VIDEO PSG - AS Monaco 3-1 / Victoria campionilor - Hat-trick pentru Mbappe; Parizienii au purtat tricouri speciale, în semn de omagiu pentru Notre-Dame

Deja campioană înaintea meciului cu AS Monaco (după Toulouse - Lille 0-0), PSG a sărbătorit așa cum se cuvine al doilea titlu consecutiv în Ligue 1. Echipa lui Thomas Tuchel a câștigat cu 3-1 partida cu monegascii, în fața propriilor suporteri. Kylian Mbappe a fost din nou eroul serii, atacantul de 20 de ani reușind toate cele trei goluri ale victoriei.

Mbappe a marcat în minutele 15, 38 şi 55. Pentru AS Monaco a înscris Golovin, în minutul 89.

La PSG, Neymar a revenit după trei luni de pauză cauzată de o nouă accidentare la al cincilea metatarsian de la piciorul drept. Brazilianul a intrat pe teren la începutul reprizei a doua.

Campionii Franței au purtat tricouri speciale la meciul de pe Parc des Princes, imprimate cu imaginea catedralei Notre-Dame, în semn de omagiu pentru edificiul care a fost distrus de un incendiu. În locul numelor jucătorilor de pe spatele tricourilor a fost scris "Notre-Dame".

PSG și-a trecut în palmares al optulea titlu de campioană. Parizienii s-au mai impus în Ligue 1 în 1986, 1994, 2013, 2014, 2015, 2016 şi 2018.

Parizienii au ocazia să câştige în acest sezon şi Cupa Franţei, competiţie în care va juca în finală cu Rennes, la 27 aprilie.

2010: Marseille

Recordul titlurilor: 10, Saint-Etienne (1957, 1964, 1967, 1968, 1969, 1970, 1974, 1975, 1976, 1981)

Record titluri consecutive: 7, Lyon (2002-2008)

Cele mai multe titluri în Ligue 1:

1. Saint Etienne 10 titluri

2. Olympique Marseille 9

3. AS Monaco, Nantes, PSG 8

4. Olympique Lyon 7

5. Bordeaux 6 etc.

FCSB PRINDE VITEZĂ   VIDEO CU GOLUL  » Revanșa lui Tavi Popescu: „dublă” cu reușită superbă din lovitură liberă! Clasamentul actualizat
06.10
FCSB PRINDE VITEZĂ VIDEO CU GOLUL » Revanșa lui Tavi Popescu: „dublă” cu reușită superbă din lovitură liberă! Clasamentul actualizat
FCSB PRINDE VITEZĂ  VIDEO CU GOLUL » Revanșa lui Tavi Popescu: „dublă” cu reușită superbă din lovitură liberă! Clasamentul actualizat
Hagi, assist și roșu!  Ianis a reușit o pasă de gol la meciul 100 pentru Rangers, dar  a fost eliminat  pe final
06.10
Hagi, assist și roșu! Ianis a reușit o pasă de gol la meciul 100 pentru Rangers, dar a fost eliminat pe final
Hagi, assist și roșu!  Ianis a reușit o pasă de gol la meciul 100 pentru Rangers, dar  a fost eliminat pe final
GOL COMIC  VIDEO Doi rapidiști s-au încurcat între ei la golul doi! FC Botoșani- Rapid 2-0, continuă criza giuleștenilor. Clasamentul actualizat
06.10
GOL COMIC VIDEO Doi rapidiști s-au încurcat între ei la golul doi! FC Botoșani- Rapid 2-0, continuă criza giuleștenilor. Clasamentul actualizat
„Veţi afla zilele viitoare”   Șumudică, misterios  după Botoșani - Rapid 2-0, legat de ce le-a transmis jucătorilor
06.10
„Veţi afla zilele viitoare” Șumudică, misterios după Botoșani - Rapid 2-0, legat de ce le-a transmis jucătorilor
„Veţi afla zilele viitoare”  Șumudică, misterios după Botoșani - Rapid 2-0, legat de ce le-a transmis jucătorilor
Schimbat imediat   Panțîru a greșit la gol, iar telefonul patronului  l-a scos din echipă  în doar câteva minute!
06.10
Schimbat imediat Panțîru a greșit la gol, iar telefonul patronului l-a scos din echipă în doar câteva minute!
Schimbat imediat  Panțîru a greșit la gol, iar telefonul patronului l-a scos din echipă în doar câteva minute!
Maxim, erou la Gaziantep VIDEO: Internaționalul român, decisiv în meciul cu Beșiktaș + reușită anulată a lui Sorescu
06.10
Maxim, erou la Gaziantep VIDEO: Internaționalul român, decisiv în meciul cu Beșiktaș + reușită anulată a lui Sorescu
SHOW LA GIRONA VIDEO: Gazzaniga a reușit să apere 3 penalty-uri în victoria cu Bilbao, 2-1!
Campionate
06.10
SHOW LA GIRONA VIDEO: Gazzaniga a reușit să apere 3 penalty-uri în victoria cu Bilbao, 2-1!
Adnan Golubovic   Povestea incredibilă a  portarului lui Dinamo . Jefuit și amenințat, cu ambii genunchi făcuți praf: „Mama și tata vor afla abia când vor citi asta”
06.10
Adnan Golubovic Povestea incredibilă a portarului lui Dinamo. Jefuit și amenințat, cu ambii genunchi făcuți praf: „Mama și tata vor afla abia când vor citi asta”
Adnan Golubovic   Povestea incredibilă a portarului lui Dinamo . Jefuit și amenințat, cu ambii genunchi făcuți praf: „Mama și tata vor afla abia când vor citi asta”