VIDEO Tottenham - Chelsea 0-2 / "Dubla" lui Willian; Son, eliminat în minutul 62

Chelsea a câștigat derbiul londonez cu Tottenham, scor 2-0, în etapa a 18-a din Premier League. Ambele goluri ale echipei pregătite de Frank Lampard au fost marcate de Willian în prima repriză.

Willian a deschis scorul pe Tottenham Hotspur Stadium în minutul 12, cu un șut superb din interiorul careului. Brazilianul a mărit avantajul lui Chelsea pe finalul primei reprize, când a înscris de la punctul cu var (45+4').

În partea a doua, echipa lui Mourinho a rămas în inferioritate numerică, după ce Son a văzut direct cartonașul roșul și a fost eliminat (62'). Sud-coreeanul a căzut după un duel cu Rudiger, iar apoi l-a lovit cu piciorul în piept pe fundașul celor de la Chelsea. După consultarea VAR, centralul Anthony Taylor i-a arătat cartonașul roșu lui Son.

Deși a avut mai bine de 30 de minute un om în plus, Chelsea nu a mai reușit să marcheze, iar scorul final a fost 2-0.

Chelsea a acumulat 32 de puncte și se află pe locul 4 în clasament, în timp ce Tottenham este pe poziția a șaptea, cu 26 de puncte.

Vezi aici golurile meciului Tottenham vs Chelsea.

Tot duminică, Manchester United a fost învinsă surprinzător de Watford, ultima clasată din Premier League, scor 2-0, în deplasare. Sarr 50' și Deeney 54' (penalty) au marcat golurile celei de-a doua victorii a sezonului pentru Watford.

8. Manchester United 25 etc.

Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența  grupei ideale  dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Campionatul Mondial
19.09
Grupa care ne duce la Mondial Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
„Săgețile” lui Dioszegi   Despre  Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
19.09
„Săgețile” lui Dioszegi Despre Ștefănescu: „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
„Săgețile” lui Dioszegi  Despre Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu  Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa Romaniei
19.09
Cupa României A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj, Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
U21 în Superliga  Cine le dă încredere  jucătorilor tineri : FCSB, CFR și Rapid nu prind TOP 5