VIDEO Ajax - Steaua 2-0/ Apararea - calcaiul lui Ahile

Steaua a pierdut mansa tur a disputei cu Ajax (Europa League, 16-imi de finala), echipa lui Laurentiu Reghecampf fiind invinsa cu 2-0. Apararea a fost (la fel ca in meciurile de pregatire) "calcaiul lui Ahile" pentru ros-albastri, lancierii punctand prin doi fundasi (Alderweireld 28', Van Rhijn 49'). Liderul din Liga 1 a incheiat meciul cu un jucator mai putin (Pintilii - eliminat in minutul 89). Returul de pe "Arena Nationala" se va disputa pe 21 februarie.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia
  • Reghecampf la Digisport: Cred ca am facut un meci destul de bun si sunt sigur ca in retur vom marca. Cu ajutorul publicului, care sunt sigur ca va veni in numar mare, putem chiar sa ne calificam
  • Frank de Boer: "Am facut un meci bun, in anumite momente chiar am jucat excelent, am desfasurat atacuri frumoase, dar am vazut si o echipa Steaua buna. Ma gandeam ca dupa minutul 60 nu vor mai rezista fizic, dar nu a fost asa, au tinut ritmul. Nu degeaba Steaua este lider confortabil in Romania. Sigur ca puteam invinge cu 3-0, dar se putea termina si 2-1", potrivit Mediafax.

Borussia Monchengladbach (Germania) - Lazio Roma (Italia) 3-3

Au marcat: Stranzl '17 (penalti), Marx '84 (penalti), Arango '88 / Floccari '57, Kozak '64, '90+4

- fundasul Stefan Radu a jucat tot meciul la Lazio Roma

Tottenham Hotspur (Anglia) - Olympique Lyon (Franta) 2-1

Au marcat: Bale '45, '90+3 / Umtiti '55.

Partidele retur se vor disputa la 21 februarie. (sursa Mediafax)

Desfasurarea partidei Ajax - Steaua:

Final de partida la Amsterdam, Ajax - Steaua 2-0

S-au aratat trei minute de prelungire pe "Amsterdam ArenA"

89' Pintilii primeste al doilea cartonas galben si este eliminat

87' Latovlevic a incercat un lob de la mare distanta, mingea se duce insa mult peste poarta celor de la Ajax

82' Boerrigter a intrat pe teren in locul lui Sigthorsson

82' Mihai Costea i-a luat locul lui Adi Popa la Steaua

79' Moisander (Ajax) primeste cartonasul galben

76' Rocha intarzie sutul si este blocat in ultimul moment

73' Poulsen i-a luat locul lui Cuenca la Ajax

70' Rusescu este inlocuit de Rocha la Steaua

70' Pintilii nu gaseste poarta dintr-o pozitie favorabila

69' Actiune individuala a lui Chipciu - sutul mijlocasului este insa blocat de apararea olandeza

62' Gardos intervine perfect si respinge o pasa de gol a lui Cuenca

60' Latovlevic centreaza perfect, pe coltul scurt, dar sutul lui Raul Rusescu este respins de Cillessen. Cea mai mare ocazie de gol a Stelei

59' Tatu trimite in forta, de pe partea stanga, mingea se duce insa departe de poarta olandezilor

57' Centrarea deviata a lui Adi Popa (de pe partea dreapta) se duce in transversala portii lui Cillessen

53' Tatu intra pe teren in locul lui Nikolic la Steaua

Ajax conduce cu 2-0, iar golurile au fost marcate de doi fundasi ai lancierilor

49' Actiune din prima atingere a lui Ajax, mingea ajunge la Van Rhijn, iar acesta inscrie cu un sut la coltul lung. Ajax - Steaua 2-0

46' Prima schimbare a meciului: Cillessen ii ia locul lui Vermeer la Ajax

A inceput repriza a doua

Final de prima repriza, Ajax - Steaua 1-0

42' De Jong trimite puternic din unghi, pe coltul scurt, Tatarusanu respinge in corner

40' Sightorsson inscrie, insa reusita este anulata pentru off-side

37' Combinatie Rusescu - Chipciu, ultimul intarzie sutul si rateaza golul egalarii

35' Bourceanu este si el avertizat cu galben dupa un fault dur asupra lui Eriksen

35' Adi Popa centreaza paralel cu linia portii, niciun coechipier nu poate devia in poarta

Steaua pare firava pe centrul defensivei, olandezii sunt periculosi la aproape fiecare actiune

34' Latovlevic primeste primul cartonas galben al partidei

28' Scapat din marcajul lui Chiriches, Alderweireld deschide scorul cu o lovitura de cap. Ajax - Steaua 1-0

23' Adi Popa intarzie inexplicabil o centrare, iar o actiune buna a Stelei ramane fara rezultat pe tabela de marcaj

21' Sightorsson il depaseste cu usurinta pe Gardos, trimite din apropiere, dar Tatarusanu evita golul cu un reflex de zile mari. Cea mai mare ocazie de gol de pana acum

Ajax domina steril in aceste momente, Steaua este bine asezata in teren

7' Fischer patrune pe stanga, centreaza in fata portii, dar Cuenca nu ajunge la minge. Prima faza grea pentru apararea ros-albastrilor

5' Actiune prelungita de atac a Stelei, mingea ajunge la Chipciu, dar sutul acestuia este respins de Van Rhijn. Ocazie buna de gol pentru liderul din Liga 1

Olandezii paseaza mult inca din primele minute ale partidei, Steaua incearca sa tina mingea cat mai departe de poarta lui Tatarusanu

A inceput partida de pe "Amsterdam ArenA"

Echipe:

Ajax: Vermeer - Van Rhijn, Alderweireld, Moisander, Blind - S. de Jong, Schone, Eriksen - Cuenca, Sightorsson, Fischer.

Rezerve: Cillessen, Poulsen, Boerrigter, Serero, Lukoki, Veltman, Dijks.

Steaua: Tatarusanu - Rapa, Gardos, Chiriches, Latovlevic - Bourceanu, Pintilii - Adi Popa, Rusescu, Chipciu - Nikolic.

Rezerve: Stanca, Szukala, L. Filip, M. Costea, Prepelita, Tatu, Rocha/

Arbitru: Stanislas Todorov, ajutat de Nikolay Angelov si Ivo Kolev (toti din Bulgaria).

Alibec, certat „Nu ai cum să spui asta!”
11:22
FCSB - Gloria Buzău „Vor fi vreo 7 modificări” + Un jucător, pus la zid: „Jucăm cu Divizia C?”
09:49
Hagi, furios! 4 penalty-uri cerute de Farul cu Dinamo!
00:05
„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria,  jigniri xenofobe  la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
Alte sporturi
04.10
„Urâm România!” Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
04.10
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
04.10
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
„Câinii” se contrazicPolitic, nemulțumit de egalul cu Farul: vs. Golubovic: „1-1 e mai bine decât nimic”