VIDEO Real Madrid, VAR-ul și cinismul (2-1 vs Ajax Amsterdam)

Real Madrid și-a demonstrat încă o dată experiența din competițiile europene și a reușit o victorie cinică în fața celor de la Ajax Amsterdam, scor 2-1, în deplasare. Echipa antrenată de Santiago Solari este prima care profită în urma utilizării arbitrajului video, "lăncierii" având un gol anulat în prima repriză, la scorul de 0-0.

HotNews.roFoto: Hotnews

Vezi aici un rezumat extins al partidei dintre Ajax Amsterdam și Real Madrid.

Ajax a început foarte curajos partida și a ratat mai multe ocazii, luând-o prin surprindere pe campioana Europei. Mazraoui a avut prima ocazie în minutul 9, iar Tadic a trimis în bară în minutul 26, cu un șut din interiorul careului. În minutul 37, Tagliafico l-a învins pe Courtois cu o lovitură de cap, însă Skomina a anulat reușita, pe bună dreptate, în urma consultării arbitrajului video. După ce a revăzut faza, arbitrul a considerat că Tadic se afla în offside și l-a incomodat pe portarul Realului. Nu mai puțin de 11 ocazii a avut echipa olandeză în prima parte, însă tabela a arătat 0-0 la pauză.

În minutul 60, Vinicius a creat o fază splendidă în flancul stâng, pătrunzând spre centrul careului și servindu-l pe Karim Benzema, care a reușit golul cu numărul 60 în Champions League. Insistența olandezilor a dat roade în minutul 75, când Ziyech l-a învins pe belgianul Courtois cu un șut pe jos din centrul careului. Intrat pe teren în minutul 73, Marco Asensio a avut o evoluție bizară până la finalul partidei: a pasat de patru ori și a tras de cinci ori la poartă. Tot el este cel care le-a adus victoria madrilenilor în minutul 87, când a trimis în poarta goală după un plonjon nereușit al lui Onana. Sergio Ramos a primit un cartonaș galben în minutul 90 și va lipsi din returul de pe "Santiago Bernabeu".

Jocul Realului nu a arătat ca al unei campioane europene, însă experiența și-a spus cuvântul în fața tinerilor antrenați de Erik Ten Hag și madrilenii pornesc cu un avantaj clar în manșa retur, care va avea loc pe 5 martie.

* articol publicat inițial pe Hotnews.ro

Alibec, certat „Nu ai cum să spui asta!”
Liga 1
11:22
FCSB - Gloria Buzău „Vor fi vreo 7 modificări” + Un jucător, pus la zid: „Jucăm cu Divizia C?”
Liga 1
09:49
Hagi, furios! 4 penalty-uri cerute de Farul cu Dinamo!
Liga 1
00:05
„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria,  jigniri xenofobe  la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
Alte sporturi
04.10
„Urâm România!” Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
Nationala
04.10
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
Liga 1
04.10
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
„Câinii” se contrazicPolitic, nemulțumit de egalul cu Farul: vs. Golubovic: „1-1 e mai bine decât nimic”