VIDEO Bayer Leverkusen - Leipzig 2-3/ Leipzig a urcat pe primul loc in Bundesliga

RB Leipzig s-a impus, vineri, pe terenul celor de la Bayer Lverkusen, scor 3-2, intr-un meci contand pentru etapa a 11-a a campionatului din Germania, si se afla provizoriu pe primul loc in clasament, la o diferenta de trei puncte de Bayern Munchen, ocupanta pozitiei a doua.

HotNews.roFoto: Hotnews

Kevin Kampl a deschis scorul pentru Leverkusen in primul minut al partidei, dar autogolul lui Julian Baumgartlinger (4') a restabilit egalitatea. Julian Brandt le-a readus pe gazde in avantaj in finalul primei reprize (45+1'). In minutul 54, Hakan Çalhanoğlu putea majora diferenta pe tabela, insa a ratat o lovitura de la 11 metri. Lepzig a profitat, iar Emil Forsberg (67') a marcat golul egalizator. Willi Orban a stabilit scorul final in minutul 81.

In urma acestei partide, Leipzig a ajuns la sase victorii consecutive in Bundesliga si a devenit prima echipa nou-promovata care este neinvinsa dupa primele 11 meciuri disputate pe prima scena a fotbalului german.

Leipzig a acumulat 27 de puncte si este lider in Bundesliga, la o distanta de trei puncte de Bayern Munchen, ocupanta pozitiei secunde. Bayern are un joc mai putin disputat si poate reveni pe primul loc daca se impune sambata in partida cu Borussia Dortmund.

Clasament:

1. RB Leipzig (23-9) 27 puncte (+ un joc)

2. Bayern Munchen (24-6) 24

3. Hoffenheim (18-11) 20

4. Hertha Berlin (17-10) 20

Rezumatul partidei Bayer Leverkusen vs RB Leipzig:

* articol publicat inițial pe Hotnews.ro

CHAMPIONS LEAGUE  S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid  „roșu”  din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă
Liga Campionilor
19.09
CHAMPIONS LEAGUE S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid „roșu” din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă
CHAMPIONS LEAGUE  S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid  „roșu” din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă
9 luni fără fotbal   Dorin Rotariu  nu joacă nici la Ankaragucu: „Sper să înceapă, pentru că are multe calități”
Stranieri
19.09
9 luni fără fotbal Dorin Rotariu nu joacă nici la Ankaragucu: „Sper să înceapă, pentru că are multe calități”
9 luni fără fotbal  Dorin Rotariu nu joacă nici la Ankaragucu: „Sper să înceapă, pentru că are multe calități”
Andrei Ivan vrea titlul   Starul Universității Craiova crede că este  anul oltenilor : „Am avut un start foarte bun”
Liga 1
19.09
Andrei Ivan vrea titlul Starul Universității Craiova crede că este anul oltenilor: „Am avut un start foarte bun”
Andrei Ivan vrea titlul   Starul Universității Craiova crede că este anul oltenilor : „Am avut un start foarte bun”
Demisie înainte de „tricolori”! Decizie radicală în Cipru: selecționerul Timur  Ketsbaia a părăsit naționala