Turneul Campionilor: Alexander Zverev, în semifinale după ce l-a învins pe Daniil Medvedev; Rafael Nadal, eliminat

Alexander Zverev (7 ATP), campionul en-titre, este ultimul jucător calificat în semifinale la Turneul Campionilor. Germanul l-a învins pe rusul Daniil Medvedev (4 ATP), în ultimul meci din grupa Andre Agassi, scor 6-4, 7-6(4). În urma acestui rezultat, Rafael Nadal, liderul mondial, este eliminat din competiție.

HotNews.roFoto: Hotnews

Zverev a început în forță partida din O2 Arena, reușind să se impună pe serviciul rusului chiar în game-ul de debut. Acest break s-a dovedit decisiv pentru câștigarea primului set de către campionul en-titre de la Turneul Campionilor. A fost 6-4 pentru german, după 34 de minute de joc.

În actul secund, ambii jucători au servit excelent. Zverev a avut un procentaj de 90% la punctele câștigate cu primul serviciu, în timp ce Medvedev a avut 86%. A existat o singură minge de break în acest set, la scorul de 4-4. Aceasta i-a aparținut lui Zverev, dar a fost salvată de rus. Până la urmă, s-a ajuns la tie-break, unde Medvedev a condus cu 2-1 și 3-2, însă Zverev a revenit și s-a impus cu 7-4. Partida a durat o oră și 20 de minute.

În urma acestui rezultat, Zverev obține calificarea în semifinale pentru a doua oară în carieră. În același timp, Rafael Nadal a fost eliminat din competiție. Pentru ca ibericul să meargă în penultimul act de la Londra, Medvedev ar fi trebuit să îl învingă pe Zverev.

Daniil Medvedev, jucător care a impresionat în acest sezon (a avut șase finale consecutive în perioada august - octombrie și 4 titluri în 2019) părăsește competiția fără victorie.

Statistica meciului Medvedev vs Zverev:

Ași: 10-8

Duble greșeli: 2-3

Lovituri câștigătoare: 18-21

Erori neforțate: 16-19

Puncte câștigate cu primul serviciu: 78% (31/40) - 88% (45/51)

Puncte câștigate cu al doilea serviciu: 75% (15/20) - 33% (4/12)

Puncte de break salvate: 50% (1/2) - 0% (0/0)

Puncte de break câștigate: 0% (0/0) - 50% (1/2)

Total puncte câștigate: 49% (60/123) - 51% (63/123)

Durata partidei: 1h 20min.

Rezultatele consemnate în Grupa Andre Agassi:

Stefanos Tsitsipas vs Daniil Medvedev 7-6(5), 6-4

Alexander Zverev vs Rafael Nadal 6-2, 6-4

Rafael Nadal vs Daniil Medvedev 6-7(3), 6-3, 7-6(4)

Stefanos Tsitsipas vs Alexander Zverev 6-3, 6-2

Rafael Nadal vs Stefanos Tsitsipas 6-7(4), 6-4, 7-5

Alexander Zverev vs Daniil Medvedev 6-4, 7-6(4)

Clasamentul final:

*victorii / seturi câștigate - pierdute

1. Stefanos Tsitsipas 2 / 5-2 (calificat)

2. Alexander Zverev 2 / 4-2 (calificat)

3. Rafael Nadal 2 / 4-4

4. Daniil Medvedev 0 / 1-6

Programul semifinalelor

Se vor disputa sâmbătă:

Stefanos Tsitsipas vs Roger Federer (de la ora 16:00)

Dominic Thiem vs Alexander Zverev (de la ora 22:00)

* articol publicat inițial pe Hotnews.ro

Michel Platini, propunere bizară Fostul șef al UEFA: „Să se joace în 10 oameni”
Diverse
18:21
Dinamo, la limită  Dacă  Selmani  primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Liga 1
12:56
Dinamo, la limită Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Dinamo, la limită  Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Ultimatum pentru Drăguș Antrenorul lui Trabzonspor, avertisment pentru atacantul român: „Ori muncește, ori nu va mai fi aici”