Cosmin Olaroiu, mai bun decat Sir Alex Ferguson!

Echipa pregatita de Cosmin Olaroiu, Al Hilal, a invins pe Manchester United intr-un joc amical disputat la Riyadh, in fata a 70.000 de spectatori. Meciul a fost organizat pentru a-l sarbatori pe legendarul atacant al lui Al Hilal si al nationalei Arabiei Saudite, Sami Al Jaber, care, la 35 de ani, a disputat ultima partida din cariera. Al Jaber si-a petrecut toata cariera la Al Hilal, cu exceptia a patru meciuri jucate in Anglia, pentru Wolverhampton, in 2001.

Sir Alex Ferguson a onorat jocul de pe stadionul King Fadh, trimitand cei mai buni jucatori in teren, iar Cristiano Ronaldo a adus primele aplauze in tribune cu cateva driblinguri, dar si cu un sut respins cu dificultate de portarul arabilor, Al Deayea.

Surprinzator, Al Hilal a deschis scorul in minutul 19, Al Qahtani marcand dupa o minge respinsa gresit de Rio Ferdinand. Peste sase minute, englezii au restabilit egalitatea dupa o interceptie a lui Ferdinand si o pasa perfecta a lui Ronaldo care l-a lasat pe Carlos Tevez singur cu portarul gazdelor, argentinianul indeplinind o simpla formalitate. Cristiano Ronaldo i-a adus pe diavoli la conducere in minutul 32, dar Al Hilal a egalat pana la pauza dupa penaltiul transformat in minutul 38 de sarbatoritul zilei, Sami Al Jaber, iar stadionul a erupt.

La inceputul reprizei secunde, Sir Alex a facut patru schimbari, intre care si cea a lui Ronaldo, spre nemultumirea publicului care insa l-a putut vedea la lucru pe Wayne Rooney.

Imediat dupa reluare, Al Hilal a primit un nou penalti, executat de aceasta data de Mohamed Al Shalhoub. Acesta a transformat in prima faza, dar arbitrul intalnirii a cerut re-executarea loviturii de la 11 metri, ratata la reluare de jucatorul arab.

Iar apoi a sosit momentul pe care fanii arabi nu ar fi dorit vreodata sa-l vada. In minutul 56, al patrulea arbitru a aratat placuta cu numarul 9, al lui Sami Al Jaber, punand capat serii si carierei atacantului care a participat la patru Campionate Mondiale, marcand la trei dintre ele.

In minutul 73 a fost stabilit si scorul final. Bader Al-Kharashi a marcat cu o foarfeca superba la o minge balbaita de apararea lui United, iar Al Hilal a castigat intalnirea cu 3-2, desi in ultimul minut campioana Angliei a beneficiat la randul ei de o lovitura de pedeapsa. Insa adolescentul Danny Wellbeck, 17 ani, la primul meci in cariera pentru United, a trimis peste poarta penaltiul obtinut tot de el.

Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența  grupei ideale  dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Campionatul Mondial
19.09
Grupa care ne duce la Mondial Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
„Săgețile” lui Dioszegi   Despre  Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
19.09
„Săgețile” lui Dioszegi Despre Ștefănescu: „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
„Săgețile” lui Dioszegi  Despre Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu  Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa Romaniei
19.09
Cupa României A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj, Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
U21 în Superliga  Cine le dă încredere  jucătorilor tineri : FCSB, CFR și Rapid nu prind TOP 5