18 - Arbitrul Florin Andrei a oprit jocul, Ubbink s-a accidentat și este schimbat cu Antonio Bradu.

Min. 10 - Ocazie Corvinul! Neacșa trage din afara careului, mingea trece peste poartă

Min. 3 - Roger trage puternic, însă șutul este respins de Andrei Vlad. Tușierul a semnalizat însă poziție de ofsaid.

• Stadion: Steaua
  • Arbitru: Florin Andrei (Tg. Mureș), Asistenți: Andrei Constantinescu (București), Stelian Slabu (Brașov), VAR: Cătălin Popa (Pitești)

19:00 Campionii României au ajuns la stadion

18:00 Fanii Corvinului, prinși cu materiale pirotehnice

Jandarmeria a descoperit în autocarul cu care fanii Corvinului se deplasau spre stadionul Steaua 38 de materiale piroterhnice.

sursă foto: Jandarmeria Română sursă foto: Jandarmeria Română
sursă foto: Jandarmeria Română

Totodată, în interiorul unui rucsac au fost depistate mai multe fragmente de natură vegetală, acoperite în staniol, și o țigaretă confecționată artizanal.

În consecință, au fost întocmite două acte de constatare pentru sesizarea organelor de urmărire penală, cu doi autori, și alte două acte de sesizare, cu 38 de autori, deoarece niciunul dintre aceștia din urmă nu a recunoscut faptul că a deținut materialele pirotehnice și materiile vegetale în cauză.

16:50 Corvinul, fără portarul Iacob

Florin Iacob nu face parte din lotul Corvinului, anunță liga2.ro. Portarul plecat de la UTA vara aceasta semnase pe un an cu hunedorenii, dar în cantonamentul din Slovenia s-a produs o ruptură între el și antrenorul Florin Maxim. Astfel, Iacob nu mai intră în calculele Corvinului pentru noul sezon.

14:00 Încă sunt bilete disponibile

FCSB a anunțat că se vor putea cumpăra bilete până la 20:45: „Casele de bilete de la stadion vor fi deschise până la pauza meciului”

13:00 Fanii CSA Steaua vin la meci

Suporterii „militarilor” vin la Supercupă pentru a încuraja rivala lui FCSB.

Aceștia au făcut anunțul pe pagina AS47: „Steaua susține Corvinul! Azi, de la ora 20:00”, stabilindu-și punctul de întâlnire în parcarea Plaza România, de la ora 17:00 până la ora 17:50, pentru a pleca apoi spre stadion.

Steaua susține Corvinul Fanii „militarilor” vin la Supercupă pentru a încuraja  rivala lui FCSB

Echipa noastră s-a recules, preț de câteva minute, la Paraclisul Catedralei Mântuirii Neamului, înaintea partidei din această seară din Supercupa României.

Publicată de FC Corvinul 1921 Hunedoara pe Joi, 4 iulie 2024

Supercupa României: FCSB și Corvinul se înfruntă pentru primul trofeu al sezonului

Pare greu de crezut, dar vacanța s-a încheiat în fotbalul românesc, iar echipele românești revin începând de astăzi la treabă, chiar dacă Euro 2024 nu s-a încheiat încă.

Primele formații care vor reveni pe teren sunt FCSB, campioana României, și Corvinul Hunedoara, câștigătoarea surpriză a Cupei României.

Partida se va disputa pe stadionul Steaua și va fi arbitrată de Florin Andrei. La meci sunt așteptați aproximativ 20.000 de suporteri.

În cazul în care partida se va încheia la egalitate după 90 de minute, nu vor exista prelungiri. Se va trece direct la executarea loviturilor de pedeapsă.

FCSB, fără 4 titulari

„Roș-albaștrii” vin după câștigarea primului titlu după o așteptare de 9 ani. Nu se vor putea baza pe 4 dintre piesele importante din sezonul trecut, Florinel Coman, Darius Olaru, Ștefan Târnovanu și Adrian Șut, care au revenit azi-noapte din Germania, după participarea la Euro 2024. Coman ar urma să plece de la FCSB, Becali anunțând că s-a înțeles pentru transfer.

Elias Charalambous se va putea baza însă pe cele 3 achiziții din această vară, Marius Ștefănescu (Sepsi), Daniel Popa (U Cluj) și David Kiki (Farul).

De partea cealaltă, Corvinul e prima formație din Liga 2 care a câștigat Cupa României după 49 de ani. Hunedorenii au învins-o pe Oțelul, după 2-2 în timpul regulamentar și 3-2 la penalty-uri.

Grație acestui succes, Corvinul va juca în preliminariile Europa League, împotriva lui Paksi din Ungaria. Pentru acest duel au bifat 10 transferuri:

• Darius Grigore (17 ani, atacant)
  • Florin Iacob (30 de ani, portar)
  • Sergiu Buș (31 de ani, atacant)
  • Roger (28 de ani, mijlocaș)
  • Ion Cărăuș (27 de ani, mijlocaș)
  • Alexandru Gîrbiță (23 de ani, mijlocaș)
  • Goodnews Ibuchi Chukwu (18 ani, mijlocaș)
  • Odeboji Toheeb Babatunde (18 ani, fundaș)
  • Otega Jimmy King (18 ani, atacant)
  • Taiye Abolaji (18 ani, mijlocaș)

FCSB nu va boicota regula U21

Gigi Becali anunțase că FCSB nu va respecta regula U21 la Supercupă, chiar dacă va pierde la „masa verde”. Suporterii l-au convins însă să renunțe la măsura extremă care ar fi costat-o pe campioană posibilitatea de a câștiga un nou trofeu.

Patronul FCSB nu e de acord ca echipele din Liga 1 să fie obligate să folosească un jucător U21 pe toată durata unui meci. Regula a fost introdusă începând cu sezonul 2016/2017.

„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria,  jigniri xenofobe  la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
Alte sporturi
04.10
„Urâm România!” Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
MM îl apără pe Olaru  „E  jucătorul #1  din cariera mea de peste 30 de ani! Doar la Neșu am mai văzut asta”
Europa League
04.10
MM îl apără pe Olaru „E jucătorul #1 din cariera mea de peste 30 de ani! Doar la Neșu am mai văzut asta”
FCSB îi provoacă insomnii Patronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și  n-a mai putut să doarmă !”
04.10
FCSB îi provoacă insomniiPatronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și n-a mai putut să doarmă!”
FCSB îi provoacă insomnii Patronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și n-a mai putut să doarmă !”
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ   Mircea Lucescu  a anunțat convocările  pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
04.10
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ Mircea Lucescu a anunțat convocările pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ   Mircea Lucescu a anunțat convocările pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
„Nu vizionez!”  Duelul PAOK - FCSB,  neinteresant pentru Șumudică : „Pregăteam meciul cu Botoșani”
04.10
„Nu vizionez!” Duelul PAOK - FCSB, neinteresant pentru Șumudică: „Pregăteam meciul cu Botoșani”
„Nu vizionez!”  Duelul PAOK - FCSB, neinteresant pentru Șumudică : „Pregăteam meciul cu Botoșani”
Diaspora, izvorul României Mircea Lucescu aduce la națională un  golgeter austriac , cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
04.10
Diaspora, izvorul RomânieiMircea Lucescu aduce la națională un golgeter austriac, cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
Diaspora, izvorul României Mircea Lucescu aduce la națională un golgeter austriac , cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
Premieră la FCSB Primă după victoria cu PAOK: ce  bonus  primește fiecare jucător