VIDEO US Open: Rafael Nadal, calificare cu set pierdut în fața lui Nikoloz Basilashvili (Rezultatele zilei)

Rafael Nadal a avut parte de o replică pe măsură din partea lui Nikoloz Basilashvili, ibericul câștigând în patru seturi (6-3, 6-3, 6-7(6), 6-4) un meci care a durat trei ore și 19 minute. Campionul en-titre este în sferturi la US Open, acolo unde va avea un duel de foc cu Dominic Thiem (reeditarea ultimei finale de la Roland Garros).

Rafael Nadal, la US OpenFoto: usopen.org

Nikoloz Basilashvili a jucat un tenis impresionant în multe momente, numărul de lovituri câștigătoare vorbind de la sine despre acest lucru: 56 (fața de cele 30 ale lui Rafa).

Jucătorul din Georgia a mizat totul pe cartea ofensivă și a reușit să ridice publicul în picioare de mai multe ori. Cu un tenis agresiv, aspru, Nikoloz l-a pus în dificultate pe Nadal, însă până la urmă experiența superioară și-a spus cuvântul în momentele importante ale disputei de pe Arthur Ashe.

Într-o altă partidă a zilei, Dominic Thiem a trecut în trei seturi, 7-5, 6-2, 7-6(2), de Kevin Anderson, finalist la ediția din 2017. Austriacul a bifat 42 de lovituri câștigătoare și doar 13 erori neforțate. În plus, Dominic nu a fost nevoit să apere nici măcar o minge de break.

Rafael Nadal (1) vs Dominic Thiem (9)

Juan Martin del Potro (3) vs John Isner (11).

Rezumatul partidei Rafael Nadal vs Nikoloz Basilashvili:

Rezumatul partidei Dominic Thiem vs Kevin Anderson:

MM, vulcan anti-ARBITRI  Mihai Stoica îi cere lui Vassaras  să publice  discuțiile: „Costreie a zis că la Șut e doar o contră!”
22.09
MM, vulcan anti-ARBITRI Mihai Stoica îi cere lui Vassaras să publice discuțiile: „Costreie a zis că la Șut e doar o contră!”
MM, vulcan anti-ARBITRI  Mihai Stoica îi cere lui Vassaras să publice discuțiile: „Costreie a zis că la Șut e doar o contră!”
Ter Stegen s-a rupt!  Accidentare gravă pentru portarul Barcelonei: „Absolut  teribil ”
Campionate
22.09
Ter Stegen s-a rupt! Accidentare gravă pentru portarul Barcelonei: „Absolut teribil
Ter Stegen s-a rupt!  Accidentare gravă pentru portarul Barcelonei: „Absolut teribil ”
„Attack Fener”  Ultrașii lui Fenerbahce  s-au făcut de râs  cu scenografia, la derby-ul cu Galatasaray + Mourinho, ironizat: „Plângăciosul”