Wimbledon: Emma Răducanu, abandon în optimi / Alexander Zverev și Iga Swiatek au fost eliminați

Ziua a șaptea de la Wimbledon a fost una plină de evenimente: Iga Swiatek și Alexander Zverev au fost eliminați, în timp ce favoriții Novak Djokovic, Roger Federer, Ashleigh Barty și Aryna Sabalenka s-au calificat în sferturi. Tot luni, surprinzătoarea Emma Răducanu a fost nevoită să abandoneze în setul secund al partidei cu Ajla Tomljanovic.

Emma RăducanuFoto: - / Shutterstock Editorial / Profimedia

Cele mai importante evenimente ale zilei de luni, 5 iulie, de la Wimbledon:

Emma Răducanu nu s-a mai întors pe teren și arbitrul de scaun a anunțat că aceasta s-a retras, Ajla Tomljanovic s-a calificat în sferturile de la Wimbledon.

Momente dificile pentru Emma Răducanu: a părăsit terenul cu lacrimi în ochi pentru a primi îngrijiri medicale.

Răducanu ratează două mingi de break și Tomljanovic se desprinde: 3-0.

Tomljanovic face break-ul, Răducanu comite din ce în ce mai multe erori (a adunat deja 20, Ajla are 14) - 2-0 pentru australiancă.

Arbitrul de scaun cere publicului să le respecte pe ambele jucătoare: un spectator a deranjat-o pe Tomljanovic cu lanterna telefonului.

Emma Răducanu pare obosită, a luat o pauză mai lungă înaintea revenirii pe teren.

Tomljanovic începe bine setul secund: și-a făcut serviciul fără prea mari probleme (0-1).

Răducanu ratează trei mingi de 5-5 (în ciuda unor servicii bune) și lipsa experienței își spune cuvântul: Tomljanovic câștigă primul set cu 6-4.

Tomljanovic mai salvează două mingi de break și conduce în continuare (5-4). Răducanu va servi pentru a rămâne în set.

Emma Răducanu strânge pumnul după fiecare punct câștigat și este aplaudată de fanii britanici de parcă aceasta ar fi câștigat deja partida.

Martina Navratilova a declarat că Emma Răducanu : "Aleargă ca o căprioară".

După ce Răducanu a ratat o minge de break și a cerut fără succes un challenge, Tomljanovic și-a făcut serviciul (3-4).

Ambele jucătoare servesc foarte bine, puține puncte câștigate la retur (3-3).

Start de meci echilibrat între Emma Răducanu și Ajla Tomljanovic: 2-2, fără break-uri.

Roger Federer s-a calificat în sferturile de la Wimbledon după ce l-a învins în trei seturi pe italianul Lorenzo Sonego, scor 7-5, 6-4, 6-2.

Un prim game de serviciu dificil pentru Emma Răducanu: a salvat o minge de break și a egalat (1-1).

Meciul dintre Ajla Tomljanovic și Emma Răducanu a început. Australianca servește prima și o face foarte bine (a pierdut un singur punct: 0-1).

"Emma Răducanu nu va mai petrece prea mult timp jucând la turnee challenger. Va primi foarte multe wildcard-uri și va urca în clasament. Am fost puțin surprins că nu joacă pe Terenul Central astăzi. Pas cu pas, sperăm să o vedem jucând în următorii 15 ani", a spus John McEnroe, triplu campion la Wimbledon, pentru BBC.

Roger Federer se apropie tot mai mult de victorie: conduce cu 4-0 în setul al treilea.

Primire spectaculoasă pentru Emma Răducanu:

Pe Terenul 1 urmează confruntarea dintre Emma Răducanu (338 WTA, jucătoare britanică de origine română) și Ajla Tomljanovic (Australia, 75 WTA).

Canadianul Felix Auger-Aliassime a obținut calificarea în sferturidupă ce l-a eliminat pe Alexander Zverev, al patrulea favorit de la Wimbledon, scor 6-4, 7-6(6), 3-6, 3-6, 6-4.

Felix Auger-Aliassime a făcut break și conduce cu 5-3 în setul decisiv în fața lui Alexander Zverev (favorit 4).

Roger Federer profită de o "dublă" a lui Sonego, face break și închide primul set cu serviciul după ce a revenit de la 15-40 (7-5).

A început ploaia la Londra. Meciurile au fost întrerupte, dar cele de pe Terenul Central (Federer vs Sonego) și Terenul 1 (Auger-Aliassime vs Zverev) vor continua după ce acoperișurile vor fi trase.

Federer a servit pentru câștigarea primul set, dar Sonego a recuperat break-ul cu un game perfect la retur (5-5).

Roger Federer a făcut primul break în fața italianului Lorenzo Sonego. Elvețianul conduce cu 4-3 în primul set.

Daniil Medvedev (favorit 2) conduce cu 2-1 la seturi în fața polonezului Hubert Hurkacz: rusul a câștigat setul al treilea cu 6-3.

Alexander Zverev recuperează în fața lui Auger-Aliassime: al patrulea favorit a câștigat setul al treilea, scor 6-3.

Polonezul Hubert Hurkacz (14) a egalat în fața lui Daniil Medvedev (2). Polonezul a câștigat setul secund, scor 7-6(2).

Situația este din ce în ce mai complicată pentru Alexander Zverev. Al patrulea favorit al competiției este condus cu 2-0 la seturi de canadianul Felix Auger-Aliassime (cap de serie nr. 16), scor 6-4, 7-6(6).

Din păcate, perechea Raluca Olaru/Nadiya Kichenok (favorite 13) a fost eliminată în optimile probei de dublu feminin. Cele două au fost învinse de echipa Caroline Dolehide/Storm Sanders (SUA/Australia), scor 7-6(4), 6-2.

Angelique Kerber (campioană în 2018 și favorită 25) s-a calificat în sferturile de la Wimbledon după ce a trecut de americanca Cori Gauff (cap de serie nr. 20, 17 ani), scor 6-4, 6-4.

Încă o surpriză pe tabloul feminin: Viktorija Golubic (66 WTA) a trecut în două seturi de americanca Madison Keys (favorită 23), scor 7-6(3), 6-3. În sferturi, elvețianca o va întâlni pe Karolina Pliskova (cap de serie nr. 8).

Daniil Medvedev, al doilea favorit, a câștigat primul set în fața polonezului Hubert Hurkacz (14), scor 6-2.

Karolina Muchova (cap de serie numărul 19) a obținut biletul pentru sferturile de la Wimbledon, după ce a învins-o, scor 7-6(6), 6-4, pe Paula Badosa (favorită 30)

Surpriza zilei de pe tabloul masculin a fost furnizată de Marton Fucsovics: maghiarul l-a învins pe Andrey Rublev după un meci de cinci seturi. A fost 6-3, 4-6, 4-6, 6-0, 6-3 pentru Marton, cel care l-a eliminat pe al cincilea favorit al întrecerii de la All England Club.

De o oră și 48 de minute a avut nevoie Novak Djokovic pentru a-l învinge pe Cristian Garin, scor 6-2, 6-4, 6-2. Liderul mondial este în sferturi la Wimbledon. Karen Khachanov s-a calificat în premieră în sferturile de la Wimbledon după un meci spectaculos cu Sebastian Korda. A fost 3-6, 6-4, 6-3, 5-7, 10-8 pentru sportivul din Rusia, la capătul unei partide trei ore și 49 de minute. Novak Djokovic conduce deja cu 2-0 la seturi contra lui Cristian Garin: 6-2, 6-4, după o oră și 20 de minute.

Favorită opt, Karolina Pliskova este în sferturi la Wimbledon: 6-2, 6-3 cu Liudmila Samsonova.

Ashleigh Barty a închis meciul cu Barbora Krejcikova și s-a calificat în sferturile de la Wimbledon.A fost 7-5, 6-3 pentru australiancă, după un duel de o oră și 35 de minute. Ash Barty conduce în setul al doilea: 5-3 cu Krejcikova.

Au apărut și primele picături ale zilei la Londra.

Matteo Berettini este în sferturi la Londra: 6-4, 6-3, 6-1 cu Ilya Ivashka. Partida a durat o oră și 47 de minute.

Novak Djokovic este la turație maximă: s-a impus în primul set contra lui Cristian Garin, scor 6-2, după doar 23 de minute. După 47 de minute, Ashleigh Barty a câștigat primul set al duelului cu Barbora Krejcikova, scor 7-5.

A început și meciul lui Novak Djokovic cu Cristian Garin. Sârbul a făcut break-ul încă din game-ul de debut.

Ashleigh Barty joacă în aceste momente cu Barbora Krejcikova, campioana en-titre de la Roland Garros.

Favorită doi, Aryna Sabalenka a obținut calificarea în sferturi: 6-3, 4-6, 6-3 cu Elena Rybakina. Duelul a durat o oră și 49 de minute.

După o oră și 41 de minute, Ons Jabeur a eliminat-o pe Iga Swiatek de la Wimbledon. Poloneza a părăsit Grand Slamul londonez în optimi. Ons Jabeur are inițiativa și în decisiv, iar tabela îi surâde: 4-1.

Elena Rybakina s-a impus cu 6-4, iar meciul cu Aryna Sabalenka a intrat în set decisiv.

Ons Jabeur a câștigat categoric setul al doilea (6-1) al partidei cu Iga Swiatek, iar după o oră și 11 minute scorul este egal - vom avea manșă decisivă.

Sebastian Korda a câștigat primul set al partidei cu Karen Khachanov, cap de serie numărul 25, scor 6-3.

Ons Jabeur nu dă semne de resemnare după pierderea primului set: sportiva din Tunisia face două brea-uki și conduce cu 3-0.

După ce Ons Jabeur a fost în mare parte la conducerea manșei, Iga Swiatek a avut o revenire spectaculoasă pe finalul setului întâi, unul câștigat de poloneză cu 7-5 (48 de minute.

Jabeur a servit pentru câștigarea setului la 5-4, dar Swiatek a reușit să revină la ultima strigare (5-5).

După 35 de minute, Aryna Sabalenka a câștigat primul set al partidei cu Elena Rybakina, scor 6-3.

Nu a ținut mult bucuria pentru Swiatek: fosta campioană de la Roland Garros și-a cedat încă o dată serviciul. Ons Jabeur are un incredibil simț al anticipației. Jucătoarea din Tunisia traversează cel mai bun moment al carierei.

Aryna Sabalenka și-a pus în evidență returul devastator și a reușit să se distanțeze la 4-2 contra jucătoarei Elena Rybakina.

În game-ul al șaptelea, Swiatek reușește să-și recupereze serviciul pierdut. Campioana din 2020 de la Roland Garros a egalat situația la 3 în primul set

Ons Jabeur a început perfect meciul cu Iga Swiatek, jucătoarea din Tunisia făcând breakul.

Au început meciurile pe terenurile de la All England Club.

Ziua a șaptea de la Wimbledon este una rezervată meciurilor din optimi, favoriții de la feminin și masculin intrând pe rând în scenă. Djokovic, Federer, Medvedev, Barty, Sabalenka, Swiatek și surprinzătoarea Emma Răducanu încearcă să se califice în sferturi. Toate meciurile de luni, 5 iulie, de la All England Club sunt LiveBLOG pe HotNews.ro.

Meciurile zilei de pe tabloul feminin:

Meciurile zilei de pe tabloul masculin de simplu:

09:50
Rațiu, fulgerul lui Rayo  AS despre internaționalul român: „E o  piesă-cheie , pe radarul cluburilor din Premier, Bundesliga și Serie A”
10:08
Rațiu, fulgerul lui Rayo AS despre internaționalul român: „E o piesă-cheie, pe radarul cluburilor din Premier, Bundesliga și Serie A”
Rațiu, fulgerul lui Rayo  AS despre internaționalul român: „E o piesă-cheie , pe radarul cluburilor din Premier, Bundesliga și Serie A”
David Raya, eroul serii   Dublă paradă istorică în remiza cu Atalanta din  Liga Campionilor : „Incredibil”
Liga Campionilor
09:36
David Raya, eroul serii Dublă paradă istorică în remiza cu Atalanta din Liga Campionilor: „Incredibil”
CHAMPIONS LEAGUE  S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid  „roșu”  din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă
19.09
CHAMPIONS LEAGUE S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid „roșu” din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă
CHAMPIONS LEAGUE  S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid  „roșu” din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă