Înfrângere Dinamo are mai multe ocazii, dar pierde  amicalul  cu FC Kryvbas
Dinamo - FC Kryvbas, al treilea . Foto: Facebook - Dinamo București

ÎnfrângereDinamo are mai multe ocazii, dar pierde amicalul cu FC Kryvbas

• Dinamo a fost învinsă sâmbătă de FC Kryvbas (locul 3 din Ucraina), scor 2-0, în ultimul amical al verii.
  • „Câinii” vor evolua la Cluj în prima etapă a noului sezon din Liga 1: Dinamo - CFR Cluj e programat duminică, 13 iulie, de la ora 19:00.

Dinamo a disputat sâmbătă al cincilea meci de pregătire pentru noul sezon.

„Câinii” au avut mai multe ocazii decât FC Kryvbas, dar golurile au venit în poarta lui Golubovic.

Kryvbas a deschis scorul în minutul 9, după o fază în care Selmani fost deposedat la jumătatea terenului. Mingea a juns rapid în careul lui Dinamo, iar Tverdokhlib a înscris.

Trupa lui Kopic a fost aproape de gol în prima repriză, însă Selmani a ratat singur cu portarul și Politic a nimerit bara cu un șut de la marginea careului.

Fazele de poartă s-au rărit în repriza secundă, iar echipa din Ucraina a mai punctat o dată în minutul 83, când Zaderaka a scăpat din marcajul lui Costin.

• FC Kryvbas a terminat pe locul 3 în sezonul precedent din Ucraina (57 de puncte), după Șahtior Donețk (71) și Dinamo Kiev (69).

Dinamo - FC Kryvbas 0-2

• Au marcat: Tverdokhlib ('9), Zaderaka '83

Min. 83: Gol Kryvbas! Costin nu se poate ține după Zaderaka, după o pasă trimisă din jumătatea de teren a lui Kryvbas, acesta preia și înscrie cu un șut puternic din interiorul careului.

Min. 82: Nu au mai existat alte ocazii importante în repriza secundă, Cîrjan primește un galben.

Min. 49: Politic trage pe jos de la marginea careului, însă portarul Makhanokov este atent și respinge.

Min. 45: Politic șutează puternic de la marginea careului, portarul plonjează, dar mingea se duce în bară.

Min. 21: Ocazie mare pentru Dinamo! Politic combină cu Selmani, dar atacantul kosovar ratează singur cu portarul.

Min. 9: Gol Kryvbas! Selmani pierde mingea la jumătatea terenului, aceasta ajunge rapid la Tverdokhlib, scăpat din marcaj în careu, și Golubovic este învins.

Željko Kopić a început partida cu următoarea formulă:

• Golubovic - Opruț, Homawoo, Boateng, Costin - Gnahore, Cîrjan, Milanov - Politic (c), Selmani, Bani

Dinamo a mai jucat 2 amicale în România, în cantonamentul de la Brașov, 8-0 cu Zărnești și 1-1 cu Unirea Slobozia. În Slovenia a disputat două meciuri de pregătire, 4-3 cu NK Domzale și 2-1 cu NK Bistrica.

Dinamo insistă  "Câinii" încearcă să mai transfere  4-5 jucători . Ce poziții sunt vizate?

Dinamo a reușit să se salveze in extremis de la retrogradare la finalul sezonului trecut, după victoria la barajul de menținere / promovare cu Csikszereda (2-0 la general).

Vara va fi plină de meciuri grele pentru „câini”, care vor trebui să le înfrunte încă din start pe CFR Cluj, Sepsi, Rapid sau Craiova.

• Etapa I: CFR Cluj - Dinamo (14 iulie, 19:00)
  • Etapa II: Dinamo - Petrolul (21 iulie, 21:30)
  • Etapa III: Sepsi - Dinamo (27 iulie)
  • Etapa IV: Dinamo - Gloria Buzău (3 august)
  • Etapa V: Poli Iași - Dinamo (10 august)
  • Etapa VI: Rapid - Dinamo (17 august)
  • Etapa VII: Dinamo - U Craiova (24 august)
  • Etapa VIII: U Cluj - Dinamo (31 august)

Transferuri la Dinamo

Prelungiri contractuale: Politic (2027), Patriche (2025)

Sosiri: Licsandru (mijlocaș, 21 de ani), Roșca (portar, 21), Boateng (fundaș, 27), Caragea (atacant, 19), Cîrjan (mijlocaș, 21), Opruț (fundaș, 26), Pașcalău (fundaș, 20), Rotund (atacant, 19 ani)

Revenire: Florescu (extremă, 22 de ani)

Plecări: Velkovski, Iglesias, Railean, N. Roșu, R. Grigore, Pavicic, Gregorio, Ie, Began, Bena, Ilic, Moura, Giafer, Borcea, Oncescu, Ionescu

„Nu este omor”   Motivarea Instanței care a anulat condamnarea lui  Mario Iorgulescu  la 13 ani de închisoare
Diverse
09:50
„Nu este omor” Motivarea Instanței care a anulat condamnarea lui Mario Iorgulescu la 13 ani de închisoare
„Nu este omor”  Motivarea Instanței care a anulat condamnarea lui Mario Iorgulescu la 13 ani de închisoare
Rațiu, fulgerul lui Rayo  AS despre internaționalul român: „E o  piesă-cheie , pe radarul cluburilor din Premier, Bundesliga și Serie A”
Stranieri
10:08
Rațiu, fulgerul lui Rayo AS despre internaționalul român: „E o piesă-cheie, pe radarul cluburilor din Premier, Bundesliga și Serie A”
Rațiu, fulgerul lui Rayo  AS despre internaționalul român: „E o piesă-cheie , pe radarul cluburilor din Premier, Bundesliga și Serie A”
David Raya, eroul serii   Dublă paradă istorică în remiza cu Atalanta din  Liga Campionilor : „Incredibil”
Liga Campionilor
09:36
David Raya, eroul serii Dublă paradă istorică în remiza cu Atalanta din Liga Campionilor: „Incredibil”
CHAMPIONS LEAGUE  S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid  „roșu”  din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă
19.09
CHAMPIONS LEAGUE S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid „roșu” din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă
CHAMPIONS LEAGUE  S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid  „roșu” din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă