Victor Hanescu a abandonat in fata lui Novak Djokovic dupa un meci de exceptie

Victor Hanescu a abandonat in fata lui Novak Djokovic in momentul in care scorul era 6-7 7-6 3-1 pentru sarb. Intr-un meci in care romanul a avut o serie de executii formidabile, aplaudate in picioare de public, dar si de adversar, o durere musculara a pus capat partidei in setul al treilea.

"A fost un meci foarte dificil. Victor a fost, dupa parerea mea, cel mai bun jucator de azi, si eu am avut noroc... Are unul din cele mai precise servicii dintre toti tenismenii impotriva carora am jucat", a declarat sarbul la incheierea partidei.

Hanescu a facut un joc interesant impotriva numarului trei mondial: executii indraznete, veniri inspirate la fileu si un joc agresiv. A castigat primul set, dar experienta sarbului a facut ca setul al doilea sa se decida in tie-break in favoarea lui Djokovic. O durere musculara, Hanescu abandoneaza si Novak Djokovic se califica in faza superioara a turneului de la Madrid.

In urma participarii la acest turneu, Hanescu a primit 35 de puncte ATP si un cec in valoare de 15.000 de euro.

Desfasurarea meciului:

16:56 A inceput partida dintre Novac Djokovic si Victor Hanescu, din turul II de la Madrid Master Series

17:40 Sarbul isi adjudeca game-ul 6-6

17:53 Hanescu reuseste o serie de executii spectaculoase ce il fac pe adversar sa aplaude si romanul castiga primul set 6-7

17:59 Primul game din cel de-al doilea set este castigat de Djokovic, dupa o serie de greseli din partea ambilor tenismeni 1-0

18:05 Schimb lung de pase, Hanescu este relaxat si egaleaza 1-1

18:09 Djokovic castiga un game disputat 2-1

18:14 Hanescu il egaleaza pe tenismenul numarul 3 mondial 2-2

18:17 Sarbul se impune in fata lui Hanescu 3-2

18:20 Increderea si jocul agresiv ii aduc un nou game lui Hanescu 3-3

18:22 Djokovic imprima efect mingilor si castiga game-ul 4-3

18:27 Hanescu vine bine la fileu si reuseste o serie de executii ce fac publicul sa aplaude in picioare 4-4

18:30 Sarbul nu i-a lasat nicio sansa lui Hanescu in acest game 5-4

18:33 Game alb pe propriul serviciu si romanul egaleaza 5-5

18:36 Game castigat la 0 de sarb 6-5

18:42 Djokovic iroseste doua mingi de set, iar Hanescu duce setul in tie-break 6-6

18:52 Setul al doilea este castigat de sarb la tie-break, dupa un joc fantastic al romanului 7-6

(8-6 la tie-break)

18:56 Hanescu incepe bine cel de-al treilea set 0-1

19:02 Victor il intinde serios pe Djokovic, dar nu reuseste castigarea game-ului 1-1

19:03 Tenismenul roman acuza dureri musculare si primeste ingrijiri medicale

19:12 Break in favoarea lui Djokovic 2-1

19:15 Hanescu nu mai poate continua jocul din pricina durerilor. Victor abandoneaza dupa ce e condus cu 3-1 in setul al treilea.

Golul sezonului!   VIDEO cu reușita : Juric a marcat un gol fabulos în Oțelul - U Craiova 1-1
05.10
Golul sezonului! VIDEO cu reușita: Juric a marcat un gol fabulos în Oțelul - U Craiova 1-1
Golul sezonului!  VIDEO cu reușita : Juric a marcat un gol fabulos în Oțelul - U Craiova 1-1
„Vreau CFR CAMPIOANĂ”   MM Stoica, reacție acidă după declarația lui Bordeianu: „Mi se pare  foarte ciudat ”
05.10
„Vreau CFR CAMPIOANĂ” MM Stoica, reacție acidă după declarația lui Bordeianu: „Mi se pare foarte ciudat
„Vreau CFR CAMPIOANĂ”  MM Stoica, reacție acidă după declarația lui Bordeianu: „Mi se pare foarte ciudat ”
Selmani, out  Nu poate merge la națională din cauza  accidentării , Dinamo încearcă să-l recupereze pentru derby
05.10
Selmani, out Nu poate merge la națională din cauza accidentării, Dinamo încearcă să-l recupereze pentru derby
Selmani, out  Nu poate merge la națională din cauza accidentării , Dinamo încearcă să-l recupereze pentru derby
Lixandru, diagnostic crunt  Mijlocașul lui FCSB a primit  verdictul  după accidentarea din meciul cu PAOK
05.10
Lixandru, diagnostic crunt Mijlocașul lui FCSB a primit verdictul după accidentarea din meciul cu PAOK
Lixandru, diagnostic crunt  Mijlocașul lui FCSB a primit  verdictul după accidentarea din meciul cu PAOK
Lipă, alături de Ciolacu  Șefa Sportului l-a însoțit pe Marcel Ciolacu, liderul PSD, la depunerea candidaturii la  prezidențiale
Alte sporturi
05.10
Lipă, alături de Ciolacu Șefa Sportului l-a însoțit pe Marcel Ciolacu, liderul PSD, la depunerea candidaturii la prezidențiale
Alex Dobre, la Rapid?     Răsturnare de situație  pentru internaționalul român dorit și de CFR Cluj
05.10
Alex Dobre, la Rapid? Răsturnare de situație pentru internaționalul român dorit și de CFR Cluj
Alex Dobre, la Rapid?   Răsturnare de situație pentru internaționalul român dorit și de CFR Cluj
IFTIME FACE ECHIPA  Patronul lui  FC Botoșani  schimbă un titular cu Rapid: „Îmi pare rău să spun asta”
05.10
IFTIME FACE ECHIPA Patronul lui FC Botoșani schimbă un titular cu Rapid: „Îmi pare rău să spun asta”
IFTIME FACE ECHIPA  Patronul lui FC Botoșani schimbă un titular cu Rapid: „Îmi pare rău să spun asta”
Erou pentru Rayo   Andrei Rațiu,  decisiv  la golul victoriei echipei sale în meciul cu Real Valladolid
05.10
Erou pentru Rayo Andrei Rațiu, decisiv la golul victoriei echipei sale în meciul cu Real Valladolid
Erou pentru Rayo  Andrei Rațiu, decisiv la golul victoriei echipei sale în meciul cu Real Valladolid