multe greșeli   Prepeliță  a explicat unde s-a făcut diferența. Portarul Railean: „Vreau să le cer scuze colegilor”
Andrei Prepeliță / Foto: Sport Pictures

multe greșeli Prepeliță a explicat unde s-a făcut diferența. Portarul Railean: „Vreau să le cer scuze colegilor”

• Gloria Buzău a rezistat doar 35 de minute în Bănie, împotriva Universității Craiova, într-o partidă din etapa a 6-a din Liga 1.
  • După înfrângerea cu 1-5, antrenorul buzoienilor, Andrei Prepeliță, a anunțată că mai așteaptă jucători noi.

Andrei Prepeliță este de părere că echilibrul s-a rupt în finalul primei reprize, când oltenii au reușit să marcheze două goluri profitând de naivitatea apărătorilor săi.

Craiova - Buzău 5-1 Oltenii au făcut spectacol în Bănie și visează frumos, de pe  primul loc

La primul gol, portarul Dorian Railean s-a plasat greșit și nu a putut interveni la săritura de cap a lui Maldonado. Apoi, înainte de intrarea în prelungiri, lipsa unui marcaj corespunzător la Bancu a produs și golul secund.

Andrei Prepeliță: „Împotriva unei asemenea echipe, greșelile fac diferența”

După pauză, cu un deficit de două goluri pe tabelă, Prepeliță a fost obligat să riște, iar acest lucru a produs noi spații, speculate din plin de elevii lui Constantin Gâlcă.

Buzăul a pierdut cu 1-5, este pe locul 12 în Liga 1, iar antrenorul Andrei Prepeliță a anunțat că mai așteaptă doi jucători pentru a întări lotul. De asemenea, nu exclude posibilitatea ca unii dintre jucători să plece.

„Un fotbal jucat pe momente. În primele 35 de minute, Craiova nu și-a creat mari ocazii. Jocul era echilibrat. Iarăși primim două goluri... un gol din corner, bară, portarul și fundașul nu intervin și Maldonado înscrie.

Al doilea, o fază simplă, interpretată greșit de Tescan. Nu-și vede adversarul și primește în spatele lui, apoi vine golul.

După pauză am schimbat un pic. Au fost patru schimbări. Nu mai aveam ce să pierdem. Sunt și jucători care au nevoie de minute. Măcar să ne alegem cu ceva din meciul ăsta.

Dacă nu ești atent împotriva unei echipe cu calitate, care are individualități ce pot decide meciul, greșelile la nivelul acesta fac diferența. Trebuie să învățăm din acest eșec, tragem concluzii, lotul nu este definitiv și ăsta e fotbalul.

Știam că ei pleacă din linia a doua, noi nu jucăm la ofsaid, iar multe greșeli au venit la modul acesta.

Au fost greșeli, căutăm soluții. Dragoș Grigore încă nu e la cel mai înalt nivel. Are 7-8 zile de când se antrenează. Am mai avut discuții cu conducerea. Mai dorim un fundaș central și un atacant.

Budescu a intrat bine. Nu l-am introdus de la început pentru că era nevoie de efort foarte mult, știam că nu vom avea posesia. Atunci, dacă nu avem mingea, el nu poate ajuta echipa foarte mult.

La 2-0, am încercat cu el în spatele atacantului. Felicitări! E un jucător foarte bun, care ne ajută. Important este ca ceilalți să facă mai mult și să-l pună în valoare”, a declarat Andrei Prepeliță la Prima Sport.

Dorian Railean: „Vreau să le cer scuze colegilor”

Portarul Dorian Railean le-a cerut scuze colegilor, simțindu-se vinovat de primirea primului gol, care a dezechilibrat decisiv partida.

(n.r. - Cam dur scorul?) Cred că da. Dacă ați văzut prima repriză, până pe final a fost egal. S-a schimbat în ultimele 7 minute, am luat două goluri. Nu știu ce să zic. Știam că sunt buni pe fazele fixe, probabil ne-am pierdut din concentrare pe final de repriză și așa cred că a venit primul gol.

(n.r. - despre greșeala de la primul gol) A fost centrare pe bara a doua, stând pe linie când a lovit mingea bara am avut poziția corpului în spate, nu am avut elan să sar pe 6-7 metri să lovesc mingea. Îmi cer scuze față de colegi. Poate puteam face mai mult. Asta e.

Am scos degeaba apoi. La 5-1, degeaba. Sunt multe goluri luate, dar sunt multe meciuri. Noi trebuie să ne luptăm cu alte echipe. Craiova era pe primul loc și a demonstrat. Calitatea decide soarta unui meci. Trebuie să muncim..

Am ales Gloria Buzău. Mă bucur că am primit șansa asta. Sper să-mi fac treaba și sper să vină și rezultatele. La momentul de față, eu zic că nu e atât de rău. Rezultatele sunt dure, da, dar și echipele sunt valoroase”, a declarat Railean.

„Nu este omor”   Motivarea Instanței care a anulat condamnarea lui  Mario Iorgulescu  la 13 ani de închisoare
Diverse
09:50
„Nu este omor” Motivarea Instanței care a anulat condamnarea lui Mario Iorgulescu la 13 ani de închisoare
„Nu este omor”  Motivarea Instanței care a anulat condamnarea lui Mario Iorgulescu la 13 ani de închisoare
Rațiu, fulgerul lui Rayo  AS despre internaționalul român: „E o  piesă-cheie , pe radarul cluburilor din Premier, Bundesliga și Serie A”
Stranieri
10:08
Rațiu, fulgerul lui Rayo AS despre internaționalul român: „E o piesă-cheie, pe radarul cluburilor din Premier, Bundesliga și Serie A”
Rațiu, fulgerul lui Rayo  AS despre internaționalul român: „E o piesă-cheie , pe radarul cluburilor din Premier, Bundesliga și Serie A”
David Raya, eroul serii   Dublă paradă istorică în remiza cu Atalanta din  Liga Campionilor : „Incredibil”
Liga Campionilor
09:36
David Raya, eroul serii Dublă paradă istorică în remiza cu Atalanta din Liga Campionilor: „Incredibil”
CHAMPIONS LEAGUE  S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid  „roșu”  din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă
19.09
CHAMPIONS LEAGUE S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid „roșu” din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă
CHAMPIONS LEAGUE  S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid  „roșu” din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă