​VIDEO US Open: Novak Djokovic pierde un set, dar se califică în turul trei / Rezultatele zilei

​Favorit la câștigarea US Open, Novak Djokovic a avut parte de un adversar de calibru în Kyle Edmund (44 ATP). Britanicul s-a impus în primul set al partidei din turul al doilea, însă sârbul a bifat în cele din urmă victoria consecutivă cu numărul 25 și rămâne neînvins în 2020.

​VIDEO US Open: Karolina Pliskova, principala favorită, a fost eliminată în turul al doilea / Rezultatele zilei

Nole s-a impus cu (5)6-7, 6-3, 6-4, 6-2 și conduce cu 6-1 în confruntările directe cu Edmund.

În turul următor, Novak Djokovic se va duela cu germanul Jan-Lennard Struff (29 ATP, favorit 28).

Sârbul vizează un al patrulea său titlu la US Open, cu care ar ajunge la 18 trofee de Grand Slam în carieră (Federer are 20, iar Nadal 19).

Rezumatul partidei dintre Djokovic și Edmund:

S-au disputat miercuri:

Novak Djokovic (Serbia/1) - Kyle Edmund (Marea Britanie) (5)6-7, 6-3, 6-4, 6-2

Jan-Lennard Struff (Germania/28) - Michael Mmoh (SUA) 6-2, 6-2, 7-5

Pablo Carreno-Busta (Spania/20) - Mitchell Krueger (SUA) 6-1, 6-2, 6-2

Ricardas Berankis (Lituania) - Steve Johnson (SUA) 7-5, 6-2, 1-6, 7-6(1)

Taylor Fritz (SUA/19) - Gilles Simon (Franţa) 7-5, 6-3, 6-2

Filip Krajinovic (Serbia/26) - Marcos Giron (SUA) 6-4, 6-1, 6-3

David Goffin (Belgia/7) - Lloyd Harris (Africa de Sud) 7-6(6), 4-6, 6-1, 6-4

Borna Coric (Croaţia/27) - Juan Ignacio Londero (Argentina) 7-5, 4-6, (5)6-7, 6-2, 6-3

Jordan Thompson (Australia) - Egor Gerasimov (Belarus) 6-1, 6-4, 3-6, 6-3

Mihail Kukushkin (Kazahstan) - Christian Garin (Chile/13) 6-2, 6-1, 3-6, 4-6, 7-5

Cameron Norrie (Marea Britanie) - Federico Coria (Argentina) 6-3, 6-4, 6-4

Alejandro Davidovich Fokina (Spania) - Hubert Hurkacz (Polonia/24) 6-4, 1-6, 6-2, 6-2

Adrian Mannarino (Franţa/32) - Jack Sock (SUA) 7-6(5), 7-5, 6-2

Alexander Zverev (Germania/5) - Brandon Nakashima (SUA) 7-5, (8)6-7, 6-3, 6-1

Ieșirea lui Dorinel, analizată la TV„E inacceptabil! Educația se poate face prin multe alte metode”
09:19
Ieșirea lui Dorinel, analizată la TVE inacceptabil! Educația se poate face prin multe alte metode”
Surpriza Chiricheș FCSB nu l-a mai scos pe fundaș de pe lista de Superligă + Ce fotbalist nu va mai juca pentru campioană până în iarnă
20.09
Surpriza Chiricheș FCSB nu l-a mai scos pe fundaș de pe lista de Superligă + Ce fotbalist nu va mai juca pentru campioană până în iarnă
Munteanu, scuză uluitoareAntrenorul și-a explicat furia: „Ce sunt eu aici, antrenor de paie?”
00:27
Oțelul acuză arbitrajul Dorinel Munteanu „Am avut penalty clar! Arbitrul s-a bucurat mai mult decât galeria lui Dinamo când a dat 11 metri pentru ei”
10:17
Oțelul acuză arbitrajul Dorinel Munteanu „Am avut penalty clar! Arbitrul s-a bucurat mai mult decât galeria lui Dinamo când a dat 11 metri pentru ei”