​Wimbledon Monica Niculescu, eliminata in turul al doilea

Monica Niculescu a ratat accederea in turul al treilea de la Wimbledon, dupa ce a fost invinsa categoric de Maria Jose Martinez Sanchez (Spania). Romanca a castigat doar trei game-uri, cedand in 47 de minute, in minim de seturi, scor 3-6, 0-6.

Serviciul lui Niculescu a suferit inca din primul game, Martinez Sanchez obtinand rapid doua sanse de break. Romanca a salvat-o pe prima, insa jucatoarea din Spania a transformat-o pe a doua si, dupa ce si-a castigat serviciul, conducea cu 2-0.

Niculescu a anulat break-avantajul adversarei in game-ul al patrulea (2-2), insa Martinez Sanchez a facut un nou break in game-ul al saptelea (4-3). Romanca si-a cedat serviciul si in game-ul al noualea, Martinez Sanchez castigand primul set cu 6-3, dupa 28 minute de joc.

In setul secund Monica Niculescu nu a mai reusit nimic, cedandu-si serviciul in game-urile doi, patru si sase. Martinez Sanchez a castigat setul secund cu 6-0, calificandu-se astfel in runda a treia de la Wimbledon.

Statistica partida Martinez Sanchez - Niculescu:

Durata: 47 minute

Asi: 1 - 0

Duble greseli: 2 - 0

Greseli nefortate: 14 - 5

Puncte castigate pe primul serviciu: 21/24 (88%) - 13/35 (37%)

Puncte castigate pe al doilea serviciu: 4/12 (33%) - 4/7 (57%)

Lovituri castigatoare: 31 - 6

Puncte castigate pe retur: 25/42 (60%) - 11/36 (31%)

Mingi de break castigate: 6/8 (75%) - 1/1 (100%)

Puncte castigate la fileu: 29/37 (78%) - 4/10 (40%)

* articol publicat inițial pe Hotnews.ro

Michel Platini, propunere bizară Fostul șef al UEFA: „Să se joace în 10 oameni”
Diverse
18:21
Dinamo, la limită  Dacă  Selmani  primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Liga 1
12:56
Dinamo, la limită Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Dinamo, la limită  Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Ultimatum pentru Drăguș Antrenorul lui Trabzonspor, avertisment pentru atacantul român: „Ori muncește, ori nu va mai fi aici”