Wimbledon Andy Roddick - Andy Murray 6-4, 4-6, 7-6 (9-7), 7-6 (7-5)/ Calificare dramatica in finala

Duel crancen in cea de-a doua semifinala masculina de la Wimbledon. Finalistul editiei din acest an a turneului de Grand Slam pe iarba s-a stabilit dupa un meci de mare clasa. Roddick a afisat un joc "demult uitat", a uimit si a castigat. Murray a ratat un moment istoric la Wimbledon, la capatul unui joc spectaculos, cu executii uimitoare. Andy Roddick il va intalni in finala de la Wimbledon pe Roger Federer.

Primul set a inceput echilibrat si cei doi jucatori au mers cap la cap pana la 5-4. Murray a servit pentru a ramane in joc, dar Roddick a profitat de momentul slab al adversarului, a facut break si a luat primul set.

Murray trimite un backhand castigator si face break la 0 in debutul celui de-al doilea set. Moralul ii creste jucatorului numarul trei in clasamentul mondial, care ataca inspirat si egaleaza la seturi: 1-1.

In setul al treilea Murray isi pierde concentrarea la scorul de 2-1 pentru american. Salveaza trei mingi de break, dar Roddick se impune: 3-1. Americanul prinde curaj si se distanteaza: 5-2. Murray serveste pentru a ramane in set, adversarul ii pune serioase probleme, dar isi castiga game-ul. Murray salveaza setul si castiga pe serviciul adversarului. Soarta setului secund se stabileste in tie-break, unde Roddick se impune cu 9-7.

In ultimul set al meciului Roddick i-a daramat visul lui Murray de a disputa o finala la Wimbledon. S-a impus in tie-break si va incerca duminica sa darame un alt vis. De data aceasta a elvetianului Roger Federer, care poate redeveni numarul unu mondial daca va castiga acest turneu.

* articol publicat inițial pe Hotnews.ro

Michel Platini, propunere bizară Fostul șef al UEFA: „Să se joace în 10 oameni”
Diverse
20.09
Dinamo, la limită  Dacă  Selmani  primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Liga 1
20.09
Dinamo, la limită Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Dinamo, la limită  Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Ultimatum pentru Drăguș Antrenorul lui Trabzonspor, avertisment pentru atacantul român: „Ori muncește, ori nu va mai fi aici”