VIDEO Australian Open: Novak Djokovic, victorie muncită cu Daniil Medvedev - Sârbul este în sferturi la Melbourne

Novak Djokovic nu a avut parte de un meci lejer împotriva lui Daniil Medvedev, rusul dovedindu-se un adevărat în calea mingilor trimise de Nole către terenul advers. Liderul mondial a avut nevoie de trei ore și 15 minute pentru a obține biletul care să-l ducă în sferturile de la Australian Open, scor 6-4, 6-7(5), 6-2, 6-3.

Novak Djokovic, la AOFoto: ausopen.com

Nole și-ar fi dorit cu siguranță un meci scurt, cu mai puțină risipă de energie, însă Daniil a fost genul de jucător care să-l facă pe Djokovic să se simtă în multe momente ca și când ar juca în oglindă.

Medvedev a avut o armă importantă în primul serviciu (18 ași), a acoperit foarte bine terenul de pe baseline, a avut un rever stabil și care a găsit unghiuri foarte bune în cross. L-a obligat pe Nole să lovească o minge în plus și a reușit să-l țină pe teren pe liderul mondial trei ore și 15 minute.

Veștile bune pentru sârb ar fi acelea că Daniil a irosit mingi importante de break (meciul s-ar fi putut prelungi cu lejeritate) și că Nishikori (viitorul adversar al lui Nole în sferturi) a stat pe teren cinci ore și cinci minute în meciul cu Pablo Carreno Busta (Kei s-a impus cu 10-8 în tiebreak-ul decisivului).

Statistica partidei Djokovic vs Medvedev:

Ași: 6-18

Duble greșeli: 5-6

Puncte câștigate cu primul serviciu: 73%-70%

Puncte câștigate cu al doilea serviciu: 50%-35%

Puncte de break câștigate: 39% (7/18) - 22% (2/9)

Puncte câștigate la fileu: 62% (26/42) - 54% (15/28)

Milos Raonic (16) vs Lucas Pouille (28)

Roberto Bautista Agut (22) vs Stefanos Tsitsipas (14)

Rafael Nadal (2) vs Frances Tiafoe.

* articol publicat inițial pe Hotnews.ro

Michel Platini, propunere bizară Fostul șef al UEFA: „Să se joace în 10 oameni”
Diverse
18:21
Dinamo, la limită  Dacă  Selmani  primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Liga 1
12:56
Dinamo, la limită Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Dinamo, la limită  Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Ultimatum pentru Drăguș Antrenorul lui Trabzonspor, avertisment pentru atacantul român: „Ori muncește, ori nu va mai fi aici”