VIDEO Borussia Dortmund, prima înfrângere din Bundesliga, 2-1 cu Fortuna Dusseldorf

Borussia Dortmund s-a încurcat în cel mai nepotrivit moment. Cu două etape rămase de disputat înaintea pauzei de iarnă, liderul din Bundesliga a pierdut primul său meci din această ediție de Bundesliga, scor 2-1, în deplasarea de la Dusseldorf, împotriva Fortunei. În urma acestui rezultat, Borussia Monchengladbach, care a câștigat împotriva lui Nurnberg (2-0), s-a apropiat la șase puncte de Dortmund, în timp ce Bayern poate micșora și ea diferența în meciul cu Leipzig.

Vezi aici rezumatul partidei.

În 16 etape, Borussia a adunat 12 victorii, trei egaluri și o înfrângere. De cealaltă parte, Fortuna se afla la doar a patra victorie (a doua consecutivă, după cea cu Freiburg, scor 2-0). Dusseldorf a încurcat și echipa Bayern Munchen (3-3), în runda a 12-a. Gazdele au adunat 15 puncte și au ieșit din zona retrogradării.

Lukebakio a deschis scorul pentru gazde în minutul 22, după ce Stoger a recuperat o minge în propria jumătate și l-a găsit perfect pe atacantul belgian cu o pasă filtrantă. Zimmer a mărit avantajul Fortunei în minutul 56, cu un șut imparabil din afara careului. Paco Alcacer a intrat pe teren în minutul 60 și a redus din diferență pentru Borussia, cu o lovitură de cap, în minutul 81. Spaniolul a ajuns la 12 reușite în 11 meciuri de Bundesliga pentru echipa lui Lucien Favre, fiind golgheterul Germaniei.