„Muncesc din greu” Diogo Costa, eroul Portugaliei: primul portar  care nu a primit gol  la penalty-uri
Diogo Costa a fost eroul meciului Portugalia - Slovenia. Foto: Sportpictures

„Muncesc din greu”Diogo Costa, eroul Portugaliei: primul portar care nu a primit gol la penalty-uri

• Portugalia s-a calificat în sferturile de finală ale Euro 2024 după o victorie dramatică împotriva Sloveniei.
  • Duelul din sferturi va fi cu Franța
  • Diogo Costa a fost eroul meciului: a apărat trei penalty-uri și a stabilit astfel un record în istoria EURO.
l-a remarcat Cody Gakpo despre  Rațiu : „Trebuie să-i pun probleme”
l-a remarcatCody Gakpo despre Rațiu: „Trebuie să-i pun probleme”
l-a remarcat Cody Gakpo despre Rațiu : „Trebuie să-i pun probleme”

Portugalia s-a calificat în sferturile de finală ale Euro 2024 după o victorie dramatică împotriva Sloveniei, meciul terminându-se 0-0 în timpul regulamentar și prelungiri, și 3-0 la loviturile de departajare.

Loviturile de departajare au fost decise de Diogo Costa, care a apărat trei penalty-uri și a calificat Portugalia în sferturi.

Diogo Costa a stabilit un record în meciul dintre Portugalia și Slovenia

Costa, portarul echipei naționale a Portugaliei și al lui FC Porto, a apărat 3 penalty-uri consecutive.

Aceasta este prima dată în istoria EURO când un portar apără trei lovituri de departajare.

Din punctul meu de vedere, aceste meciuri sunt cele mai dificile. M-am concentrat doar pe posibilitatea de a profita de oportunități. Sunt foarte fericit că mi-am ajutat echipa și dedic acest meci familiei mele Diogo Costa

Referitor la emoțiile pe care le-a simțit în timpul meciului, portarul care a stabilit un record a spus: „Este o motivație în plus, nu va lipsi niciodată munca din partea mea. Muncesc din greu, cred în mine și îi mulțumesc familiei. A fost meciul în care am putut să-mi ajut echipa cel mai mult și pe asta mă concentrez”.

Diogo Costa, omul meciului în partida cu Slovenia la EURO 2024

Diogo Costa a avut intervenții cruciale și în timpul partidei, în special împotriva lui Benjamin Sesko, păstrând tabela imaculată.

Când a primit titlul premiul de „Omul meciului”, datorită intervențiilor sale din partida care a dus Portugalia mai departe, lusitanul a izbucnit în lacrimi:

Lusitanii vor întâlni Franța în sferturile de finală, pe 6 iulie, la Hamburg. Meciul va avea loc la ora 22:00 şi poate fi urmărit liveTEXT pe GOLAZO.ro şi în direct pe ProTv.

„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria,  jigniri xenofobe  la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
Alte sporturi
04.10
„Urâm România!” Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
MM îl apără pe Olaru  „E  jucătorul #1  din cariera mea de peste 30 de ani! Doar la Neșu am mai văzut asta”
Europa League
04.10
MM îl apără pe Olaru „E jucătorul #1 din cariera mea de peste 30 de ani! Doar la Neșu am mai văzut asta”
FCSB îi provoacă insomnii Patronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și  n-a mai putut să doarmă !”
04.10
FCSB îi provoacă insomniiPatronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și n-a mai putut să doarmă!”
FCSB îi provoacă insomnii Patronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și n-a mai putut să doarmă !”
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ   Mircea Lucescu  a anunțat convocările  pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
04.10
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ Mircea Lucescu a anunțat convocările pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ   Mircea Lucescu a anunțat convocările pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
„Nu vizionez!”  Duelul PAOK - FCSB,  neinteresant pentru Șumudică : „Pregăteam meciul cu Botoșani”
04.10
„Nu vizionez!” Duelul PAOK - FCSB, neinteresant pentru Șumudică: „Pregăteam meciul cu Botoșani”
„Nu vizionez!”  Duelul PAOK - FCSB, neinteresant pentru Șumudică : „Pregăteam meciul cu Botoșani”
Diaspora, izvorul României Mircea Lucescu aduce la națională un  golgeter austriac , cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
04.10
Diaspora, izvorul RomânieiMircea Lucescu aduce la națională un golgeter austriac, cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
Diaspora, izvorul României Mircea Lucescu aduce la națională un golgeter austriac , cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
Premieră la FCSB Primă după victoria cu PAOK: ce  bonus  primește fiecare jucător