​Australian Open: Monica Niculescu, calificare superba in turul 3

Monica Niculescu s-a calificat, in premiera, in turul trei de la Australian Open dupa ce a trecut in doua seturi, scor 6-4, 6-1, de Tsvetana Pironkova (din Bulgaria), favorita numarul 32 a competitiei. In urmatoarea faza a turneului, Monica o va intalni pe Francesca Schiavone, favorita numarul 6.

Monica NiculescuFoto: AGERPRES

Aflata pe locul 85 in lume, Niculescu a castigat primul set, unul destul de disputat, dupa 51 de minute, scor 6-4. Monica a gresit mai putin, a fost mult mai concentrata si a profitat de erorile nefortate ale adversarei.

Jucatoarea din Bulgaria nu si-a gasit ritmul in cel de-al doilea set, unul castigat categoric de Niculescu, scor 6-1, dupa 45 de minute.

La precedentele trei participari de la Melbourne, Monica a fost eliminata de fiecare data in turul doi.

Monica va avea un adversar dificil in turul trei, Niculescu urmand s-o intalnesca pe Francesca Schiavone, favorita numarul 6 la Australian Open. Italianca s-a impus in 2010 la Roland Garros dupa o evolutie entuziasmanta.