Wimbledon  Jaqueline Cristian și Sorana Cîrstea,  eliminate  în primul tur

Wimbledon Jaqueline Cristian și Sorana Cîrstea, eliminate în primul tur

• Româncele Jaqueline Cristian (62 WTA) și Sorana Cîrstea (31 WTA) au fost eliminate, luni, în primul tur de la Wimbledon.
  • Tot azi, Anca Todoni a acces în turul doi, în timp ce Irina Begu a fost eliminată.

Jaqueline Cristian a fost eliminată de către canadianca Bianca Andreescu (176 WTA), scor 4-6, 2-6.

Sportiva de origine română care reprezintă Canada nu i-a dat nicio șansă și a pus capăt partidei într-o oră și 16 minute.

În turul doi, Bianca Andreescu se va duela cu învingătoarea dintre Sara Errani și Linda Noskova.

Cristian și Cîrstea, eliminate de la Wimbledon

Sorana Cîrstea o fost eliminată și ea în primul tur de la Wimbledon.

Jucătoarea din România a pierdut surprinzător în fața britanicii Sonay Kartal (298 WTA), scor 6-3, 2-6, 0-6.

După un prim set solid, Sorana s-a prăbușit. A pierdut 10 game-uri consecutive și a părăsit All England Club devreme.

După eliminarea în primul tur la Wimbledon, Sorana Cîrstea și Jaqueline Cristian au primit 10 puncte WTA, dar și un cec în valoare de 60.000 de lire sterline.

Todoni în turul doi, Begu, OUT

Tot luni, Anca Alexia Todoni (19 ani, 142 WTA) a reușit să se califice în turul doi la Wimbledon, luni, după ce a învins-o pe Olga Danilovic (23 de ani, 146 WTA), scor 7-5, 6-1.

A fost prima victorie a jucătoarei din România într-un turneu de Grand Slam. Pentru prezența în turul următor, Anca va primi un cec în valoare de 93.000 de lire sterline și 70 de puncte WTA.

În turul secund, Anca Todoni o va întâlni pe Coco Gauff (2 WTA), care a trecut în runda inaugurală de Caroline Dolehide (51 WTA), scor 6-1, 6-2.

De asemenea, Irina Begu (126 WTA), a fost învinsă fără drept de apel de chinezoaica Lin Zhu (61 WTA), scor 0-6, 4-6.

Bogdan și Ruse joacă marți

Marți, tot în primul tur, vor intra în concurs alte două sportive din România:

• Ana Bogdan (57 WTA) - Cristina Bucsa (64 WTA, ora 13:00 (estimativă)
  • Gabriela Ruse (152 WTA) - Elena Rybakina (4 WTA), ora 15:00 (estimativă)

CUM MERGEM LA MONDIALE  GOLAZO.ro simulează cum ar arăta  traseul din preliminariile CM  dacă tragerea la sorți ar fi acum
EURO 2024
03.07
CUM MERGEM LA MONDIALE GOLAZO.ro simulează cum ar arăta traseul din preliminariile CM dacă tragerea la sorți ar fi acum
Audiență record  Câți români s-au uitat la  România - Olanda  + câți bani încasează Pro TV
03.07
Audiență record Câți români s-au uitat la România - Olanda + câți bani încasează Pro TV
Audiență record  Câți români s-au uitat la România - Olanda + câți bani încasează Pro TV
Ștergeți-vă lacrimile! Imagini copleșitoare cu „tricolorii” după înfrângerea cu Olanda »  „Zidul galben”  a refuzat să părăsească stadionul
EURO 2024
02.07
Ștergeți-vă lacrimile!Imagini copleșitoare cu „tricolorii” după înfrângerea cu Olanda » „Zidul galben” a refuzat să părăsească stadionul
Ștergeți-vă lacrimile! Imagini copleșitoare cu „tricolorii” după înfrângerea cu Olanda » „Zidul galben” a refuzat să părăsească stadionul
Program complet sferturi Cum arată duelurile pentru semifinale la Euro 2024: urmează  Spania - Germania !
EURO 2024
02.07
Program complet sferturiCum arată duelurile pentru semifinale la Euro 2024: urmează Spania - Germania!
Program complet sferturi Cum arată duelurile pentru semifinale la Euro 2024: urmează Spania - Germania !