Victorie Debut cu dreptul pentru  România  la Mondialul de handbal feminin U20
Selecţionata României a obținut o victorie la limită împotriva echipei Braziliei, cu scorul de 26-25 (13-13), miercuri, la Skopje.

VictorieDebut cu dreptul pentru România la Mondialul de handbal feminin U20

• România a obținut o victorie la limită împotriva Braziliei, scorul 26-25 (13-13), miercuri, la Skopje, la Campionatul Mondial de handbal feminin U20.
  • În celălalt meci al grupei A, Olanda a învins Iran cu 34-11.
Speedy Gonzalez  Mihăilă, prins de radar cu Ucraina! E cel mai  rapid  jucător de la Euro 2024

Echipa României, antrenată de Simona Maior-Paşca, s-a duelat cu Brazilia. Naționala României a fost condusă cu 10-5 în prima repriză, însă a revenit spectaculos, marcând 5 goluri consecutive. La pauză s-a intrat la egalitate, 13-13.

„Tricolorele” au început repriza a doua în forță. Au marcat primele trei goluri și s-au desprins la cinci lungimi diferență, 22-17, până în minutul 42.

Finalul meciului a fost însă tensionat. Brazilia a reușit să se apropie periculos pe tabelă. Totuși, România a reușit să obțină o victorie la limită, cu scorul strâns de 26-25.

Brazilia putea egala pe final

În ultimul minut al meciului, România conducea cu doar un gol și se afla în atac.

În ultimele 30 de secunde, echipa braziliană a recuperat mingea și a pornit spre poarta noastră, dar Ana Dos Santos, liderul lor, a fost blocată în ultimul moment de Ana Maria Cristea.

• Alisia Boiciuc a fost cea mai bună marcatoare a echipei românești, cu 11 goluri.
  • Diana Lixăndroiu, care a înscris 8 goluri, a fost desemnată jucătoarea meciului.
  • De asemenea, Ana Maria Cristea a avut un aport crucial la succesul echipei. A intrat în poartă în repriza a doua și a avut 10 intervenții salvatoare.

Datorită victoriei de astăzi, echipa națională feminină de handbal a României a făcut un pas important spre calificarea în faza grupelor principale.

În această rundă a Campionatului Mondial Under-20, primele două echipe clasate din fiecare grupă preliminară vor avansa în Main Round.

• România va juca următorul meci împotriva Iranului joi, la ora 15:45.
  • Va întâlni Olanda sâmbătă, tot la ora 15:45.

Ce este de știut despre România la acest turneu final

Este prima oară când Campionatul Mondial Under-20 are 32 de echipe participante.

Echipa națională a României s-a clasat pe locul 18 la ultima ediție, însă anul trecut a obținut medalia de bronz la Campionatul European, având în componență generația care va participa la acest turneu final.

Echipa României este condusă de antrenoarea Simona Maior-Pașca, cu sprijinul antrenoarelor Valentina Elisei și Luminița Huțupan, în timp ce staff-ul tehnic este coordonat de antrenoarea federală Nicoleta Alexandrescu.

Acesta este același staff care a antrenat echipa României anul trecut la Campionatul European, unde au câștigat medalia de bronz.

De-a lungul istoriei, România a câștigat de două ori titlul mondial la Campionatele Mondiale de tineret, în anii 1995 și 1999, și de alte 3 ori medalia de bronz.

Lotul României la CM U20

• Portari: Ana Maria Cristea (Dunărea Brăila), Teodora Neagu (SCM RM Vâlcea), Ioana Niță (HC Zalău)
  • Extreme: Miriam Mohamed (Dunărea Brăila), Denisa Romaniuc (Minaur Baia Mare), Mihaela Mihai (CSM București), Beatrice Raicea (Dunărea Brăila), Bianca Drăgoescu (CS Dacia Mioveni)
  • Pivoți: Cristina Danciu (Minaur), Rebeca Geamănu (Gloria Bistrița), Cristina Irimia (ACS Sepsi), Noemi Mezei (Gloria Bistrița)
  • Linia de 9 metri: Alisia Boiciuc (Crona Brașov), Florentina Brândușa (Minaur), Lavinia Florea (CSM Deva), Mihaela Grigore (SCM Rm Vâlcea), Diana Lixăndroiu (Dunărea Brăila), Irina Maxim (CSM București).
CUM MERGEM LA MONDIALE  GOLAZO.ro simulează cum ar arăta  traseul din preliminariile CM  dacă tragerea la sorți ar fi acum
EURO 2024
03.07
CUM MERGEM LA MONDIALE GOLAZO.ro simulează cum ar arăta traseul din preliminariile CM dacă tragerea la sorți ar fi acum
Audiență record  Câți români s-au uitat la  România - Olanda  + câți bani încasează Pro TV
03.07
Audiență record Câți români s-au uitat la România - Olanda + câți bani încasează Pro TV
Audiență record  Câți români s-au uitat la România - Olanda + câți bani încasează Pro TV
Ștergeți-vă lacrimile! Imagini copleșitoare cu „tricolorii” după înfrângerea cu Olanda »  „Zidul galben”  a refuzat să părăsească stadionul
EURO 2024
02.07
Ștergeți-vă lacrimile!Imagini copleșitoare cu „tricolorii” după înfrângerea cu Olanda » „Zidul galben” a refuzat să părăsească stadionul
Ștergeți-vă lacrimile! Imagini copleșitoare cu „tricolorii” după înfrângerea cu Olanda » „Zidul galben” a refuzat să părăsească stadionul
Program complet sferturi Cum arată duelurile pentru semifinale la Euro 2024: urmează  Spania - Germania !
EURO 2024
02.07
Program complet sferturiCum arată duelurile pentru semifinale la Euro 2024: urmează Spania - Germania!
Program complet sferturi Cum arată duelurile pentru semifinale la Euro 2024: urmează Spania - Germania !