VIDEO FOTOGALERIE CM 2018: Brazilia - Costa Rica 2-0 / Selecao, salvată în prelungiri de golurile lui Coutinho și Neymar

După 1-1 cu Elveția în primul meci de la Campionatul Mondial, Brazilia s-a chinuit 90 de minute să marcheze în duelul cu Costa Rica și n-a reușit. Naționalei Selecao i s-au mai oferit încă șase minute de prelungiri pentru a izbuti prima victorie la competiția din Rusia. Coutinho a deblocat tabela pentru prima dată în minutul 90+1, iar Neymar a stabilit scorul final la ultima fază a meciului disputat la Sankt Petersburg.

Coutinho, gol pentru BraziliaFoto: fifa.com

Aici poți vedea golurile partidei Brazilia vs Costa Rica.

Gabriel Jesus, gol anulat pentru ofsaid

Brazilienii nu au impresionat mai deloc în prima repriză, iar Costa Rica s-a mulțumit doar să oprească orice tentativă ofensivă a adversarilor. În minutul 26, Gabriel Jesus a reușit să trimită mingea în plasă, dar golul a fost anulat corect pe motiv de ofsaid.

În minutul 41, Marcelo și-a încercat norocul cu un șut de la distanță, însă mingea a fost reținută fără emoții de colegul să de la Real Madrid, Navas. Olandezul Kuipers fluieră finalul primei reprize, iar tabela arată 0-0.

Elevii lui Tite au revenit mult mai deciși de la cabine și au fost aproape de deschiderea scorului, dar Navas a fost îngerul păzitor al costaricanilor. Gabriel Jesus a lovit bara în minutul 50, iar la faza imediat următoare șutul lui Coutinho a fost respins incredibil din drumul către poartă.

VAR-ul anulează un penalty acordat Braziliei

Cea mai controversată fază a partidei a avut loc în minutul 78. Neymar a căzut extrem de ușor după un duel cu Giancarlo Gonzalez, iar Kuipers a acordat penalty pentru naționala Selecao. Decizia sa a fost anulată însă de sistemul VAR, în ciuda protestelor vehemente ale brazilienilor. Rămâne 0-0.

Coutinho și Neymar aduc victoria în prelungiri

Brazilienii s-au aruncat disperați în atac, iar izbăvirea a venit abia în prelungiri. Coutinho l-a învins pe Navas în minutul 90+1, cu o execuție din câțiva metri după pasa lui Gabriel Jesus. Neymar și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor la ultima fază a meciului. A pus latul la o centrare din dreapta a lui Douglas Costa şi a împins mingea în plasa porții lui Keylor Navas.S-a terminat 2-0 pentru Brazilia, care preia șefia în Grupa E de la Campionatul Mondial.

Au evoluat următoarele echipe:

Brazilia: Alisson - Fagner, Silva, Miranda, Marcelo - Paulinho (Firmino '68), Casemiro, Coutinho - Willian (Douglas Costa '46), Gabriel Jesus (Fernandinho '90+3), Neymar. Selecţioner Tite;

Costa Rica: Navas - Gamboa (Calvo '75), Acosta, Gonzalez, Duarte, Oviedo - Venegas, Guzman (Tejeda '83), Borges, Bryan Ruiz - Urena (Bolanos '54). Selecţioner Oscar Ramirez.

Au mai ramas de disputat in Grupa E:

22 iunie, ora 21:00 – Serbia - Elveţia (Kalinigrad)

27 iunie, ora 21:00 – Serbia - Brazilia (Moscova, Spartak)

27 iunie, ora 21:00 – Elveţia - Costa Rica (Novgorod)

FOTOGALERIE Brazilia vs Costa Rica

Sursa foto: fifa.com

* articol publicat inițial pe Hotnews.ro

Michel Platini, propunere bizară Fostul șef al UEFA: „Să se joace în 10 oameni”
Diverse
18:21
Dinamo, la limită  Dacă  Selmani  primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Liga 1
12:56
Dinamo, la limită Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Dinamo, la limită  Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Ultimatum pentru Drăguș Antrenorul lui Trabzonspor, avertisment pentru atacantul român: „Ori muncește, ori nu va mai fi aici”