VIDEO Australian Open: Rafael Nadal s-a calificat în optimi - Primul set cedat de iberic la Melbourne (Rezultatele zilei)

Rafael Nadal a cedat un set în drumul spre calificarea în optimile Australian Open. Primul care i-a dat ceva bătăi de cap ibericului la Melbourne a fost rusul Karen Khachanov (30 ATP).

Rafael Nadal, la Australian OpenFoto: Sydney Low/CSM / Shutterstock Editorial / Profimedia

Nadal (5 ATP) a trecut de Khachanov în patru seturi, scor 6-3, 6-2, 3-6, 6-1. Partida a durat 2 ore și 53 de minute.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre Rafael Nadal și Karen Khachanov.

Pentru un loc în sferturi, spaniolul se va duela cu Adrian Mannarino (69 ATP). Francezul a ajuns pentru prima oară în optimile competiției după ce s-a impus în fața rusului Aslan Karatsev (15 ATP), scor 7-6(4), (4)6-7, 7-5, 6-4. Meciul a durat patru ore și 38 de minute și s-a încheiat la ora 02:33 la Melbourne.

Într-un alt meci desfășurat vineri, un alt iberic, Carlos Alcaraz (31 ATP - văzut de specialiști drept viitor lider mondial), a fost învins de italianul Matteo Berrettini (7 ATP) după patru ore și 12 minute de joc, scor 6-2, 7-6(3), 4-6, 2-6, 7-6(5).

Rezultatele zilei de vineri pe tabloul masculin de simplu de la Australian Open, turul trei:

Miomir Kecmanovic vs Lorenzo Sonego (25) 6-4, (8)6-7, 6-2, 7-5

Gaël Monfils (17) vs Christian Garín (16) 7-6(4), 6-1, 6-3

Pablo Carreño (19) vs Sebastian Korda 6-4, 7-5, (6)6-7, 6-3

Matteo Berrettini (7) vs Carlos Alcaraz (31) 6-2, 7-6(3), 4-6, 2-6, 7-6(5)

Alexander Zverev (3) vs Radu Albot (MDA) 6-3, 6-4, 6-4

Denis Shapovalov (14) vs Reilly Opelka (USA/N.23) 7-6(4), 4-6, 6-3, 6-4

Rafael Nadal (6) vs Karen Khachanov (28) 6-3, 6-2, 3-6, 6-1

Adrian Mannarino vs Aslan Karatsev (18) 7-6(4), (4)6-7, 7-5, 6-4.

09:50
Rațiu, fulgerul lui Rayo  AS despre internaționalul român: „E o  piesă-cheie , pe radarul cluburilor din Premier, Bundesliga și Serie A”
10:08
Rațiu, fulgerul lui Rayo AS despre internaționalul român: „E o piesă-cheie, pe radarul cluburilor din Premier, Bundesliga și Serie A”
Rațiu, fulgerul lui Rayo  AS despre internaționalul român: „E o piesă-cheie , pe radarul cluburilor din Premier, Bundesliga și Serie A”
David Raya, eroul serii   Dublă paradă istorică în remiza cu Atalanta din  Liga Campionilor : „Incredibil”
Liga Campionilor
09:36
David Raya, eroul serii Dublă paradă istorică în remiza cu Atalanta din Liga Campionilor: „Incredibil”
CHAMPIONS LEAGUE  S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid  „roșu”  din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă
19.09
CHAMPIONS LEAGUE S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid „roșu” din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă
CHAMPIONS LEAGUE  S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid  „roșu” din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă