VIDEO Next Gen ATP Finals: Stefanos Tsitsipas, victorie în fața lui Jaume Munar (Rezultatele zilei)

Stefanos Tsitsipas, locul 15 ATP, a trecut în patru seturi de Jaume Munar, scor 4-3(5), 4-3(3), (4)3-4, 4-2, în primul meci din Grupa A a turneului Next Gen disputat la Milano. Andrey Rublev, Frances Tiafoe și Alex De Minaur au obținut și ei victorii în prima zi a competiției dedicate tinerelor talente din tenis.

Aici poți citi o amplă prezentare a turneului Next Gen ATP Finals de la Milano.

Tsitsipas a avut nevoie de o oră și 56 de minute pentru a trece de spaniolul Munar.

Rezumatul partidei dintre Stefanos Tsitsipas și Jaume Munar:

Tot în Grupa A, Frances Tiafoe (40 ATP) a trecut în patru seturi de Hubert Hurkacz (85 ATP), scor 4-1, 4-2, 2-4, 4-3(10). Americanul a avut nevoie de o oră și 24 de minute pentru a-l învinge pe polonez.

Rezumatul partidei dintre Frances Tiafoe și Hubert Hurkacz:

În Grupa B, rusul Andrey Rublev (68 ATP) l-a învins pe americanul Taylor Fritz (47 ATP), cu scorul de 4-2, 1-4, (4)3-4, 4-3(2), 4-2. Partida dintre cei doi a durat fix două ore.

Rezumatul partidei dintre Andrey Rublev și Taylor Fritz:

Alex De Minaur (31 ATP) și Liam Caruana (622 ATP) au închis ziua de marți. Australianul l-a învins în trei seturi pe italian, scor 4-1, 4-1, 4-2. Meciul s-a terminat în doar 56 de minute.

Premii:

Turneul nu va aduce jucătorilor niciun punct în clasamentul ATP, totuși, meciurile vor conta pentru recordul oficial de victorii-înfrângeri din timpul sezonului. Premiile sunt în valoare totală de 1.335.000 de dolari. Federația Internaționala de Tenis (ITF) nu recunoaște acest eveniment.

"ATP Next Gen Finals" se dispută în perioada 6-10 noiembrie, la Milano, și face parte din categoria "Next Generation Final". Câștigătorul ediției inaugurale (2017) a fost Chung Hyeon.