​WTA Wuhan: Nicio jucătoare din TOP 10 în competiție - Caroline Wozniacki, eliminată în optimi de Monica Puig

Turneul Premier 5 de la Wuhan a rămas fără nicio jucătoare din TOP 10 WTA, ultima reprezentantă - Caroline Wozniacki (2 WTA) - fiind eliminată în optimi de Monica Puig (51 WTA). A fost un meci cu nenumărate răsturnări de situație, încheiat după două ore și 25 de minute, scor 7-6(10), 7-5 pentru sportiva din Puerto Rico.

Caroline WozniackiFoto: wtatennis.com

Aici poți vedea mingea de meci fructificată de Monica Puig:

Setul I

Debutul de meci a fost unul în antiteză pentru cele două sportive: Caroline a returnat aproape orice, fără erori, în timp ce Monica a ratat din toate părțile terenului. În aceste condiții, daneza a schimbat tabela până la 3-0 în favoarea ei (și 40-0, cu trei șanse de dublu break).

Puig a început să mai oprească din cu erori neforțate, a cadrat loviturile, iar acest lucru s-a simțit atunci când a venit vorba de scorul disputei. Monica a "legat" trei game-uri și a reușit să echilibreze meciul (3-3).

Jucătoarea din Puerto Rico a părut renăscută, iar mingile trimise de ea au început să își găsească ținta, cu toate că Wozniacki a făcut eforturi disperate în defensivă. De la 0-3 si 0-40, Puig a ajuns să conducă cu 4-3, plus serviciul.

Este momentul în care Wozniacki se trezește și oprește seria adversarei: după ce a făcut rebreak-ul, daneza și-a câștigat cu autoritate serviciul (la zero), ajungând să conducă cu 5-4.

Din situația de a servi pentru a rămâne în set, Puig ajunge să servească pentru a câștiga o manșă cu atât de multe răsturnări de scor. De la minge de set (40-30), Monica comite trei erori neforțate, iar deznodământul avea să se mute în tiebreak.

Dramatismul nu ne-a părăsit nici în acest moment al partidei. Să o luăm pe rând: Puig conduce cu 6-3, irosește însă cele trei mingi de set. Vine apoi rândul danezei să aibă șansele ei de a se impune, însă la 10-9 face o dublă greșeală. Maratonul avea să se încheie la 12-10, Puig fiind cea care a câștigat un set care a durat nu mai puțin de o oră și 18 minute (!). A fost 57-54 la numărul total de puncte câștigate în favoarea jucătoarei din Puerto Rico.

Setul II

Ușor eliberată din punct de vedere mental după ce a câștigat un set maraton, Monica Puig a început din nou să greșească nepermis, iar Wozniacki a știut să profite (3-1). Nu a fost însă avantajul decisiv, Puig având puterea să revină încă o dată (3-3).

După ce a ratat o șansă importantă (a avut 30-0 contra serviciului) și s-a văzut condusă cu 4-3, Wozniacki a cerut ajutorul tatălui său într-un .

La 5-4 și 30-30, Wozniacki a ratat incredibil un smash și a oferit prima minge de meci adversarei, un adevărat cadou. Daneza a avut însă tărie mentală și a reușit să revină în game în special datorită primului serviciul și al forehand-ului. A urmat însă o nouă eroare mare, iar Puig avea să aibă a doua minge de meci. Nu a fost cu noroc nici de această dată, Caroline reușind cumva să se activeze în momentele importante. Și mai mult de atât, Monica a irosit cu nonșalanță și a treia minge de meci (o dreaptă inside-in nu a găsit ținta).

Alte trei mingi de meci (în total șase până în acel moment) au "răsărit" pentru Monica la 6-5 (0-40). Wozniacki a funcționat din nou perfect în momentele de criză și a reușit să le anuleze și pe acestea (!).

A șaptea oară a fost însă prea mult chiar și pentru Caroline, daneza cedând în cele din urmă: 7-6(10), 7-5. Monica Puig a câștigat un meci maraton de două ore și 25 de minute. Jucătoarea din Puerto Rico a obținut calificarea în sferturile turneului de la Wuhan și a egalat scorul întâlnirilor directe, 3-3.

Programul optimilor:

Angelique Kerber (3) - Ashleigh Barty (16) 5-7, 1-6

Petra Kvitova (5) - Anastasia Pavlyuchenkova 6-3, 3-6, 3-6

Qiang Wang - Daria Gavrilova 7-5, 6-2

Aryna Sabalenka - Sofia Kenin 6-3, 6-3

Daria Kasatkina (13) - Dominika Cibulkova 6-3, 7-6(3)

Qiang Wang - Monica Puig.

"Dongfeng Motor Wuhan Open" face parte din categoria "Premier 5", se desfășoară pe hard, iar la start pe tabloul principal s-au aflat 64 de sportive (premii totale în valoare $2,746,000).La ediția de anul trecut, Simona Halep a fost învinsă în turul al doilea de Daria Kasatkina (6-2, 6-1). Sportiva noastră are 60 de puncte WTA de apărat.

Ultima câștigătoare este Caroline Garcia. În România, competiția este în direct pe Digisport, LiveText și Livescore pe HotNews.ro.

* articol publicat inițial pe Hotnews.ro

Aroganța lui Bîrligea Ce explicație a dat pentru  gestul făcut către dinamoviști după gol  + mesajul pentru Lucescu
Liga 1
01:28
Aroganța lui BîrligeaCe explicație a dat pentru gestul făcut către dinamoviști după gol + mesajul pentru Lucescu
Aroganța lui Bîrligea Ce explicație a dat pentru gestul făcut către dinamoviști după gol + mesajul pentru Lucescu
Derby de România   Dinamo - FCSB 0-2.  Concluziile lui Cătălin Țepelin: meci perfect pentru campioană. Dinamo, sufocată de energia suporterilor
Liga 1
20.10
Derby de România Dinamo - FCSB 0-2. Concluziile lui Cătălin Țepelin: meci perfect pentru campioană. Dinamo, sufocată de energia suporterilor
„Capul în pământ” Andrei Nicolescu recunoaște superioritatea FCSB:  „Nu ne-am ridicat la nivelul lor”  + Ce spune despre șansele la play-off
Liga 1
00:54
„Capul în pământ”Andrei Nicolescu recunoaște superioritatea FCSB: „Nu ne-am ridicat la nivelul lor” + Ce spune despre șansele la play-off
„Capul în pământ” Andrei Nicolescu recunoaște superioritatea FCSB: „Nu ne-am ridicat la nivelul lor” + Ce spune despre șansele la play-off
Gladiator în Arenă Galeria dinamovistă, scenografie impresionantă cu Russell Crowe la  Derby de România ! Cum au răspuns rivalii de la FCSB
Liga 1
20.10
Gladiator în ArenăGaleria dinamovistă, scenografie impresionantă cu Russell Crowe la Derby de România! Cum au răspuns rivalii de la FCSB
Gladiator în Arenă Galeria dinamovistă, scenografie impresionantă cu Russell Crowe la Derby de România ! Cum au răspuns rivalii de la FCSB
Bîrligea, Ce replică!  Video cu golul de senzație : Ignorat de Lucescu, atacantul FCSB a răspuns cu Dinamo! Chiar sub privirile selecționerului
Liga 1
20.10
Bîrligea, Ce replică!Video cu golul de senzație: Ignorat de Lucescu, atacantul FCSB a răspuns cu Dinamo! Chiar sub privirile selecționerului
Bîrligea, Ce replică! Video cu golul de senzație : Ignorat de Lucescu, atacantul FCSB a răspuns cu Dinamo! Chiar sub privirile selecționerului
Drăgușin a ales  Internaționalul român și-a decis  viitorul , după ce a fost lăsat din nou pe bancă la Tottenham
Stranieri
20.10
Drăgușin a ales Internaționalul român și-a decis viitorul, după ce a fost lăsat din nou pe bancă la Tottenham
Drăgușin a ales Internaționalul român și-a decis viitorul , după ce a fost lăsat din nou pe bancă la Tottenham
„O generație răsfățată”  Louis Munteanu,  „taxat”  de un fost jucător cu experiență în Liga 1: „Nu mai intram în vestiar”
Liga 1
20.10
„O generație răsfățată” Louis Munteanu, „taxat” de un fost jucător cu experiență în Liga 1: „Nu mai intram în vestiar”
Ordin intern: „Tot cu Nordis!”  Deși arbitrii aveau deja la dispoziție noul echipament,  fără numele  dezvoltatorului imobiliar, au primit mesaj să nu-l folosească
Liga 1
20.10
Ordin intern: „Tot cu Nordis!” Deși arbitrii aveau deja la dispoziție noul echipament, fără numele dezvoltatorului imobiliar, au primit mesaj să nu-l folosească