Turcia - Georgia 3-1  Turcii îl concurează pe Stanciu! Victorie cu două supergoluri
arda guler (sursă: imago)

Turcia - Georgia 3-1 Turcii îl concurează pe Stanciu! Victorie cu două supergoluri

• Turcia a învins Georgia cu 3-1 în primul meci din grupa F. Puștiul Arda Guler a marcat un gol senzațional chiar de ziua selecționerului Vincenzo Montella.
  • Turcia este a doua echipă din istoria turneului care începe un meci cu doi fotbaliști sub 20 de ani, după Ungaria în 1964.
  • Din grupa F mai fac parte Cehia și Portugalia.

Turcia - Georgia, 3-1

Naționala Turciei a învins Georgia cu 3-1 în primul meci al grupei F de la Campionatul European.

Mert Muldur a deschis scorul pentru naționala antrenată de Vincenzo Montella, în minutul 25, apoi golul marcat la următorul atac de Kenan Yildiz a fost anulat după intervenția arbitrilor din camera VAR.

Georgia a reușit până la pauză primul gol din istorie la un turneul final prin jucătorul antrenat de Metz la Georges Mikautadze.

În repriza a doua, puștiul-minune al Turciei, Arda Guler, i-a readus pe turci în avantaj cu un gol fabulos din afara careului.

5
este numărul de ocazii de gol pe care și le-a creat Arda Guler în meciul cu Georgia

Finalul a aparținut georgienilor care au ratat două mari ocazii în prelungiri, însă Turcia a înscris pentru 3-1 prin Kerem Akturkoglu, după ce gruzinii trimiseseră în careul advers și portarul.

FINAL DE MECI.

min. 90+8 - 3-1 Turcia! Kerem Akturkoglu înscrie după o serie de ocazii mari ale georgienilor.

min. 90 - ocazie uriașă Georgia, Georges Mikautadze trage pe lângă poartă.

min. 87 - Turcia, la un pas să închidă meciul! Giorgi Mamardashvili face minuni la lovitura de cap a lui Yusuf Yazici.

min. 70 - Gruzinii nu se dau bătuți. Giorgi Kochorashvili își arată clasa în careul advers, însă șutul său nimerește transversala.

min. 65 - Turcia preia conducerea prin reușita splendidă a lui Arda Guler. Fotbalistul lui Real Madrid l-a învins pe Mamardashvili cu o execuție plasată perfect de la 26 de metri.

min. 62 - Georgienii creează panică în careul lui Gunok, însă Kvaratskhelia trimite pe lângă poartă.

min.57 - Calhanoglu execută lovitura liberă, iar șutul care a atins 126 km/oră este respins cu pumnul de portarul Giorgi Mamardashvili.

min. 55 - Arda Guler cere lovitură de la 11 metri, însă arbitrul acordă doar lovitură liberă de la marginea careului pentru Turcia.

min. 49 - Georgia are prima șansă de gol. Georgiy Tsitaishvili face câteva driblinguri în careul turcilor și trage la poartă, însă Gunok reține balonul.

min. 46 - a început repriza a doua.

min. 45 - pauză în meciul de la Dortmund, Turcia-Georgia 1-1, au marcat Muldur și Mikautadze. Posesie: 57%-43% în favoarea naționalei antrenate de Vincenzo Montella.

min. 39 - Turcia răspunde prin Ayhan, însă șutul fotbalistului de la Galatasaray este blocat de apărarea Georgiei.

min. 35 - Georgia a prins curaj, fostul jucător de la Ajax, Georges Mikautadze, încă o șansă uriașă de a înscrie.

min. 32: Gol Georgia: Georges Mikautadze îl învinge pe Gunok și înscrie primul gol din istorie pentru gruzini la un turneul final

min. 27 - Kenan Yildiz a înscris al doilea gol al turcilor, însă reușita a fost anulată din camera VAR.

min.25 - Gol Turcia! Naționala lui Montella deschide scorul prin torpila lui Mert Muldur.

min. 21 - Calhanoglu încearcă un gol spectaculos, din întoarcere, însă mingea se duce pe lângă poarta georgienilor.

min. 11 - Georgia, aproape de gol la primul turneu final din istorie, Gunok scoate în corner șutul lui Anzor Mekvabishvili.

min. 10 - ocazie uriașă a turcilor, Ayhan trage în bară, mingea se plimbă paralel cu linia porții.

min. 6 - Turcia ratează prima ocazie a partidei de la Dortmund. Calhanoglu a excutat un corner, iar Ayhan trimite cu capul peste poartă.

Turcia - Georgia. Echipele de start:

• TURCIA: 1. M. Günok - 18. M. Müldür, 4. Akaydin, 14. A. Bardakci, 20. F. Kadioglu - 10. H. Calhanoglu, 22. K. Ayhan - 8. A. Guler, 6. O. Kokcu, 19. K. Yildiz - 21. B. Yilmaz
    Selecționer: Vincenzo Montella
  • GEORGIA: 1. Giorgi Mamardashvili - 5. S. Kverkvelia, 4. G. Kashia, 3. L. Dvali - 2. O. Kakabadze, 10. G. Chakvetadze, 6. G. Kochorashvili, 20. A. Mekvabishvili, 21. H.Tsitaishvili - 22. G. Mikautadze, 7. K. Kvaratskhelia
    Selecționer: Willy Sagnol

Bătaie înainte de meci

Fanii turci și cei georgieni s-au bătut în stadion cu doar câteva minute înainte de startul meciului.

Plouă în stadion la Dortmund

Probleme la Dortmund, unde plouă cu găleata. Apa de pe acoperiș se scurge într-o zonă a tribunei ocupată de fanii georgieni. Gruzinii s-au îndepărtat rapid din zona afectată.

Georgia, surpriza preliminariilor

Turcia s-a calificat la Campionatul European de pe primul loc dintr-o grupă în care au mai făcut parte Croația, Țara Galilor, Armenia și Letonia.

Georgia este echipa-surpriză prezentă la Euro 2024. Naționala antrenată de Willy Sagnol a obținut biletul pentru Germania după un baraj electrizant cu Grecia, pe care a învins-o după prelungiri și lovituri de departajare.

Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența  grupei ideale  dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Campionatul Mondial
19.09
Grupa care ne duce la Mondial Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
„Săgețile” lui Dioszegi   Despre  Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
19.09
„Săgețile” lui Dioszegi Despre Ștefănescu: „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
„Săgețile” lui Dioszegi  Despre Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu  Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa Romaniei
19.09
Cupa României A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj, Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
U21 în Superliga  Cine le dă încredere  jucătorilor tineri : FCSB, CFR și Rapid nu prind TOP 5