Update Alexandra Dulgheru, in turul al doilea la Wimbledon/ Sorana Cirstea, eliminata in runda inaugurala

Sorana Cirstea a parasit competitia de simplu de la Wimbledon, al treilea turneu de Grand Slam al sezonului, inca din primul tur, fiind dominata clar de frantuzoaica Pauline Parmentier. Sportiva romanca nu a reusit sa castige decat patru game-uri in fata numarului 75 WTA, cedand in mai putin de o ora in minim de seturi, scor 1-6, 3-6.

Wimbledon 2011Foto: Reuters

Cirstea si-a castigat primul game al partidei, insa a urmat o serie de sase game-uri consecutive ale lui Pauline Parmentier, care a castigat primul set cu 6-1 dupa 23 minute de joc. Un break in setul secund i-a fost suficient frantuzoaicei sa incline balanta in favoarea sa.

La 5-3, Parmentier a avut trei mingi de meci. Cirstea a avut insa o ultima replica, salvandu-le pe toate si egaland la 40. Romanca nu a putut face insa mai mult, frantuzoaica obtinand avantajul si impunandu-se cu 6-3 in setul secund.

Statistica meciului Cirstea - Parmentier

Durata: 58 minute

Asi: 1 - 3

Duble greseli: 2 - 1

Greseli nefortate: 27 - 20

Puncte castigate pe primul serviciu: 17/28 (61%) - 24/29 (83%)

Puncte castigate pe al doilea serviciu: 7/19 (37%) - 12/23 (52%)

Lovituri castigatoare: 7 - 16

Puncte castigate pe retur: 16/52 (31%) - 23/47 (49%)

Mingi de break castigate: 0/2 (0%) - 4/4 (100%)

Puncte castigate la fileu: 1/6 (17%) - 3/4 (75%)

Update: Alexandra Dulgheru s-a calificat in turul al doilea de la Wimbledon, dupa ce a trecut in doua seturi de americanca Jill Craybas, scor 6-2, 6-4. Romanca a pus rapid stapanire pe meci, castigand dupa jumatate de ora primul set, cu 6-2.

Doua break-uri in game-urile unu si trei din setul secund i-au dat un avantaj confortabil Alexandrei (3-0). Craybas a facut break-ul in game-ul al patrulea (1-3), a salvat o minge de meci la 4-5, obtinand si o sansa de break. Dulgheru a anulat mingea adversarei, a obtinut avantajul si a castigat setul secund cu 6-4.

In runda urmatoare, Alexandra Dulgheru o va intalni a 12-a favorita a competitiei, rusoaica Zvetlana Kuznetsova.

Statistica meciului Craybas - Dulgheru:

Durata: 1 ora si 8 minute

Asi: 0 - 3

Duble greseli:2 - 3

Greseli nefortate: 19 - 22

Puncte pe primul serviciu: 20/32 (63%) 0 38/54 (70%)

Puncte pe al doilea serviciu: 6/17 (35%) - 3/11 (27%)

Lovituri castigatoare: 11 - 15

Puncte castigate pe retur: 24/65 (37%) - 23/49 (47%)

Mingi de break castigate: 1/2 (50%) - 4/7 (57%)

Puncte castigate la fileu: 5/6 (83%) - 6/8 (75%)

Luni vor mai intra pe teren alti doi reprezentanti ai Romaniei:

Jaroslav Pospisil (Cehia) - Victor Hanescu (Romania)

Monica Niculescu (Romania) - Sybille Bammer (Austria)

Grega Zemlja (Slovenia) - Lukas Lacko (Slovacia) 6-4, 3-6, 7-6(8), 6-4

Denis Istomin (Uzbekistan) - Philipp Kohlschreiber (Germania) 4-6, 6-3, 6-3, 6-3

[10] Mardy Fish (SUA) - Marcel Granollers (Spania) 7-6(3), 7-6(5), 6-4

Rainer Schuettler (Germania) - [30] Thomaz Bellucci (Brazilia) 7-6(3), 6-4, 6-2

[12] Svetlana Kuznetsova (Rusia) - Shuai Zhang (China) 3-6, 6-3, 6-4

[2] Vera Zvonareva (Rusia) - Alison Riske (SUA) 6-0, 3-6, 6-3

Ksenia Pervak (Rusia) - [22] Shahar Peer (Israel) 5-7, 6-4, 6-4

Anna Tatishvili (Georgia) - Anastasia Pivovarova (Rusia) 3-6, 6-2, 6-3

[19] Yanina Wickmayer (Belgia) - Varvara Lepchenko (SUA) 7-5, 6-3

Elena Vesnina (Rusia) - Laura Pous Tio (Spania) 6-4, 6-3