Andy Murray - Tommy Robredo 7-5, 6-1/ Zidul Murray merge in sferturi

Britanicul Andy Murray s-a calificat in sferturile de finala ale turneului Masters de la Madrid dupa ce l-a invins in doua seturi, scor 7-5, 6-1, pe spaniolul Tommy Robredo.

Inceputul disputei dintre cei doi a fost unul echilibrat, mergandu-se cap la cap pana la scorul de 4-4. Murray realizeaza break-ul dupa un game foarte disputat, iar setul avea sa-l castige pe propriul serviciu (7-5).

In al doilea set, Robredo a atacat mai mult, dar scotianul s-a aparat exemplar si a returnat aproape orice minge. Andy aduna punct cu punct si face doua break-uri. Echilibrul partidei s-a rupt, scorul devenind 5-1. Cu un joc inestetic, dat foarte productiv, Andy Murray se califica in sferturile de finala de la Madrid (scor 6-1 in setul doi).

De mentionat faptul ca Andy este campionul en-titre de la Madrid, dupa ce a castigat in sala in toamna anului trecut. La intalnirile directe, Murray si Robredo se afla la egalitate, scor 2-2.