​VIDEO International Champions Cup: Real Madrid, învinsă de Manchester United (scor 1-2); Barcelona, o nouă înfrângere cu AS Roma (scor 2-4)

​Real Madrid a debutat la turneul amical International Champions Cup cu o înfrângere, scor 1-2 în fața celor de la Manchester United, la primul meci al lui Julen Lopetegui pe banca tehnică a "galacticilor". O altă partidă le-a adus din nou față în față pe Barcelona și AS Roma, capitolinii impunându-se cu 4-2.

Surclasată cu 4-1 de Liverpool în amicalul precent, formația lui Jose Mourinho și-a luat revanșa și a reușit o victorie în fața campioanei Europei. United a condus cu 2-0, graţie golurilor lui Alexis Sanchez (18') şi Ander Herrera (27'), iar Benzema a redus din diferență în prelungirile primei reprize (45+3'), stabilind totodată și scorul final al confruntării.

Partida s-a disputat pe Hard Rock Stadium din Miami, în prezența a 64.141 de spectatori.

În primul meci din cadrul turneului International Champions Cup, Manchester United a câștigat la penaltiuri în fața lui AC Milan, scor 9-8 (a fost 1-1 după 90 de minute).

Rezumatul partidei Manchester United vs Real Madrid:

Fără Messi, Rakitic sau Suarez pe teren, Barcelona a pierdut clar amicalul cu AS Roma, scor 2-4, tot în cadrul turneului International Champions Cup. Rafinha a deschis scorul pentru catalani încă din minutul 5, dar El Shaarawy a egalat situația cu 11 minute înainte de pauză.

Brazilianul Malcom, adus în această vara de Barcelona de la Bordeaux, a înscris primul gol pentru catalani și a adus echipa în avantaj în minutul 49. Romanii au avut însă un final nebun de meci și au reușit să înscrie de trei ori în ultimele 12 minute, prin Alessandro Florenzi (78'), Bryan Cristante (83') şi Diego Perotti (86' - penalty).

La partida disputată pe AT&T Stadium (Arlington, Texas) au fost prezenţi 54.726 de spectatori.

În sezonul trecut al Champions League, AS Roma a eliminat-o în sferturi pe Barcelona, deși pierduse cu 1-4 pe "Camp Nou". Italienii au reușit minunea pe "Stadio Olimpico", s-au impus cu 3-0 și au obținut calificarea în semifinalele competiției.

Rezumatul partidei Barcelona vs AS Roma:

Tottenham şi-a încheiat participarea la International Champions Cup 2018 cu un succes la limită în fața lui AC Milan, scor 1-0. Unicul gol al partidei a fost semnat de Georges-Kevin N'Koudou (47'). Meciul s-a disputat pe US Bank Stadium din Minneapolis, în faţa a 31.264 de spectatori.

În precedentele două partide disputate la International Champions Cup, Tottenham a învins-o pe AS Roma, scor 4-1, și a pierdut duelul cu Barcelona la penaltiuri, scor 3-5 (a fost 2-2 după 90 de minute).

Rezumatul partidei Tottenham vs AC Milan:

CHAMPIONS LEAGUE  S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid  „roșu”  din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă
Liga Campionilor
19.09
CHAMPIONS LEAGUE S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid „roșu” din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă
CHAMPIONS LEAGUE  S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid  „roșu” din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă
9 luni fără fotbal   Dorin Rotariu  nu joacă nici la Ankaragucu: „Sper să înceapă, pentru că are multe calități”
19.09
9 luni fără fotbal Dorin Rotariu nu joacă nici la Ankaragucu: „Sper să înceapă, pentru că are multe calități”
9 luni fără fotbal  Dorin Rotariu nu joacă nici la Ankaragucu: „Sper să înceapă, pentru că are multe calități”
Andrei Ivan vrea titlul   Starul Universității Craiova crede că este  anul oltenilor : „Am avut un start foarte bun”
19.09
Andrei Ivan vrea titlul Starul Universității Craiova crede că este anul oltenilor: „Am avut un start foarte bun”
Andrei Ivan vrea titlul   Starul Universității Craiova crede că este anul oltenilor : „Am avut un start foarte bun”
Demisie înainte de „tricolori”! Decizie radicală în Cipru: selecționerul Timur  Ketsbaia a părăsit naționala