VIDEO FOTOGALERIE CM 2018: Suedia vs Elveția 1-0 / Victoria norocoasă a nordicilor și calificarea în sferturi - Akanji a deviat în poartă șutul lui Forsberg

Partida dintre Suedia și Elveția aproape că i-a adormit pe suporterii prezenți pe arena din Sankt Petersburg. Două echipe prudente, un joc modest și fără prea multe ocazii de a marca. Doar o sclipire a vreunui jucător sau o greșeală putea să deblocheze tabela. Norocul le-a surâs nordicilor în minutul 66, la un șut în forță a lui Forsberg de la marginea careului de 16 metri. Akanji a deviat nefericit, iar mingea a ajuns în poarta lui Sommer. Elveția a avut o mare șansă de a egala în prelungiri, dar Olsen a intervenit salvator, iar Suedia a încheiat învingătoare și merge în sferturile competiției din Rusia.

• În sferturi, Suedia va întâlni învingătoarea partidei dintre Columbia și Anglia.
  • Emil Forsberg a fost desemnat jucătorul meciului de pe arena din Sankt Petersburg.

Rezumatul meciului dintre Suedia și Elveția.

Desfășurarea livetext a partidei Suedia vs Elveția:

Fluier de final: Suedia castiga la limita duelul Elvetia, scor 1-0, obtinand calificarea in sferturile Campionatului Mondial din Rusia.

90+5' Toivonen executa pe directia portarului, Sommer intervine si respinge. A fost ultima faza a meciului.

90+3' Elvetia ramane in 10 oameni! Olsson scapa singur spre poarta, e impins de Lang, iar Damir Skomina indica punctul cu var. Fundasul Elvetiei vede cartonasul rosu si este eliminat. Slovenul a mers la marginea terenului pentru a revedea faza. Skomina revine si isi schimba decizia: doar lovitura libera din marginea careului.

90+2' Ocazie pentru Elvetia! Rodriguez centreaza de pe stanga, Seferovic se inalta si reia cu capul de langa Lindelof. Olsen intervine salvator si retine mingea.

90' Se arata trei minute de prelungiri.

90' Janne Andresson face ultima schimbare: iese Berg, intra Thelin.

82' Dubla schimbare in echipa Suediei: au iesit Forsber si Lustig, au intrat Olsson si Krafth.

80' Asediu la poarta lui Olsen. Shaqiri executa un corner de pe partea dreapta, iar Embolo reia periculos cu capul spre poarta. Granqvist intervine fabulos si respinge mingea inainte de a depasi linia portii.

73' Dubla schimbare in echipa Elvetiei: au iesit Zuber si Dzemaili, au intrat Embolo si Seferovic.

69' Ekdal suteaza din afara careului, pozitie centrala, dar nu gaseste tinta si mingea se duce peste bara transversala.

66' Gool Suedia! Forsberg este gasit perfect la marginea careului de 16 metri, trage puternic, iar Akanji deviaza decisiv in propria poarta. Totusi, Forsberg a fost creditat cu golul. Sommer a fost spectator! Suedia - Elvetia 1-0.

63' Lovitura libera pentru Suedia, aproape de coltul din stanga al careului de 16 metri. Forsberg suteaza direct in zidul de doi jucatori al Elvetiei.

61' Damir Skomina ii arata cartonasul galben lui Behrami, pentru un fault asupra lui Forsberg. Daca Elvetia se va califica in sferturi, Behrami va lipsi in meciul urmator.

60' Aceeasi prudenta din partea ambelor echipe. Daca nu va aparea nicio sclipire in jocul celor doua formatii, cel mai probabil vom asista la prelungiri.

53' Elvetienii pun presiune in careul lui Olsen, cu multe cornere consecutive. Defensiva suedezilor rezista.

49' Ola Toivonen rateaza o ocazie importanta pentru Suedia! Lustig centreaza de pe stanga, mingea este intoarsa la Toivonen, dar suteaza peste bara transversala din pozitie centrala ideala.

46' S-a reluat jocul. Nicio schimbare in cele doua echipe.

S-a incheiat prima repriza. Suedia - Elvetia 0-0.

45' Repriza este prelungita cu un minut.

41' Ocazie uriasa pentru Suedia! Lustig centreaza in fata portii, unde il gaseste liber pe Ekdal. Mijlocasul lui Hamburger SV se grabeste, suteaza din prima si trimite mingea mult peste poarta.

40' Forsberg executa cu efect o lovitura libera, mingea este deviata cu capul de Dzemaili si trece putin pe langa poarta lui Sommer, care n-a avut nicio reactie.

38' Ocazie pentru Elvetia! Zuber intoarce pentru Dzemaili, aflat intr-o pozitie excelenta, dar sutul sau se duce mult peste poarta.

34' Xhaka prinde o torpila de la peste 30 de metri, dar mingea se opreste doar intr-unul din microfoanele din spatele portii.

31' Lustig vede cartonasul galben.

28' Cea mai mare ocazie de pana acum a partidei ii apartine Suediei! Berg suteaza din interiorul careului, cu pamantul, dar Sommer are o parada de exceptie si pastreaza tabela neschimbata.

23' Shaqiri il gaseste perfect pe Zuber in careu cu o centrare de pe partea dreapta, dar lovitura de cap a jucatorului de la Hoffenheim se duce mult peste poarta suedezilor.

20' Au trecut primele 20 de minute ale partidei. Presiunea Suediei din startul meciului a scazut, elvetienii au posesia (60%), dar nu gasesc spatii spre poarta lui Olsen. Niciuna dintre echipe nu risca, ambele prefera sa se apere organizat.

9' Greseala in defensiva elvetienilor. Acelasi Berg ramane nemarcat, dar suteaza in blocajul lui Akanji. Mingea ajunge la Ekdal, care trimite din afara careului putin peste bara transversala.

8' Ocazie Suedia! Elevii lui Andersson dau imediat replica. Lansat excelent, Berg intra in careu, suteaza din prima, dar o face defectuos.

7' Elvetia are primul sut pe spatiul portii. Zuber trimite din coltul din stanga al careului de 16 metri, dar nu-i pune probleme lui Olsen. Mingea este retinuta in siguranta de portarul sudez.

1' Arbitrul fluiera inceputul meciului. Suedezii au avut lovitura de start.

Echipele sunt pe teren. Se intoneaza imnurile celor doua tari. Sunt multe locuri goale in tribunele stadionului din Sankt Petersburg.

Suedia și Elveția se vor duela marți, de la ora 17:00, în probabil cea mai puțin așteptată confruntare din faza optimilor Campionatului Mondial din Rusia. Ultima dată când nordicii ajungeau în sferturi se întâmpla în anul 1994, în timp ce Elveția nu s-a mai aflat printre cele mai bune opt echipe la un CM din 1954. Partida va avea loc pe Saint-Petersburg Stadium și va fi transmisă în direct pe TVR 1, TVR HD și LiveText pe HotNews.ro.

Echipele de start:

Suedia: 1. Robin Olsen - 2. Mikael Lustig, 3. Victor Lindeloff Nilsson, 4. Andreas Granqvist (căpitan), 6. Ludwig Augustinsson - 17. Viktor Claesson, 13. Gustav Svensson, 8. Albin Ekdal, 10. Emil Forsberg - 9. Marcus Berg, 20. Ola Toivonen. Selecţioner: Janne Andersson.

Rezerve: 12. Karl-Johan Johnsson, 23. Kristoffer Nordfeldt - 18. Pontus Jansson, 21. Jimmy Durmaz, 5. Martin Olsson, 14. Filip Helander, 16. Emil Krafth, 21. Jimmy Durmaz, 15. Oscar Hiljemark, 19. Marcus Rohden, 11. John Guidetti, 22. Isaac Kiese Thelin.

Suspendat: Sebastian Larsson.

Elveţia: 1. Yann Sommer - 6. Michael Lang, 20. Johan Djourou, 5. Manuel Akanji, 13. Ricardo Rodriguez - 11. Valon Behrami 10. Granit Xhaka - 23. Xherdan Shaqiri, 15. Blerim Dzemaili, 14. Steven Zuber - 19. Josip Drmic. Selecţioner: Vladimir Petkovic

Rezerve: 12. Yvon Mvogo, 21. Roman Burki - 3. Francois Moubandje, 4. Nico Elvedi, 17. Denis Zakaria, 8. Remo Freuler, 16. Gelson Fernandes, 7. Breel Embolo, 9. Haris Seferovic, 18. Mario Gavranovic.

Absenți: Stephan Lichtsteiner şi Fabian Schar.

Arbitru: Damir Skomina; arbitri asistenţi: Jure Praprotnik, Robert Vukan (toţi din Slovenia); arbitru de rezervă: Nawaf Shukralla (Bahrain); arbitru asistent de rezervă: Yaser Tulefan (Bahrain)

Arbitru video: Daniele Orsato (Italia); arbitri asistenţi: Roberto Diaz (Spania), Bastian Dankert (Germania), Massimiliano Irrati (Italia)

De știut despre cele două formații:

• De remarcat faptul că ambele echipe au ajuns la CM din Rusia după ce au trecut printr-un baraj de calificare. Suedia a reușit marea performanță de a o lăsa acasă pe Italia (1-0 în tur și 0-0 în retur), națională care nu mai ratase prezența la un Mondial din 1958. De partea cealaltă, Elveția a învins-o pe Irlanda de Nord (1-0 și 0-0), cu un gol dintr-un penalty controversat acordat de Ovidiu Hațegan.
  • Suedia a câștigat Grupa F, din care au mai făcut parte Mexic, Germania și Coreea de Sud (6 puncte), în timp ce Elveția a terminat pe locul doi în Grupa E, neînvinsă în partidele cu Brazilia, Serbia și Costa Rica (5 puncte).
  • Suedia și Elveția s-au mai confruntat de 27 de ori, fiecare având câte 10 victorii. Șapte meciuri s-au încheiat nedecis. Va fi prima întâlnire dintre Suedia și Elveția la un Campionat Mondial.
  • Ultimul duel dintre Suedia și Elveția a avut loc în urmă cu 16 ani, în cadrul unui meci amical (1-1).
  • Suedia n-a mai ajuns în sferturile Campionatului Mondial din 1994, când câștiga în fața României (scor 5-4 la penaltiuri). În semifinale a fost învinsă de Brazilia (scor 1-0), dar a câștigat medaliile de bronz în fața Bulgariei (scor 4-0). Ultima dată când Elveția se califica în sferturile CM se întâmpla în urmă cu 64 de ani.

09:50
Rațiu, fulgerul lui Rayo  AS despre internaționalul român: „E o  piesă-cheie , pe radarul cluburilor din Premier, Bundesliga și Serie A”
10:08
Rațiu, fulgerul lui Rayo AS despre internaționalul român: „E o piesă-cheie, pe radarul cluburilor din Premier, Bundesliga și Serie A”
Rațiu, fulgerul lui Rayo  AS despre internaționalul român: „E o piesă-cheie , pe radarul cluburilor din Premier, Bundesliga și Serie A”
David Raya, eroul serii   Dublă paradă istorică în remiza cu Atalanta din  Liga Campionilor : „Incredibil”
Liga Campionilor
09:36
David Raya, eroul serii Dublă paradă istorică în remiza cu Atalanta din Liga Campionilor: „Incredibil”
CHAMPIONS LEAGUE  S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid  „roșu”  din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă
19.09
CHAMPIONS LEAGUE S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid „roșu” din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă
CHAMPIONS LEAGUE  S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid  „roșu” din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă