VIDEO US Open: Novak Djokovic, victorie cu set pierdut în fața unui tânăr de 18 ani (Rezultatele zilei)

Novak Djokovic, numărul unu mondial, a început cu dreptul ediția din 2021 a US Open. Sârbul l-a învins în primul tur pe tânărul de 18 ani Holger Rune, danezul câștigând însă un set în fața celui mai bine clasat jucător al lumii.

Novak DjokovicFoto: Ella Ling / Shutterstock Editorial / Profimedia

Într-un meci ce a durat două ore și 16 minute, Djokovic l-a învins pe danezul Holger Rune, scor 6-1, 6-7(5), 6-2, 6-1.

În turul doi, sportivul sârb îl va înfrunta pe olandezul Tallon Griekspoor (121 ATP).

Într-un alt meci din primul tur de la US Open,Alexander Zverev (4 ATP) l-a învins pe favoritul publicului Sam Querrey (78 ATP), scor 6-4, 7-5, 6-2. Meciul a durat o oră și 41 de minute.

Germanul Zverev va da piept cu Albert Ramos-Vinolas (48 ATP) în al doilea tur al ultimului Grand Slam al anului. ​

Mackenzie Mcdonald - David Gofin 6-2, 7-5, 6-3

Denis Kudla - Laslo Djere 4-6, 6-3, 7-5, 7-6 (4)

Kei Nishikori - Salvatore Caruso 6-1, 6-1, 5-7, 6-3

Albert Ramos-Vinolas - Lucas Pouille 6-1, 5-7, 5-7, 7-5, 6-4

Alexander Zverev - Sam Querrey 6-4, 7-5, 6-2

Hubert Hurkacz - Egor Gerasimov 6-3, 6-4, 6-3

Alexander Bublik - Yannick Hanfmann 6-0, 4-6, 6-2, 6-1

Andreas Seppi - Marton Fucsovics 2-6, 7-5, 6-4, 2-6, 7-6 (13)

Corentin Moutet - Stefano Travaglia 6-4, 7-5, 7-6 (3)

Matteo Berrettini - Jeremy Chardy 7-6 (5), 7-6 (7), 6-3

Jordan Thompson - Gianluca Mager 4-6, 6-3, 7-5, 2-6, 7-6 (3)

Oscar Otte - Lorenzo Sonego 6-7 (8), 7-5, 7-6 (4), 7-6 (1)

Maxime Cressy - Pablo Carreno-Busta 5-7, 4-6, 6-1, 6-4, 7-6 (7)

Jannik Sinner - Max Purcell 6-4, 6-2, 4-6, 6-2

Denis Shapovalov - Federico Delbonis 6-2, 6-2, 6-3

Zachary Svajda - Marco Cecchinato 7-6 (6), 5-7, 6-4, 6-4

Tallon Griekspoor - Jan-Lennard Struff 2-6, 7-6 (3), 4-6, 6-4, 7-5

Roberto Carballes Baena - Tommy Paul 7-6 (5), 6-2, 1-6, 6-3

Jack Sock - Yoshihito Nichioka 6-7 (5), 6-2, 6-4, 6-2

Nikoloz Basilashvili - Sebastian Korda 6-2, 2-1 (retragere Korda)

Steve Johnson - Maximilian Marterer 5-7, 7-6 (8), 7-6 (8), 6-3

Gael Monfils - Federico Coria 6-3, 6-2, 6-2

Jenson Brooksby - Mikael Ymer 7-5, 6-2, 5-7, 6-3

Ilya Ivashka - Tennys Sandgren 7-6 (3), 6-3, 6-4

Vasek Pospisil - Fabio Fognini 2-6, 3-6, 6-1, 6-3, 7-6 (4)

Noavak Djokovic - Holger Rune 6-1, 6-7 (5), 6-2, 6-1

Taylor Fritz - Alex De Minaur 7-6 (4), 6-2, 1-6, 6-4.

* articol publicat inițial pe Hotnews.ro

Michel Platini, propunere bizară Fostul șef al UEFA: „Să se joace în 10 oameni”
Diverse
20.09
Dinamo, la limită  Dacă  Selmani  primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Liga 1
20.09
Dinamo, la limită Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Dinamo, la limită  Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Ultimatum pentru Drăguș Antrenorul lui Trabzonspor, avertisment pentru atacantul român: „Ori muncește, ori nu va mai fi aici”