Cupa UEFA  Fiorentina pierde surprizantor acasa / Sahtior isi asigura victoria in ultimul sfert de ora / Twente produce surpriza serii

Cupa UEFA Fiorentina pierde surprizantor acasa / Sahtior isi asigura victoria in ultimul sfert de ora / Twente produce surpriza serii

Mircea Lucescu s-a scuturat de ghinionul proverbial si Sahtior a obtinut o victorie importanta in fata lui Tottenham in ultimul sfert de ora. FC Copenhaga si Lech Poznan au obtinut doua remize in fata lui Manchester City si Udinese in finalul partidei. Bakircioglu a marcat golul serii in partida Fiorentina - Ajax (0-1) iar reusita lui Arnautovic a produs surpriza serii: Twente a castigat in Franta, pe terenul lui Olimpique Marseille.

Lech - Udinese 2-2

Marcatori: Reginfo '81, Arboleda '84 / Quagliarela '50, Arboleda '55 - autogol

Meci palpitant in Polonia. Lech a obtinut o remiza in ultimele cinci minute de joc. Dupa o prima repriza de tatonare, Quagliarela ('50) a deschis scorul profitand de o greseala in defensiva gazdelor. S-a facut 0-2 foarte repede. Arboleda ('55) si-a marcat in proprie poarta: Pasquale a tras puternic si Turina a respins exact in picioarele lui Arboleda. Lewandowski a nimerit transversala ('59) iar Handanovic a respins incredibil mingea trimisa de Wilk ('63). Finalul meciului a fost incendiar. Lewandowski i-a centrat perfect lui Reginfo ('81) si gazdele au micsorat din diferenta. Lovitura de teatru a dat-o Arboleda, care s-a revansat in fata fanilor si a inscris golul egalizator ('84)!

Lech Poznan:

31 Turina - 22 Wojtkowiak, 19 Bosacki, 5 Arboleda, 3 Djurdjevic - 16 Murawski, 21 Injac - 8 Lewandovski, 14 Stilic, 7 Wilk (Brandowski '66) - 11 Rengifo

Rezerve: 27 Kotorowski, 4 Kucharski, 23 Kikut, 25 Henriquez, 6 Bandrowski, 18 Tanevski, 20 Cueto

Udinese:

22 Handanovic - 2 Zapata, 13 Coda, 6 Domizzi, 26 Pasquale - 15 Isla, 88 Inler (Obodo '73), 21 D'Agostino, 20 Asamoah - 27 Quagliarela, 21 Sanchez (Pepe '86)

Rezerve: 80 Belardi, 19 Felipe, 99 Sala, 5 Obodo, 18 Zimling, 7 Pepe, 10 Di Natale

Sahtior - Tottenham 2-0 (Gsptv direct)

Marcatori: Selesnov '78, Jadson '88

Ghinionul proverbial al lui Mircea Lucescu - goluri importante incasate pe final de meci, rasturnari de scor in minutul 90 - nu si-a mai facut prezenta si in aceasta seara. Ba din contra. Sahtior s-a vazut in avantaj tarziu, desi a controlat partida cu Tottenham din primul minut. Inainteca Jadson sa bata o lovitura libera, Lucescu il arunca in teren pe Selesnov si uriasul atacant avea sa deschida scorul la prima atingere a balonului. Scorul final a fost stabilit de Jadson, care a traversat cu mingea la picior tot careul oaspetilor si a tras plasat, in diagonala.

Sahtior: 30 Pyatov - 33 Srna, 27 Chygrynskiy, 32 Ischenko, 26 Rat - 8 Jadson, 7 Fernandinho, 18 Lewandowski, 22 Willian - 11 Ilsinho, 21 Gradkiy

Rezerve: 12 Khudzhamov, 44 Fedetskiy, 13 Sevchuk, 4 Duljaj, 10 Seleznov, 17 Luiz Adriano, 36 Chyzhov

Tottenham: 1 Gomes - 16 Gunter, 6 Huddlestone, 20 Dawson, 97 Chimbonda - 8 Jenas, 4 Zokora, 52 Parrett - 5 Bentley, 17 Dos Santos - 18 Campbell

Rezerve: 20 Jansson, 11 Gilberto, 67 Smith, 51 Bostock, 77 Mason, 80 Obika, 10 Bent

Copenhaga - Manchester City 2-2

Marcatori: Ailton '55, Vingaard '90 / Onuoha '29, Ireland '61

Danezii au reusit o remiza incredibila in fata englezilor de la Manchester. Oaspetii au controlat autoritar meciul, au condus de doua ori dar s-au vazut egalati de fiecare data din cauza neatentiei. Onuoha ('29) a deschis scorul profitand de gafa incredibila a lui Christiansen, care a scapat mingea din maini. Ailton ('55) a restabilit egalitatea, gol inscris cu capul din centrarea lui Pospech. Zece minute mai tarziu, Ireland ('65) marcheaza din careu dupa ce a primit o pasa de la Phillips. Danezii nu s-au dat batuti si rezervele Ndoye si Vingaard au facut faza golului care mentine echilibrul acestei dispute, ce se va relua pe terenul lui City, peste doua saptamani.

FC Copenhaga: 1 Christiansen - 2 Pospech, 5 Laursen, 15 Antonsson, 17 Wendt - 8 Kvist, 16 Kristensen, 4 Norregaard, 13 Hutchinson - 7 Almeida, 11 Satin

Rezerve: 41 Coe, 3 Jensen, 9 Nordstrand, 10 Gronkaer, 14 Ndoye, 20 Vingaard, 25 Jorgensen

Manchester City: 37 Given - 4 Onuocha, 2 Richards, 22 Dunne, 25 Bridge - 5 Zabaleta, 33 Kompany, 7 Ireland - 8 Wright-Phillips, 10 Robinho - 39 Bellamy

Rezerve: 1 Hart, 11 Elano, 12 Vassel, 15 Garrido, 20 Caicedo, 24 Evans, 40 Weiss

Fiorentina - Ajax (ProTV direct) 0-1

Marcatori: Bakircioglu '59

Infrangere surprinzatoare pentru Fiorentina. Trupa lui Prandelli a dominat autoritar aceasta partida, insa Mutu si Gilardino au ratat exasperant. Van Basten a incropit un "11" din foarte multi jucatori tineri, neputand conta la aceasta partida pe 8 jucatori. Mutu a evoluat bine 65 de minute. A reusit sa marcheze in minutul 5, dar golul a fost anulat pe motiv de offside. Tot el avea sa rateze in minutele '2 si '28 - suturi prea slabe pentru a-l invinge pe Stekelenburg. Gilardino a avut si el trei mari ocazii si in minutele '39, '55 si '73 nu a putut introduce in poarta mingea din careul de 6 metri. De partea cealalta, Suleymani ('38) si Suarez ('83) l-au pus la incercare pe Frey iar Bakircioglu ('59) a marcat, probabil, cel mai frumos gol al serii: Suarez a lasat o minge in careu pentru coechipierul sau care, venit din spate, a sutat puternic, mingea a lovit transversala si apoi a intrat in poarta. Fiorentina a atacat in disperare in final, dar Ajax a obtinut o victorie mare, prima in Italia dupa 14 ani de pauza.

Fiorentina: 1 Frey - 14 Zauri, 5 Gamberini, 3 Dainelli, 23 Pasqual - 18 Montolivo, 88 Melo, 19 Gobbi - 7 Semioli, 11 Gilardino, 10 Mutu

Rezerve: 13 Storari, 2 Kroldrup, 6 Vargas, 4 Donadel, 22 Kuzmanovic, 30 Almiron, 8 Jovetic

Ajax: 1 Stekelenburg - 15 Van der Wiel, 3 Oleguer, 4 Vermaelen, 37 Schilder - 28 Anita, 6 Undgren, 8 Emanuelson - 7 Bakircioglu, 16 Luis Suarez, 10 Sulejmani

Rezerve: 12 Vermeer, 2 Silva, 38 Alderweid, 25 Sno, 26 Sarpong, 33 Martina, 23 Leonardo

Marseille - Twente0-1

Marcatori: Arnautovic '23

Sarcina grea pentru OM in returul din Olanda. Arnautovic ('23) a marcat singurul gol al partidei iar formatia olandeza este marea favorita pentru calificarea in optimi. OM s-a jucat cu ocaziile, meciul a fost antrenant insa returul se anunta de foc, mai ales ca Twente nu prea a pierdut puncte in acest sezon pe teren propriu.

Marseille: 30 Mandanda - 8 Mears, 15 Zubar, 5 Hilton, 3 Taiwo - 12 Kabore, 23 N'Bami, 28 Valbuena, 7 Cheyrou - 14 Kone, 11 Niang

Rezerve: 1 Riou, 24 Bonnart, 2 Civelli, 10 Zenden, 19 Cana, 20 Ben Arfa, 17 Samassa

Twente: 1 Boschker - 8 Stam, 19 Douglas, 5 Rajkovic, 3 Braafheid - 6 Brama, 10 Perez, 18 Tiote - 21 Arnautovic, 9 Nkufo, 15 Elia

Rezerve: 13 Mihaylov, 12 Heubach, 14 Rukavitsya, 17 Hersi, 23 Gerritsen, 24 Janssen, 7 Denneboom

09:50
Rațiu, fulgerul lui Rayo  AS despre internaționalul român: „E o  piesă-cheie , pe radarul cluburilor din Premier, Bundesliga și Serie A”
10:08
Rațiu, fulgerul lui Rayo AS despre internaționalul român: „E o piesă-cheie, pe radarul cluburilor din Premier, Bundesliga și Serie A”
Rațiu, fulgerul lui Rayo  AS despre internaționalul român: „E o piesă-cheie , pe radarul cluburilor din Premier, Bundesliga și Serie A”
David Raya, eroul serii   Dublă paradă istorică în remiza cu Atalanta din  Liga Campionilor : „Incredibil”
Liga Campionilor
09:36
David Raya, eroul serii Dublă paradă istorică în remiza cu Atalanta din Liga Campionilor: „Incredibil”
CHAMPIONS LEAGUE  S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid  „roșu”  din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă
19.09
CHAMPIONS LEAGUE S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid „roșu” din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă
CHAMPIONS LEAGUE  S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid  „roșu” din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă