WTA Madrid: Ashleigh Barty, adversara Simonei Halep din sferturi

Ashleigh Barty (9 WTA) a învins-o pe Yulia Putintseva (43 WTA, Kazahstan) și s-a calificat în sferturile turneului Premier Mandatory de la Madrid, fază a competiției unde o va întâlni pe Simona Halep (a treia favorită a întrecerii).

Ashleigh BartyFoto: madrid-open.com

Barty a pierdut primul set al confruntării cu Putintseva (6-4), însă a făcut reglările necesare și s-a impus în următoarele două manșe, scor 6-1, 6-2. Succesul o duce pe australiancă în sferturi, acolo unde o aștepta deja Simona Halep (6-0, 6-0 cu Viktoria Kuzmova).

De-a lungul timpului, Halep și Barty s-au duelat de trei ori, scorul fiind 2-1 pentru jucătoarea noastră. Trebuie menționat însă faptul că australianca a câștigat singurul meci direct care a avut loc în acest an (6-4, 6-4 la Sydney, la începutul lui 2019).

Simona Halep vs Ashleigh Barty:

2019, Sydney: 6-4, 6-4 pentru Barty

2018, Cincinnati: 7-5, 6-4 pentru Halep

2018, Montreal: 6-4, 6-1 pentru Halep

Simona Halep a câştigat în 2017 şi 2016 turneul organziat de Ion Ţiriac, iar anul trecut a ajuns în sferturi.

Mutua Madrid Open se dispută pe zgură în perioada 4-11 mai, este de categorie Premier Mandatory, la start pe tabloul principal se află 64 de jucătoare, directorul competiției este Feliciano Lopez, iar premiile sunt în valoare totală de $7,021,128.