Virtus - FCSB 1-7  Campioana României se impune fără probleme  la debutul  în preliminariile UEFA Champions League
Darius Olaru Foto:sportpictures.eu

Virtus - FCSB 1-7 Campioana României se impune fără probleme la debutul în preliminariile UEFA Champions League

• Virtus - FCSB 1-7. Campioana României a început cu o victorie categorică aventura în preliminariile Champions League.
  • Roș-albaștrii trebuie să treacă de 4 tururi preliminare pentru a ajunge în faza finală a competiției, unde n-a mai fost de 11 ani.
  • Partida retur se va juca marți, 16 iulie, de la 20:30, pe arena din Ghencea.

Virtus - FCSB 1-7. Campioana României s-a distrat în San Marino

FCSB a debutat cu dreptul în preliminariile UEFA Champions League, după ce s-a impus categoric pe terenul celor de la Virtus, scor 7-1.

Venit cu chef de fotbal după aventura României la Campionatul European, Darius Olaru a reușit să deschidă rapid scorul, în minutul 6, din penalty, după un henț al lui Golinucci în duelul cu Ngezana.

Același Olaru a dublat avantajul roș-albaștrilor 5 minute mai târziu cu un șut sub bară din afara careului.

Daniel Popa, primele goluri la FCSB

FCSB a continuat să domine, iar Daniel Popa a reușit și el o dublă în doar câteva minute. Dacă la primul gol a profitat de o ieșire greșită a lui Passaniti, la al doilea s-a distrat cu doi adversari și a marcat frumos la colțul lung.

În minutul 37, Darius Olaru și Daniel Popa au colaborat excelent, iar căpitanul FCSB-ului a reușit hattrick-ul.

Cu 4 schimbări făcute la pauză, campioana României a abordat repriza secundă mult mai liniștită, iar cei de la Virtus au reușit să se apropie pas cu pas de poarta lui Târnovanu.

Totuși, roș-albaștrii au reușit să mai marcheze de două ori prin David Miculescu, cel care i-a luat locul la pauză lui Băluță.

Federico Piovaccari și-a înfruntat fosta echipă

Fost jucător la FCSB în sezonul 2013-2014, Federico Piovaccari a intrat în minutul 82 în uralele suporterilor.

Gazdele au reușit să marcheze golul de onoare prin Battistini, în minutul 86, după o nesincronizare în defensiva campioanei României.

Pentru FCSB urmează debutul în Liga 1, sâmbătă, 13 iulie, de la ora 22:00, împotriva celor de la U Cluj, pe stadionul Ghencea.

FCSB își știe deja următoarea adversară

În turul II preliminar, FCSB va da peste Maccabi Tel-Aviv. Un adversar accesibil pentru „roș-albaștri”, care vor prelua statutul de cap de serie al campioanei Israelului, dacă vor reuși să meargă mai departe.

Calificarea în turul III preliminar din UCL asigură prezența în faza finală din Conference League. Mai mult, aici ar prelua statutul de cap de serie al lui Maccabi, deci ar scăpa de cei mai dificili adversari.

Cum arată programul pentru FCSB:

• 13 iulie: FCSB - U Cluj (Liga 1);
  • 16 iulie: FCSB - Virtus (Liga Campionilor);
  • 19 iulie: Unirea Slobozia - FCSB (Liga 1);
  • 23/24 iulie: FCSB - Maccabi Tel-Aviv (Liga Campionilor);
  • 27 iulie: FCSB - Oțelul (Liga 1);
  • 30/31 iulie: Maccabi - Tel-Aviv (Liga Campionilor).

Virtus - FCSB 1-7

• Au marcat: Battistini (87') / Olaru (6',11' 37'), Popa (22', 27'), Miculescu (70', 73')

Final de partidă! FCSB se impune fără probleme în turul cu Virtus, din preliminariile UEFA Champions League.

Min.90+1 Malcom Edjouma trimite peste poartă din interiorul careului. A fost ultima ocazie a meciului.

Repriza secunda va fi prelungită cu 2 minute.

Min.87- GOOL Virtus, 1-7!  Manuel Battistini înscrie după o pasă excelentă a lui Rizzo.

Min.82-Dublă schimbare la Virtus! Intră Piovaccari și Bizzotto, ies Montanari și Benincasa.

Min.81-Cartonaș galben Virtus! Pupeschi este avertizat, după un fault asupra lui Phelipe.

Min.79-Cartonaș galben FCSB! Kiki își lovește un adversar și este avertizat.

Min.79-Schimbare Virtus! Iese Rinaldi, intră Gori.

Min.78- Antwi șutează mult peste poartă din doar câțiva metri.

Min.73-GOOL FCSB, 0-7! David Miculescu primește o pasă în adâncime de la Edjouma și reușește dubla.

Min.70- GOOOL FCSB, 0-6! David Miculescu profită de respingerea în față a portarului, după un șut a lui Popa, și marchează.

Min.69-Prima ocazie a FCSB-ului din repriza secundă! Daniel Popa reia din semi-foarfecă, însă Passaniti respinge.

Min.66-Schimbare la Virtus! Iese Sabato , intră Rizzo.

Min.61-Ultima schimbare la FCSB! Iese Olaru, intră Lixandru.

Min.46-Schimbare și la Virtus! Iese Vallocchia, intră Ciacci.

Min.46-Start în repriza secundă! Patru schimbări la FCSB! Au ieșit Băluță, Crețu,Șut și Ngezana, au intrat Miculescu, Antwi, Alhassan și Dawa.

Min.45+2-Pauză în San Marino! FCSB s-a distrat în prima repriză cu Virtus.

Prima repriză va fi prelungită cu 2 minute.

Min.37-GOOL FCSB, 0-5! Darius Olaru reușeste hattrick-ul după o pasă a lui Daniel Popa.

Min.33- Daniel Popa aproape de hat-trick, însă șutul acestuia se duce la o palmă de bara din stânga lui Passaniti.

Min.27-GOOOL FCSB, 0-4! Daniel Popa se distrează cu defensiva adversă și reușeșe și el dubla.

Min.22-GOOL FCSB, 0-3! Daniel Popa primește o pasă în adâncime de la Darius Olaru, profită de ieșirea greșită a lui Passaniti și trimite simplu mingea în poartă.

Min.17-Primul galben al partidei! Golinucci îl faultează tare pe Ngezana și este avertizat.

Min.13- Ocazie mare FCSB! Daniel Popa aproape de primul gol în tricoul roș-albastru, dar șutul său este blocat de De Lucia și deviat în corner.

Min.11-GOOOL FCSB, 0-2! Darius Olaru șutează din afara careului și îl învinge pe Passaniti cu un șut superb.Mingea a lovit bara transversală înainte de a intra în poartă.

Min.6- GOOOL FCSB, 0-1! Darius Olaru șutează pe centru și transformă.

Min 4- Penalty FCSB! Arbitrul a așteptat un semn din camera var și dictează lovitură de la 11 metri, după un henț al unui jucător din San Marino.

Min.3-Daniel Popa acuză un contact cu Passaniti, cade în careu și cere penalty, însă arbitrul nu acordă nimic.

Min.2- Prima ocazie a FCSB-ului! Alex Băluță trage la colțul scurt, dar Passaniti respinge în corner.

Min.1- A început partida!

Virtus - FCSB. Echipele de start

• Virtus: Passaniti - Pupeschi, Rinaldi, De Lucia - Battistini, Montanari, Golinucci, Sabato - Buonocunto, Benincasa, Vallocchia
    Rezerve: De Angelis, Gentilini, Piovaccari, Lombardi, Tortori, Gori, Muggeo, Ceccaroli, Angeli, Ciacci, Rizzo
    Antrenor: Luigi Bizzotto
  • FCSB: Târnovanu - V. Crețu, Ngezana, Haruț, Kiki - Șut, Edjouma - Băluță, Olaru, Phelipe - D. Popa
    Rezerve: A. Vlad, Dawa, Miculescu, Lixandru, Antwi, Radunovic, Alhassan
    Antrenor: Elias Charalambous

20:35 10 schimbări făcute de Charalambous

Charalambous s-a ținut de cuvânt și a schimbat aproape toți jucătorii din primul „11” după meciul din Supercupă, 3-0 cu Corvinul.

Singurul care a rămas în echipa de start este Băluță, jucătorul care a impresionat în cantonamentul din Olanda.

Virtus - FCSB. Primul pas spre Champions League

FCSB a câștigat titlul după o așteptare de 9 ani. Și speră că va întrerupe o altă serie negativă. Sunt 11 ani de la ultima prezență în faza principală a Ligii Campionilor.

Drumul este însă unul lung și se va complica la fiecare pas. Începe însă cu o calificare servită pe tavă, pentru că FCSB va înfrunta în primul tur preliminar cea mai slabă echipă din întreaga competiție, Virtus din San Marino.

FCSB a avut noroc la tragerea la sorți. Dă peste un adversar modest într-un moment-cheie. Dacă ești eliminat în primul tur preliminar din UCL, retrogradezi direct în Conference League.

Dacă te califici, mai primești o plasă de siguranță. Cazi mai întâi în Europa League. Practic, dacă trece de Virtus, FCSB va fi scoasă din Europa doar dacă va fi eliminată de 3 ori consecutiv!

Virtus - FCSB. Echipele probabile: 6 absențe la campioana României

Înainte de debutul european, FCSB și-a vândut cel mai bun jucător, Florinel Coman fiind cedat la Al Gharafa.

Nu va putea conta pe 6 jucători în San Marino: Chiricheș și Ștefănescu (suspendați), Musi, Octavian Popescu, Pantea, Panțîru (nerefăcuți).

De partea cealaltă, Virtus l-a adus în această vară pe Federico Piovaccari (39 de ani), fostul atacant al „roș-albaștrilor”, care a anunțat că vrea să se retragă din fotbal la meciul retur.

• Virtus: Passaniti - Battistini, Sabato, Lucia, Piscaglia - Golinucci, Montanari, Buonocunto - Pecci, Benincasa, Tortori
  • FCSB: Târnovanu - V. Crețu, Ngezana, Dawa, Kiki - Lixandru, Șut, Edjouma - Olaru, Băluță - Miculescu

Deplasare foarte scumpă

Președintele Consiliului de Administrație de la FCSB, Mihai Stoica, a recunoscut că deplasarea în San Marino este una semnificativă din punct de vedere financiar.

MM a declarat că delegația FCSB-ului a apelat la un avion ce va parcurge distanța București - Rimini într-un timp mai lung, din cauza costurilor foarte mari ale charterului: peste 100.000 de euro.

• FCSB va ateriza în localitatea Rimini, din Italia, la doar 18 kilometri distanță de San Marino, acesta fiind cel mai apropiat oraș cu aeroport din zonă.

„Deplasarea creează dificultăţi, pentru că sunt extrem de scumpe charterele.

Charterul cu care mergem de regulă este 111.000 de euro până la Rimini, adică la doi paşi. Vom merge cu un avion care face mai mult până acolo. Asta e situația”, a completat oficialul roș-albaștrilor.

CHAMPIONS LEAGUE  S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid  „roșu”  din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă
Liga Campionilor
19.09
CHAMPIONS LEAGUE S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid „roșu” din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă
CHAMPIONS LEAGUE  S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid  „roșu” din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă
9 luni fără fotbal   Dorin Rotariu  nu joacă nici la Ankaragucu: „Sper să înceapă, pentru că are multe calități”
19.09
9 luni fără fotbal Dorin Rotariu nu joacă nici la Ankaragucu: „Sper să înceapă, pentru că are multe calități”
9 luni fără fotbal  Dorin Rotariu nu joacă nici la Ankaragucu: „Sper să înceapă, pentru că are multe calități”
Andrei Ivan vrea titlul   Starul Universității Craiova crede că este  anul oltenilor : „Am avut un start foarte bun”
19.09
Andrei Ivan vrea titlul Starul Universității Craiova crede că este anul oltenilor: „Am avut un start foarte bun”
Andrei Ivan vrea titlul   Starul Universității Craiova crede că este anul oltenilor : „Am avut un start foarte bun”
Demisie înainte de „tricolori”! Decizie radicală în Cipru: selecționerul Timur  Ketsbaia a părăsit naționala