VIDEO  Cinci medalii duminica pentru Romania: Larisa Iordache, aur la barna si argint la sol. Diana Bulimar,
argint la barna si bronz la sol. Flavius Koczi, argint la sarituri

VIDEO Cinci medalii duminica pentru Romania: Larisa Iordache, aur la barna si argint la sol. Diana Bulimar, argint la barna si bronz la sol. Flavius Koczi, argint la sarituri

Gimnasta Larisa Iordache a cucerit, duminica, medalia de aur, iar Diana Bulimar pe cea de argint la proba de barna din cadrul Campionatele Europene individuale de la Moscova, transmite Mediafax. Flavius Koczi a obtinut medalia de argint la proba de sarituri.

Larisa IordacheFoto: Agerpres/AP

UPDATE Larisa Iordache a castigat medalia de argint in finala de sol in timp ce Diana Bulimar a obtinut medalia de bronz, potrivit Mediafax. Romania incheie astfel participarea la CE individuale de la Moscova cu 7 medalii, dupa ce vineri si sambata Larisa Iordache a mai cucerit doua medalii, ambele de argint, la individual-compus si sarituri.

Diana Bulimar a intrat a patra in finala de la sol, evolutia sa fiind notata cu 14.533, cu care a obtinut medalia de bronz.Larisa Iordache a fost penultima pe lista de start, primind nota 14.733, cu care a cucerit medalia de argint.

In finala de la barna, Diana Bulimar a intrat a treia si a fost notata cu 14.833, obtinand medalia de argint. Larisa Iordache a fost a saptea pe lista de start, evolutia sa foarte buna fiind notata cu 15.266.

Potrivit Agerpres, in finala de la barna de duminica, atat Larisa Iordache cat si Diana Bulimar si-au depasit evolutiile din calificari, unde, de asemenea, au fost pe primele doua locuri.

Iordache, cu un exercitiu cu dificultate 6,4, cea mai mare din concurs, a totalizat 15,266, iar Diana Bulimar (dificultate 6,00) - 14,833.

Medalia de bronz a fost castigata de rusoaica Anastasia Grisina - 14,366, care a beneficiat, ca prima rezerva, de retragerea britanicei Gabrielle Jupp.

Gimnasta Larisa Iordache a mai castigat doua medalii de argint la probele de individual compus si sarituri.

Flavius Koczi a deschis duminica ultimul concurs special pe aparate cu o medalie, de argint, la sarituri, pentru delegatia Romaniei la Campionatele europene individuale de gimnastica artistica de la Moscova, transmite Agerpres. Koczi a fost notat cu 15.158 la prima saritura si cu 14.616 la cea de-a doua, clasandu-se pe locul secund cu o medie de 14,887.

Proba de sarituri a fost castigata de rusul Denis Abliazin - 15,408, bronzul fiind adjudecat de armeanul Artur Davtian - 14,866.

UPDATE: Gimnastii medaliati au fost felicitati atat de presedintele Traian Basescu, cat si de premierul Victor Ponta

Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența  grupei ideale  dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Campionatul Mondial
19.09
Grupa care ne duce la Mondial Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
„Săgețile” lui Dioszegi   Despre  Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
19.09
„Săgețile” lui Dioszegi Despre Ștefănescu: „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
„Săgețile” lui Dioszegi  Despre Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu  Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa Romaniei
19.09
Cupa României A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj, Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
U21 în Superliga  Cine le dă încredere  jucătorilor tineri : FCSB, CFR și Rapid nu prind TOP 5