Champions League, sferturi: Barcelona, cu un pas în semifinale (1-0 vs Manchester United, grație unui autogol) / Ajax domină, dar obține doar o remiză (1-1 vs Juventus)

Manchester United a avut mari probleme la finalizare și a pierdut în fața Barcelonei, scor 0-1, din cauza unui gol înscris în proprie poartă de Luke Shaw (Luis Suarez a fost autorul moral, după ce a trimis decisiv spre poartă). Catalanii și-au făcut treaba pe Old Trafford și pornesc drept favoriți la calificare în returul de pe Camp Nou. În cealaltă partidă a serii, Ajax a făcut din nou un joc excelent, a dominat-o pe Juventus, însă a primit gol de la Cristiano Ronaldo și a reușit doar un rezultat de egalitate (1-1, Neres a egalat imediat după pauză) și va avea o misiune dificilă în returul din Italia.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia
  • Manchester United a terminat partida fără să tragă vreun șut pe cadrul porții apărate de ter Stegen. În 5 meciuri jucate pe Old Trafford în acest sezon de Champions League, "diavolii roșii" au înscris un singur gol (Fellaini în '90+1 vs Young Boys Berna, în grupe).

• Cristiano Ronaldo a ajuns la 125 de goluri înscrise în Champions League. Lusitanul a marcat de șase ori pe terenul lui Ajax, în cea mai importantă competiție europeană, performanță pe care a mai reușit-o doar Zlatan Ibrahimovic.

Partidele retur vor avea loc pe 16 aprilie.

• Manchester United vs Barcelona 0-1 (Shaw '13 autogol)

Au evoluat echipele:

Manchester United: De Gea - Young, Lindelof, Smalling, Shaw - McTominay, Fred, Pogba - Dalot (Lingard '74), Lukaku (Martial '68), Rashford (Pereira '85). Antrenor: Ole Gunnar Solskjær

Barcelona: Ter Stegen - Nelson Semedo, Pique, Lenglet, Jordi Alba - Rakitic, Busquets (Alena '90+3), Arthur (Roberto '66) - Messi, Luis Suárez, Coutinho (Vidal '65). Antrenor: Ernesto Valverde

Arbitri: Gianluca Rocchi (central), Filippo Meli, Matteo Passeri (asistenți), Massimiliano Irrati (VAR), Marco Guida (asistent VAR), Daniele Orsato (al patrulea oficial) - toți din Italia.

Desfăşurarea livetext a partidei dintre Manchester United şi Barcelona:

Final de meci.

'83 Messi are o lovitură liberă dintr-o poziție bună, trimite pe sub zid, mingea este deviată și ajunge în brațele lui De Gea.

'65 Suarez pătrunde în careu, primește mingea de la Semedo, dar șutul său puternic se oprește în plasa laterală.

'52 Mingea ajunge la Rashford într-o poziție bună, însă acesta lovește greșit și trimite departe de poartă.

United începe mai tare partea a doua, are un tempo bun și îi presează pe catalani.

Start în repriza secundă.

Pauză pe Old Trafford. După 25 de minute în care catalanii au controlat autoritar (au și înscris), United a mai echilibrat jocul, însă nu a reușit să egaleze.

'40 Dalot ratează o șansă imensă pentru United. Găsit singur cu o centrare perfectă, lusitanul nu lovește bine mingea cu capul și trimite paralel cu poarta.

'36 De Gea are un reflex excelent la șutul puternic trimis de Coutinho pe centrul porții.

Arbitrul ori a fost sigur pe el și a renunțat la verificarea camerelor video, ori a uitat să o mai facă după ce Messi s-a umplut de sânge. Lionel pare nervos, lucru care nu poate fi bun pentru apărarea engleză.

'29 Lionel Messi este întins pe teren, după ce a fost lovit de Smalling. Argentinianului îi curge sânge din nas.

'29 McTominay cade în careu după un contact cu Pique. Probabil arbitrul o să apeleze la VAR.

Barcelona a avut 86% posesie în primele 25 de minute ale partidei. Surprinzător, Busquets a părut cel mai nesigur jucător al catalanilor, primind și un cartonaș galben după două faulturi.

'20 Shaw primește cartonaș galben și va lipsi în retur.

'13 Gol Barcelona! Lionel Messi centrează în careu, Suarez trimite cu capul la colțul lung, mingea este deviată de Luke Shaw cu umărul și intră în poartă. Faza a fost verificată de VAR, însă nu a fost ofsaid.

'3 Busquets îl faultează destul de tare pe McTominay, lovindu-l în genunchi din alunecare. Rashford a trimis direct spre poartă dintr-o poziție destul de dificilă, dar nu a cadrat șutul.

Meciul a început.

• Ajax vs Juventus 1-1 (Neres '46 / Ronaldo '45)

Ajax: Onana - Veltman, De Ligt, Blind, Tagliafico - Van de Beek, Frenkie de Jong, Schone (Ekkelenkamp '75) - Ziyech, Tadic, Neres. Antrenor: Erik ten Hag

Juventus: Szczesny - Cancelo, Rugani, Bonucci, Alex Sandro - Bentancur, Pjanic, Matuidi (Dybala '75) - Bernardeschi (Khedira '90+3) , Ronaldo, Mandzukic (Costa '60). Antrenor: Massimiliano Allegri

Arbitri: Carlos del Cerro Grande (central), Juan Carlos Yuste, Roberto Alonso (asistenți), Alejandro Hernández (VAR), Juan Martínez (asistent VAR) - toți din Spania. Al patrulea oficial: Tasos Sidiropoulos (Grecia).

Desfăşurarea livetext a partidei dintre Ajax şi Juventus:

'90+2 Ajax mai ajunge o dată în careul italienilor, Tadic trage din scurt la poartă, dar un fundaș respinge în corner.

'85 Douglas Costa driblează, șutează la colțul lung, însă mingea lovește bara.

'82 Ekkelenkamp ajunge într-o poziție bună, dă la poartă, dar trimite prea central și nu îi pune probleme lui Szczeszny.

Ajax domină jocul, stă de 10 minute în apropierea careului italian, însă deocamdată nu găsește golul secund. Olandezii au avut 60% posesie și cinci șuturi pe poartă (față de unul singur).

'53 Bentancur este tras de umăr în careu, de Tagliafico, arbitrul cere ajutorul asistenților, însă nu acordă 11m pentru Juventus.

'46 Gol Ajax! De 29 de secunde au avut nevoie olandezii pentru a egala. David Neres a avansat în flancul stâng, a intrat în careu și a înscris la colțul lung, cu un șut cu efect.

A început repriza a doua.

Cristiano Ronaldo a ajuns la șase goluri marcate pe Johan Cruyff Arena în Champions League. Doar Zlatan Ibrahimovic a mai reușit această performanță.

Pauză la Amsterdam. Ajax a jucat curajos, a avut destule ocazii importante, însă Cristiano Ronaldo a arătat din nou că poate decide de unul singur soarta unei partide.

'45 Gol Juventus! Cristiano Ronaldo îi pasează lui Cancelo, pleacă precum un tren de mare viteză în careu și înscrie cu capul, din plonjon. Centrarea lui Cancelo a fost una de manual.

'25 Van de Beek vrea să înscrie la vinclu, dar nu pune suficient efect în lovitură și mingea trece aproape de bară.

'18 Chiar dacă Juventus se apără foarte aglomerat, Ziyech mai trimite un șut cu efect și îi pune probleme lui Szczesny, care scoate de sub bară.

'6 Ziyech dă la colțul scurt din marginea careului, însă nu prinde spațiul porții.

'2 Bernardeschi încearcă un șut, dar mingea trece peste poarta lui Onana.

A început partida

09:50
Rațiu, fulgerul lui Rayo  AS despre internaționalul român: „E o  piesă-cheie , pe radarul cluburilor din Premier, Bundesliga și Serie A”
10:08
Rațiu, fulgerul lui Rayo AS despre internaționalul român: „E o piesă-cheie, pe radarul cluburilor din Premier, Bundesliga și Serie A”
Rațiu, fulgerul lui Rayo  AS despre internaționalul român: „E o piesă-cheie , pe radarul cluburilor din Premier, Bundesliga și Serie A”
David Raya, eroul serii   Dublă paradă istorică în remiza cu Atalanta din  Liga Campionilor : „Incredibil”
Liga Campionilor
09:36
David Raya, eroul serii Dublă paradă istorică în remiza cu Atalanta din Liga Campionilor: „Incredibil”
CHAMPIONS LEAGUE  S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid  „roșu”  din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă
19.09
CHAMPIONS LEAGUE S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid „roșu” din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă
CHAMPIONS LEAGUE  S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid  „roșu” din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă