Wimbledon: Monica Niculescu vs Andrea Petkovic 2-6, 6-2, 7-5 / Niculescu, în turul doi după o revenire superbă în fața fostului număr 9 mondial

Monica Niculescu (111 WTA), beneficiara unui wild card, a obținut o victorie superbă în fața germanei Andrea Petkovic (69 WTA), fost număr 9 mondial. Dominată autoritar în primul set, Monica a revenit spectaculos și a obținut victoria după două ore și 10 minute de joc, scor 2-6, 6-2, 7-5. Următorul test se anunță și mai dificil, românca urmând să o întâlnească pe belgianca Elise Mertens (21 WTA), cap de serie numărul 21.

Monica Niculescu, la WimbledonFoto: wimbledon.com
  • Niculescu și Mertens s-au mai înfruntat de două ori până acum, victoria revenindu-i de fiecare dată jucătoarei din Belgia. Ambele partide au avut loc pe hard, în 2017: 6-2, 6-2 în primul tur la Biel și 6-3, 6-1 în finală la Hobart.
  • Monica Niculescu și Elise Mertens ar fi trebuit să se întâlnescă și în sferturile ediției din 2018 a turneului de la Hobart, dar românca s-a retras înaintea meciului.
  • Pentru calificarea în turul doi la Wimbledon, Monica Niculescu și-a asigurat un premiu de 72.000 de lire sterline (80.000 de euro) şi 70 de puncte WTA.
  • Până acum, toate cele trei jucătoare române care au intrat pe teren la Wimbledon au obținut victorii. Luni, Simona Halep şi Mihaela Buzărnescu s-au calificat în turul al doilea, fază în care vor fi adversare.

Statistica meciului Petkovic vs Niculescu:

Ași: 2-0

Duble greșeli: 4-1

Puncte câștigate cu primul serviciu: 57% (33/58) - 56% (43/77)

Puncte câștigate cu al doilea serviciu: 46% (17/37) - 56% (10/18)

Puncte câștigate la fileu: 56% (35/62) - 66% (31/47)

Puncte de break câștigate: 33% (5/15) - 60% (6/10)

Lovituri câștigătoare: 34-25

Erori neforțate: 35-23

Total puncte câștigate: 48% (92/191) - 52% (99/191)

Durată meci: 2h 10 min.

Desfășurarea partidei:

Setul III

Petkovic rateaza lungul de linie (30-0). Serviciu perfect al Monicai, returul nemtoaicei se duce in afara terenului - trei mingi de meci. Niculescu asteapta mingea sa cada si inchide superb cu reverul. Jucatoarea noastra se califica in turul doi la Wimbledon, dupa un meci de doua ore si 10 minute.

Petkovic comite dubla greseala, a patra din meci pentru ea (40-40). Revine cu serviciul, dar apoi scapa de putin o minge in afara terenului, egalitate. Andrea puncteaza pe contre-pied si are sansa de game. Monica nu cedeaza, nemtoaica pune prea multa forta intr-o lovitura, o noua egalitate. Petkovic ia la tinta fileul in doua randuri, iar Niculescu face din nou break-ul (6-5).

Ajutata si de banda fileului, Petkovic trimite in lungul liniei, fara nicio sansa pentru Monica. Nemtoaica se deplaseaza foarte bine, iar Monica ramane fara replica la fileu (0-30). O mingea prea lunga trimisa de Petkovic. Monica este prea pasiva si adversara profita din plin, doua mingi de break. Retur in aut al nemtoaicei, mai ramane o minge de break. Niculescu schimba bine directia, iar Petkovic trimite in fileu, egalitate. Jucatoarea din Germania loveste imparabil in lung de linie, inca o minge de break. Reverul Monica se opreste in fileu, iar scorul devine 5-5.

Passing superb reusit de Monica (15-30). Petkovic revine gratie serviciului (30-30). Niculescu face pasul la fileu, dar nu ii iese executia. Vine si o eroare din partea nemtoaicei (40-40). Petkovic rateaza incredibil, iar Monica are sansa de break. Romanca profita de spatiul liber lasat de adversara si va servi pentru calificarea in turul doi la Wimbledon (5-4).

Condusa cu 30-0, Petkovic este ajutata de serviciu, face patru puncte consecutive si muta presiunea pe umerii Monicai (4-3). Niculescu lupta incredibil, isi pastreaza calmul in momentele importante si trece de inca un game in care a fost pusa in dificultate de Petkovic. Este 4-4.

Game alb pentru Petkovic, primul din aceasta partida. Nemtoaica trece din nou la conducere: 3-2. Niculescu scapa cu bine de un game in care Petkovic a revenit de la 15-40. Romanca a inchis jocul abia la a patra oportunitate. Se pastreaza echilibrul (3-3).

O lovitura a germanei intalneste fileul, iar Monica are trei sanse de game (40-0). Petkovic se enrveaza, vocifereaza. Romanca ia si ea la tinta plasa fileului, dar profita apoi de o greseala a adversarei si egaleaza situatia pe tabela (2-2).

Nemtoaica rateaza un passing, trei sanse de re-break pentru Monica. Petkovic face bine pasul in fata si anuleaza una dintre sansele romancei. Vine insa un retur foarte bun, Petkovic este incomodata si trimite in fileu. Niculescu se apropie la 1-2.

Petkovic profita de partea de teren lasata libera de Monica si face rost de doua mingi de break. Prima este salvata, insa nemtoaica inchide apoi cu smash-ul din apropierea fileului si duce scorul la 2-0 in favoarea sa.

Setul decisiv incepe cu Petkovic la serviciu. Dubla greseala comisa de Andrea, dar mai ramane o minge de game pentru ea (40-30). Nemtoaica rateaza un voleu, egalitate. Petkovic isi adjudeca game-ul in cele din urma, dar nu fara dificultati. Numarul 69 WTA opreste astfel o serie de cinci game-uri consecutive reusite de romanca.

Setul II

Un retur in lung de linie ii aduce o minge de break Monicai. Din apropierea fileului, romanca loveste superb cu voleul si se apropie la un singur game de castigarea setului secund (5-2). Monica nu este inspirata la fileu, Petkovic ajunge cu lejeritate si beneficiaza de o minge de break. Niculescu reuseste sa anuleze sansa nemtoaicei si isi procura apoi prima minge de set. Romanca face pasul in fata si inchide cu reverul: 6-2 dupa 40 de minute de joc.

Condusa cu 40-0, Petkovic reuseste sa salveze o minge de break, dar Monica Niculescu returneaza excelent cu reverul si preia conducerea pentru prima data in acest meci (3-2). Jucatoarea noastra se distanteaza la 4-2 dupa un game solid pe propriul serviciu, in care a castigat si cel mai frumos punct de pana acum al partidei. A fost un duel la fileu, in care Petkovic s-a aparat incredibil. Monica a apelat la un lob, iar apoi a inchis cu o scurta la care nemtoiaca nu a mai avut nicio sansa.

Game echilibrat pe serviciul nemtoaicei, care a revenit de la 15-30. Petkovic trece in avantaj, scor 2-1. Monica variaza tot mai mult loviturile si o pune in dificultate pe Petkovic. Romanca isi castiga cu lejeritate game-ul de serviciul si egaleaza situatia pe tabela (2-2).

Slice-ul Monicai inca nu da roade. Nemtoaica ia mingea devreme si o obliga pe romanca sa greseasca, sansa de break. Petkovic sprinteaza spre fileu, dar trimite afara, egalitate. Un lung de linie superb ii aduce game-ul jucatoarei noastre (1-1).

Petkovic serveste prima si in actul secund. Niculescu este inspirata la fileu si obtine o minge de break. Nemtoaica loveste agresiv si anuleaza sansa romancei. Petkovic trimite in doua randuri in afara terenului, iar jucatoarea noastra beneficiaza de inca o minge de break. Vine insa un serviciu foarte bun, Monica rateaza returul. Pe serviciul doi al germanei, Niculescu returneaza prea lung, iar game-ul se duce in cele din urma in contul lui Petkovic.

Setul I

Monica este neinspirata la urcarea spre fileu, iar Petkovic reuseste un passing superb. Vine si prima dubla greseala a meciului, trei mingi de set pentru nemtoaica. Din apropierea fileului, romanca salveaza o prima minge. Petkovic returneaza apoi mult in afara terneului, inca o minge de set ramasa. Jucatoarea din Germania ia la tinta fileul, este egalitate. Andrea face rost de a patra minge de set, dar serviciul o scoate din dificultate pe jucatoarea noastra. La a sasea sansa a nemtoaicei, Monica pune prea multa forta intr-o lovitura, iar setul se incheie dupa 34 de minute: 6-2 pentru Petkovic.

Niculescu reuseste un voleu la care Petkovic nu poate face nimic (30-15). Romanca se incurajeaza, strange pumnul. Serviciul o ajuta insa pe germana, care bifeaza doua puncte consecutive si se distanteaza la 5-2.

Monica Niculescu recupereaza un break si apare pentru prima data pe tabela, dupa un game in care Petkovic a dat primele semne de slabiciune pe propriul serviciu. Jucatoarea din Germania a castigat un singur punct. Niculescu isi face serviciul pentru prima data in acest meci si se apropie la doua game-uri de adversara (2-4).

Un retur in fileu al Andreei o face pe Monica sa strige "Come on" (15-30). Romanca face bine pasul la fileu si inchide punctul fara emotii. Un rever prea lung al nemtoaicei o dezechilibreaza pe Niculescu si apare prima minge de break. Petkovic apeleaza la o scurta si isi trece in cont la patrulea game consecutiv din aceasta partida.

Condusa cu 40-0, Niculescu a reusit doua puncte la rand, insa o greseala cu forehand-ul i-a adus game-ul germanei. Este 3-0 pentru numarul 69 WTA, dupa 14 minute de joc.

Meciul a inceput cu Petkovic la serviciu. Un prim game castigat cu lejeritate de jucatoarea din Germania, care a cedat un singur punct. Monica este pusa in dificultate de loviturile din apropierea fileului ale adversarei. Niculescu nu si-a intrat inca in ritm, Petkovic profita de erorile romancei si face break-ul la a doua oportunitate.

Cele doua jucatoare se afla la incalzire.

Marija Cicak este arbitrul din scaun al partidei.

Monica Niculescu (111 WTA) debutează la Wimbledon împotriva germanei Andrea Petkovic (69 WTA), fost număr 9 mondial. A șaptea întâlnire directă dintre cele două jucătoare se desfășoară pe Terenul 16 și va începe la ora 13:00 (ora României), putând fi urmărită în direct pe Eurosport și LiveScore pe HotNews.ro.

Monica Niculescu se află pentru a 12-a oară consecutiv pe tabloul principal de la Wimbledon, unde a obținut cea mai bună performanță în 2015, când a ajuns până în optimi (învinsă de Timea Bacsinszky). Acesta este de altfel și cel mai bun rezultat al româncei la un Grand Slam. Ea a mai jucat în optimi și la US Open, în 2011.

De partea cealaltă, Petkovic va bifa a noua participare pe tabloul principal de la Wimbledon. Cea mai bună performanță a jucătoarei din Germania pe iarba londoneză a fost turul trei, fază atinsă în 2011, 2014 și 2015. Cel mai bun rezultat obținut de Petkovic la un Grand Slam a fost la Roland Garros în 2014, când a ajuns până în semifinale.

Fost număr 9 mondial, Andrea Petkovic (31 de ani) are în palmares șase trofee la simplu în circuitul WTA: 2015 - Antwerp; 2014 - Charleston, Bad Gastein, Sofia; 2011 - Strasbourg; 2009 - Bad Gastein. Monica Niculescu (31 de ani) a câștigat de-a lungul timpului patru trofee la simplu: 2017 - 125K Series/Limoges; 2016 - Luxemburg; 2014 - Guangzhou; 2013 - Florianopolis.

În urmă cu o săptămână, Monica Niculescu a câştigat turneul ITF pe iarbă de la Ilkley (Marea Britanie), după ce a dispus în finală de unguroaica Timea Babos cu 6-2, 4-6, 6-3.

Niculescu și Petkovic s-au mai întâlnit de șase ori până acum, împărțindu-și victoriile. Ultima confruntare a avut loc anul trecut, în ultimul tur al calificărilor de la Doha, când Monica Niculescu s-a impus cu 6-4, 6-1.

2006, Antalya-Manavgat (zgură): 6-1, 6-2 pentru Niculescu

Tot marți, vor debuta la Wimbledon alte trei jucătoare din România: Sorana Cîrstea, Ana Bogdan și Gabriela Ruse. Vezi aici programul partidelor.