VIDEO Michael Phelps, primul inotator ce coboara sub 50 secunde la 100 m fluture

Michael Phelps a stabilit un nou record mondial in proba de 100 metri fluture si l-a invins din nou pe sarbul Milorad Cavic la Campionatele Mondiale de la Roma. Americanul a fost cronometrat cu 49,82 secunde si a devenit primul sportiv care coboara sub 50 de secunde la aceasta proba.

Milorad Cavic a vrut revansa in fata lui Phelps, dar nu a avut prea mult noroc. Sarbul a terminat proba 100 metri fluture in 49,95 de secunde si s-a clasat pe locul al doilea. La prima intoarcere, Cavic conducea cursa, iar Phelps era abia pe locul al patrulea. Dar, la fel ca la Olimpiada de la Beijing, americanul a fost formidabil pe ultimii 50 de metri si si-a adjudecat cea de-a patra medalie de aur la CM de la Roma.

CHAMPIONS LEAGUE  S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid  „roșu”  din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă
Liga Campionilor
19.09
CHAMPIONS LEAGUE S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid „roșu” din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă
CHAMPIONS LEAGUE  S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid  „roșu” din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă
9 luni fără fotbal   Dorin Rotariu  nu joacă nici la Ankaragucu: „Sper să înceapă, pentru că are multe calități”
19.09
9 luni fără fotbal Dorin Rotariu nu joacă nici la Ankaragucu: „Sper să înceapă, pentru că are multe calități”
9 luni fără fotbal  Dorin Rotariu nu joacă nici la Ankaragucu: „Sper să înceapă, pentru că are multe calități”
Andrei Ivan vrea titlul   Starul Universității Craiova crede că este  anul oltenilor : „Am avut un start foarte bun”
19.09
Andrei Ivan vrea titlul Starul Universității Craiova crede că este anul oltenilor: „Am avut un start foarte bun”
Andrei Ivan vrea titlul   Starul Universității Craiova crede că este anul oltenilor : „Am avut un start foarte bun”
Demisie înainte de „tricolori”! Decizie radicală în Cipru: selecționerul Timur  Ketsbaia a părăsit naționala